Skip to main content
فهرست مقالات

جرم صدور گواهی خلاف واقع «ابعاد قانونی و حقوقی»

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : جرم صدور گواهی خلاف واقع، جرم، گواهی، پزشک، بیماری، مجازات مرتکب جرم صدور گواهی، قانون، مادی، قانون مجازات اسلامی، حقوق

در مقابل وظیفه ای که هر پزشک در خودداری از افشای اسرار بیماران دارد، یکی از وظایف روزمره پزشکان در ارتباط با حرفه خود، این است که بنا به تقاضای بیمار خود، اقدام به صدور گواهی در خصوص وضعیت سلامت، بیماری یا نقص عضو او بنماید. برخی بیماریها و نواقصی که افراد به آن مبتلا هستند، موجب می گردد تا از انجام وظایف و تکالیفی که قانونا بر عهده آنان است بتوانند معاف گردند. بنابراین بیمار حق دارد از پزشک خود گواهی بخواهد و پزشک هم باید به درخواست بیمار جواب مساعد داده و گواهی لازم را بر اساس واقعیت صادر نماید.

خلاصه ماشینی:

"است که فردی برای اخذ گواهی خلاف واقع به پزشک مراجعه‌ جرم صدور گواهی خلاف واقع توسط پزشک،به جرم‌ جرم صدور گواهی خلاف واقع توسط پزشک‌ قانون مجازات اسلامی،ماده 540 همین قانون و ماده پنجم قانون لزوم ارائه گواهی‌نامه پزشک قبل از وقوع ازدواج،این‌ عناصر جرم گواهی خلاف واقع توسط پزشک با توجه به ماده 539 قانون مجازات اسلامی ارکان این را هرحال برای تحقیق این جرم لازم است که مرتکب طبیب یا خلاف واقع به اسم طبیب،مشمول این ماده نخواهند بود. صدور گواهی خلاف واقع خواهد شد. برای تحقق این جرم لازم است که متن گواهی‌نامه مبنی‌ قانون مجازات اسلامی علاوه بر قصد ارتکاب جرم باید منظور از 498مجازات مرتکب جرم صدور گواهی خلاف واقع قانونگذار در تعیین مجازات مرتکب این جرم قائل به‌ اخذ وجه یا مالی اقدام به صدور گواهی خلاف نموده باشد. شدیدی را برای رشیوه‌گیرنده در نظر گرفته است و با توجه به‌ است صدور گواهی خلاف در غیر از موارد مذکور در ماده فوق‌ در ماده 540 قانون مجازات اسلامی را دارا باشد مشمول این‌ برای امر ازدواج باشد مجازات خاصی در نظر گرفته شده است. نامه‌های خلاف واقع که موجب ضرر شخص ثالثی باشد یا آن‌ برای تحقق این جرم صرف صدور گواهی‌نامه خلاق واقع‌ علاوه بر احراز ارتکاب عمل،لازم است ضرر هم واقع شده باشد و این ضرر با گواهی‌نامه خلاف رابطه سببیت داشته باشد. خلاف را صادر نموده باشد اما آن گواهی مورد استفاده قرار به عبارت دیگر مرتکب جرم ممکن است پزشک یا غیرپزشک‌ به موجب ماده دوم قانون لزوم ارائه گواهی‌نامه پزشک قبل‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.