Skip to main content
فهرست مقالات

مطالعه میزان و نوع استفاده از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و مناسبات خانوادگی در بین شهروندان تهرانی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (36 صفحه - از 83 تا 118)

کلیدواژه ها :

روابط زناشویی ،مناسبات خانوادگی ،روابط والدین و فرزندان و اعتماد زناشویی

کلید واژه های ماشینی : ماهواره‌ای ، شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان ، شبکه‌های ، شبکه ماهواره‌ای فارسی ، مناسبات خانوادگی ، خانواده ، زنان ، شبکه‌های ماهواره‌ای استفاده ، روابط زناشویی ، روابط زناشویی و اعتماد زناشویی

در این پژوهش رابطه میزان و نوع استفاده از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و مناسبات خانوادگی در بین شهروندان تهرانی با استفاده از نظریات کاشت و برجسته سازی، یادگیری اجتماعی و امپریالیسم فرهنگی بررسی شده است. این پژوهش از نوع تحقیقات همبستگی و مقایسه ای است که به روش پیمایشی با نمونه ای 384 نفره از زنان متاهل پنج منطقه شهر تهران (یک، پنج، نه، سیزده و هفده) به روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای انجام شد. نتایج تحقیق حاضر نشان می دهد درخصوص مناسبات خانوادگی و ابعاد آن (روابط زناشویی، روابط والدین و فرزندان و اعتماد زناشویی)، در شاخص روابط والدین و فرزندان و روابط زناشویی به نسبت وضعیتی بینابینی وجود دارد، اما درخصوص شاخص اعتماد زناشویی، وضعیت نامطلوبی وجود دارد. همچنین رابطه بین نوع استفاده از شبکه های ماهواره ای با مناسبات خانوادگی و ابعاد آن نشان داد که خانواده هایی که از شبکه های ماهواره ای استفاده نمی کنند در قیاس با خانواده هایی که از شبکه های ماهواره ای استفاده می کنند به مراتب مناسبات خانوادگی بهتری دارند و در نهایت دو متغیر «میزان استفاده» و «نوع استفاده» از شبکه های ماهواره ای 26 درصد از تغییرات مناسبات خانوادگی را تبیین می کنند. به این ترتیب می توان گفت، هر قدر میزان استفاده از شبکه های ماهواره ای بالاتر باشد و هر چه خانواده ها به صورت منظم تر از برنامه های شبکه های ماهواره ای استفاده کنند، مطلوبیت مناسبات خانوادگی به طور کلی و نیز مطلوبیت روابط والدین و فرزندان و روابط زناشویی و اعتماد زناشویی آنها کمتر خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به مطالب مطرح شده،سؤالات پیش آمده این است که آیا بین میزان استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان با مناسبات خانوادگی رابطه وجود دارد؟همچنین آیا بین نوع استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان با مناسبات خانوادگی رابطه وجود دارد؟ 2-پیشینه تحقیق آنگ در سال 1985 درباره«زنان هوادار سریال تلویزیونی دالاس»(یک نوع از نمایش‌های خانوادگی پرزرق و برق خاص)تحقیق کرده و نشان داد که زنان ساعات زیادی از وقت خود را با این برنامه‌ها گذرانده و جذب آن‌ها می‌شوند،تا جایی که از ارتباطات اجتماعی خود با دیگران کاسته و روابط خود را با اعضای خانواده به حد اقل می‌رسانند(مک کوئیل 1380:143 و 144). با توجه به ادبیات تحقیق و ماهیت موضوع که به بررسی رابطه بین میزان و نوع استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان با مناسبات خانوادگی می‌پردازد،در واقع باید یک نوع نگاه روان‌شناختی اجتماعی با رویکرد رسانه‌ای داشت که واحد تحلیل خود را بنه در سطح صرف خرد و نه در سطح کلان و گسترده،بلکه در سطح خانواده و تعاملات داخل خانواده و در نتیجه بازتاب آن در جامعه ارائه کند. این یافته تحقیق در راستای تئوری کاشت می‌باشد چرا که برمبنای این تئوری،به هر میزان که افراد ساعات بیشتری را در معرض پیام‌های رسانه‌ای باشند،این رسانه‌ها تأثیر عمیق‌تری را در نگرش‌ها و باورهای آن‌ها خواهد گذاشت و از آنجا که این رسانه‌ها با دقت،تعمد و وسواس خاصی سریال‌هایی را برای مخاطب ایرانی و فارسی زبان پخش می‌کنند که موضوع اصلی اکثر آنها روابط خانوادگی و زناشویی است؛لذا این رسانه‌ها تأثیرات منفی زیادی در خانواده‌های ایرانی می‌گذارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.