Skip to main content
فهرست مقالات

گذار نظام برنامه ریزی درسی ایران به سمت عدم تمرکز در طراحی و تدوین برنامه درسی، با تأکید بر برنامه ریزی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (20 صفحه - از 49 تا 68)

کلیدواژه ها :

تمرکزگرایی ،تمرکززدایی ،نظام آموزشی ،برنامه‌ریزی درسی ،طراحی و تدوین برنامه‌های درسی ،برنامه‌ریزی درسی مبتنی بر مدرسه

کلید واژه های ماشینی : گذار نظام برنامه‌ریزی درسی ایران، مدرسه، تمرکززدایی، تدوین برنامه‌های درسی، برنامه‌های درسی، برنامه‌ریزی درسی، نظام، معلمان، طراحی و تدوین، ایران

گذار نظام برنامه‌ریزی درسی ایران به سمت عدم تمرکز در طراحی و تدوین برنامة درسی، با تأکید بر برنامه‌ریزی درسی مبتنی بر مدرسه(دکتر نادر سلسبیلی) نظام طراحی، تدوین و اجرای برنامه‌های دورة آموزش عمومی و متوسطه ایران با چالش‌ها و آسیب‌های زیادی، چه از نظر برداشت از مفهوم برنامة درسی و چه از نظر طراحی و تدوین برنامة درسی، روبهروست. از مهم‌ترین چالش‌ها و آسیب‌های این نظام، متمرکز بودن نظام طراحی و تدوین برنامة درسی و انعطاف نداشتن در برنامه‌های درسی است. برنامه‌های درسی کم توجه با بی‌توجه به تفاوت‌های فردی و شناختی دانش‌آموزان، کم توجه به تفاوت‌های اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی، قومی، منطقه‌ای، کم توجه به تحولات علمی، آموزشی، فرهنگی در تراز جهانی، کم توجه با بی‌توجه به رویکردهای جدید و تحولات حوزة برنامة درسی و انتظارات تازه از برنامه‌های درسی است. گذار نظام برنامه‌ریزی درسی ایران به سمت عدم تمرکز در طراحی و تدوین برنامه‌های درسی و تأکید بر برنامه‌های درسی مبتنی بر مدرسه، که در حقیقت نوعی فلسفة عمل در سطح مفهومی و ادراکی نیز هست، امری حتمی است. اما فرایند تغییر به سمت تمرکز زدایی و ایجاد انعطاف نامحدود نیست و با موانع و محدودیت‌هایی روبهروست که مهم‌ترین آنها به ادراکات معلمان، سطح تخصص و توانایی آنها در استفاده از پژوهش و برنامه‌ریزی بر می‌گردد. در عین حال، برنامه‌های درسی باید درجه‌هایی از وحدت و هماهنگی ملی نیز به همراه داشته باشد.

خلاصه ماشینی:

"در حوزه‌ی برنامه‌ی درسی،انتقال این قدرت از سطح متخصصان موضوعی و برنامه‌ریزان درسی و مدیران پروژه‌های متمرکز در دفاتر مرکزی برنامه‌ریزی درسی به سطوح پایین‌تر در سطح مناطق و مدارس و بیشتر به معلمان و مدیران به مفهوم تمرکززدایی است که در جهت انتخاب یا سازگارسازی محتوای کتاب‌های درسی یا در سطحی بالاتر،از نظر تمرکززدایی و اقتدار مدرسه به صورت طراحی و تولید برنامه‌های درسی و نوآوری در دروس گوناگون، در سطح مدرسه و در انطباق با نیازها و اقتضائات محیط آموزشی صورت می‌پذیرد. باتوجه به ضعف‌های درونی برنامه‌های درسی و نظام‌های برنامه‌ریزی درسی متمرکز،تجربیات نظام‌های آموزشی در زمینه‌ی تمرکززدایی،که مواردی از آنها مطرح شد،ضعف‌ها و کاستی‌های اساسی برنامه‌های درسی دوره‌های آموزش عمومی و متوسطه‌ی ایران و فرآیند تولید چنین برنامه‌های درسی در قالب نظامی کاملا متمرکز،که در مقابل نفوذ عوامل اصلی فرآیند یاددهی-یادگیری چون معلم و دانش‌آموز کاملا بسته است و برنامه‌های درسی حالت تجویزی و انتقال معلومات دارند،بیش از همه ضرورت تمرکززدایی از این نظام را به قصد ایجادانعطاف و تحول در برنامه‌های درسی موجود محسوس می‌کند. این گذار نظام برنامه‌ریزی درسی در ایران حرکتی دوسویه می‌طلبد که هم از طرف بالا به پایین و متضمن مدیریت کلان نظام آموزشی و تصمیم‌گیری آموزش و پرورش ایران در هویت دادن اقتدار و قدرت انتخاب مدرسه و معلمان در کار آموزش و هم از پایین به بالا،یعنی از سوی معلمان و فرهنگیان و کادر مدرسه در جستجوی ارتقای تخصصی آموزشی،پژوهشی و برنامه‌ریزی و قبول مسئولیت و درگیری بیشتر در زمینه‌های پژوهشی و برنامه‌ریزی و تقویت انجمن‌های تخصصی و هماهنگی بیشتر در حرکت تحول‌جویانه‌ی مدارس،در حوزه‌ی طراحی و تدوین و اجرای برنامه‌ی درسی و تصمیم‌گیری آموزشی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.