Skip to main content
فهرست مقالات

آنگاه که منظر کور شود؛ بررسی رابطه انسداد منظر با تولید فضای بی دفاع در پارک لاله

نویسنده:

ISC (4 صفحه - از 62 تا 65)

کلیدواژه ها :

آسیب اجتماعی ،موزه ،دسترسی فیزیکی و بصری ،فضاهای بی‌دفاع ،پارک لاله

کلید واژه های ماشینی : پارک ، فضای بی‌دفاع در پارک لاله ، پارک لاله ، منظر ، تولید فضای بی‌دفاع در پارک ، طراحی ، کاربری‌ها ، مکان ، پارک‌های شهری ، شادابی اماکن عمومی شهر

تهران را شهر نابسامانی می‌خوانند که علاوه بر اینکه آلوده و بی‌نظم است، نا‌امن و نامهربان نیز هست. اغلب شادابی اماکن عمومی شهر نتیجه قابلیت دسترسی و فعالیت‌های مرتبط با آن است. باید برخی ویژگی‌های اساسی در قیزیک شهر موجود باشد تا توسط مردم به عنوان مکانی برای ملاقات و اجتماع دوستانه برگزیده شود. با توجه به فقر تهران از نظر فضاهای عمومی و جمعی، پارک‌ها از معدود پتانسیل‌های موجود برای ارتقای کیفیت فضای شهر است که متأسفانه در مواردی با اهمال در برنامه‌ریزی و طراحی‌های نادرست به فضاهایی نامطلوب برای شهروندان و امن برای بزهکاران تبدیل شده است. پارک لاله یکی از این موارد است که این نوشتار به مسئله آن تحت عنوان «انسداد منظر» می‌پردازد و با شرحی بر یکی از تجارب موفق دنیا سعی بر ارائه پیشنهادی در اصلاح وضع موجود دارد.

خلاصه ماشینی:

"com چکیده : واژگان کلیدی : When Landscape is out of sign Surveying the relationship between obstruction of view in Laleh Park and creation of defenseless spaces Mona Masoud Lavasani / Master of Landscape Architecture Abstract: Tehran is known as an irregular city which is not only polluted, but also unsafe and inhospitable. فرضیه یکی از راهبردهای حذف فضاهای جرم‌خیز در پارک‌های شهری، حفظ ارتباط آنها با لبه شهر و نفوذ کاربری‌ها و زندگی شهری به درون آنها با هدف تقویت خوانایی منظر و معنای مکان است. مشکلات اساسی که امروز پارک لاله به آن دچار است را می‌توان به صورت زیر برشمرد : - ضعف دسترسی فیزیکی مناسب و قطع ارتباط پارک با لبه در نیمه شمالی پارک - عدم خوانایی و پوشیده شدن منظر پارک در اثر منفک دانستن بناهای حاشیه آن - خالی‌ماندن بخش شمالی و ایجاد فضاهای بی‌دفاع تمامی مشکلات فوق را می‌توان «انسداد منظر» نامید که با عدم حضور چشم ناظر در مناطق خالی از جمعیت و کاهش گستره دید با رشد بوته‌های بلند در این پارک تشدید شده است. آموزه‌های این نمونه : - حذف فضاهای بی‌دفاع با استقرار کاربری‌ها و افزایش حضور مردم - باز شدن پارک به سوی خیابان‌های اطراف و حذف حصار - مدیریت مشارکتی و خصوصی پارک - تقویت معنای مکان با برنامه‌ریزی مرتبط با کتابخانه راهبرد احیای ضلع شمالی پارک لاله آنچه باعث ایجاد فضاهای بی‌دفاع در نیمه شمالی پارک لاله شده است، حذف دسترسی فیزیکی و بصری توسط حصار دور کاربری‌ها و قطع ارتباط پارک با لبه است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.