Skip to main content
فهرست مقالات

سلسله آموزشهای مداوم پزشکی قانونی (7): انفجارات explosions

نویسنده:

(7 صفحه - از 39 تا 45)

کلید واژه های ماشینی : انفجار ، صدمات مربوط به انفجار بمب ، صدمات ، بررسی صدمات حاصل از انفجارات ، هواپیما ، بررسی صدمات مربوط به انفجار ، پزشکی قانونی ، آموزشهای مداوم پزشکی قانونی ، تصویر ، مروزه بررسی صدمات حاصل

سابقا بررسی صدمات مربوط به انفجار بمب تنها به متخصصین شاغل در نیروهای نظامی مربوط می شد ولی به دلیل توسعه عنان گسیخته تروریسم با اهداف سیاسی، این وضعیت تغییر کرده و مروزه بررسی صدمات حاصل از انفجارات، در حوزه فعالیت پزشکی قانونی و پلیس جنایی قرار گرفته است. بعد دیگر این قضیه که بطور کلی و نه بطور کامل به فعالیتهای تروریستی مربوط می شود، حمله به هدفهای خاصی مثل هواپیماهای غیر نظامی است. در این موارد شناسایی نوع حادثه و مشخص نمودن علت اصلی حادثه دسته جمعی مدنظر است.

خلاصه ماشینی:

"تصویر 3-نیروهای حاصل از انفجار با فاصله گرفتن از محل انفجار،بسرعت افت کرده و بسیار جهت‌گرا هستند. این قطعات به‌ویژه اگر قسمتی از مکانیسم ساخت بمب باشند:از نظر پزشکی قانونی دارای اهمیت می‌باشند. تصویر 5-اثر خالکوبی روی بدن ناشی از گردوخاکی که توسط نیروی انفجار به اطراف پخش می‌شود. این پدیده معمولا فقط روی پوست ناحیه‌ای از بدن که در معرض اثر بمب قرار گرفته،دیده می‌شود( a ). صدمات فوق بیشتر در اثر گردوغبار و قطعات کابین هواپیما ایجاد شده بودند تا خود بمب. تصویر 6-شکل ظاهری ریه‌ای که در اثر موج انفجار آسیب دیده است. تصویر 8-صدمات حاصل از سقوط آوار و اشیاء مشابه که اثرات آنها غیراختصاصی بوده و شامل کبودیها،سائیدگی‌ها،پارگی‌ها و تصویر 9-اولین حادثه سقوط هواپیمای غیرنظامی در بریتانیا که مشخص شد در اثر انفجار بمب بوده است. ضایعات پراکنده و احتمالا شبیه به صدمات تصویر 5 است ولی صدمه شدید وارده به سر می‌تواند به علت تلاطم ناشی از کاهش فشار"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.