Skip to main content
فهرست مقالات

سلسله آموزشهای مداوم پزشکی قانونی (3): حوادث دسته جمعی The major Disaster

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : پزشکی قانونی ، هواپیما ، حوادث دسته‌جمعی ، تشخیص هویت در حوادث دسته‌جمعی ، سقوط هواپیما ، تصویر ، تعیین هویت ، حوادث دسته ، وقوع حادثه ، آموزشهای مداوم پزشکی قانونی

حوادث و فجایع دسته جمعی مشکلات عدیده ای را برای پزشکان قانونی بوجود می آورند که برطرف کردن آنها اساسا نیاز به آمادگیهای قبلی دارد. در صورت وجود یک برنامه از قبل طراحی شده و وجود پرسنلی کاملا ماهر، مسائل به آرامی حل و برطرف می گردد. در صورتی که برنامه ای وجود نداشته و پس از وقوع حادثه قرار به تنظیم برنامه باشد، هرج و مرج بوجود خواهد آمد. متاسفانه این حالت ایده آل و آرمانی همیشه تحقق نمی یابد. وقوع حوادث شدید و مخرب در ساختمانها و مراکزی مثل پالایشگاههای نفت و کارخانجات شیمیایی قابل پیش بینی بوده و می توان برنامه ای برای مقابله با این حوادث طراحی نمود که در صورت وقوع حادثه، نیاز به تغییرات چندانی ندارد. برخلاف موارد فوق وقوع حوادث در جاده ها، راه آهن و موارد مشابه قابل پیش بینی نمی باشد. این مساله خصوصا در حوادث هواپیمایی صادق است.

خلاصه ماشینی:

"پزشکی قانونی در جهت هرچه عملی‌تر شدن نظرات کارشناسانه در این عرصه،لزوم آموزش مداوم با استفاده از روشهای کمک آموزشی از قبیل‌ تعیین هویت اجساد در یک حادثه دسته جمعی از لحاظ اجساد می‌شوند و به همین خاطر موارد اندکی وجود دارد که‌ مخصوصی که قابل توسعه تا حد نیاز می‌باشند،استفاده شود اگرچه این مورد بستگی به شرایط آب و هوائی منطقه دارد. می‌رود،مواردی از سقوط هواپیماها در اطراف فرودگاهها رخ می‌دهند که در این مواقع می‌توان از ساختمانهای آنها استفاده کرد؛مثلا جدول(1)-روشها و راهکارهای قابل اجرا برای نقشه‌کشی و علامت‌دار کردن اجساد و انتقال آنها به تالار تشریح به همراه‌ مورد نظر اهمیت دارد بلکه ممکن است در دعاوی قانونی که‌ شکل 1-چگونگی پخش اجساد در محل سانحه،ممکن است یک ایده اولیه به پزشک قانونی بدهد. کارخانه را مشخص کند ولی کشیدن طرح محل قرارگیری اجساد در حوادث سقوط هواپیما،بیشترین اهمیت را دارد و می‌تواند شکل 4-قسمت مخصوص بازدید اجساد توسط بستگان،مطمئنا حساسترین قسمت ساختمان سالن تشریح است. منحصر به فرد بوده و جهت تعیین هویت می‌توان از آنها استفاده کرد. در این مورد پزشک قانونی به دنبال یک خالکوبی که توسط بستگان قربانی به‌ شکل 10-این تصویر،رابطه بین روشهای تشخیص هویت و بررسی حادثه را در این حادثه از اجساد قربانیان بطور معمول برای بررسی‌ شکل 11-در این تصویر،یافته‌های یک سری از حوادث مربوط به آتش‌سوزی با یافته‌های حادثه مشابهی که در آن‌ شکل 12-ذکر تمامی مراحل انجام تعیین هویت در پرونده‌ها ضروری است. توصیه شده در مواردی که جهت تعیین هویت از شواهد جانبی استفاده می‌شود،باید"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.