Skip to main content
فهرست مقالات

سلسله آموزشهای مداوم پزشکی قانونی (8)/ صدمات حاصل از شلیک گلوله injuries duetogune

نویسنده:

(13 صفحه - از 40 تا 52)

کلید واژه های ماشینی : تفنگ ، ساچمه‌ای ، جراحات ، صدمات حاصل از شلیک گلوله ، سوراخ ، تصویر ، پزشکی قانونی ، پوست ، حاصل از شلیک ، ماده منفجره

بطور کلی جراحات حاصل از سلاحهای گرم بوسیله تفنگهای خان دار (که در هر شلیک یک گلوله از لوله آن خارج می شود). یا توسط تفنگهای بدون خان (ساچمه ای که با یک شلیک تعداد زیادی ساچمه یا گلوله فلزی از آن خارج می شود) بوجود می آیند از تفنگهای ساچمه ای بطور گسترده ای، در فعالیتهای ورزشی استفاده شده و براحتی در دسترس هستند و در بعضی از کشورها اگر طول لوله آن بیشتر از 24 اینچ (یا 60 سانتی متر) باشد، دیگر به عنوان اسلحه گرم شناخته نشده و قوانین مربوط به صدور آنها چندان دست و پاگیر نیست. عملا سلاحهای گرم از نوع تفنگ خان دار، بیشتر و بطور غیرقانونی در دست جنایکاران بوده و به همین جهت در صورت مشاهده جراحات حاصل از آن، احتمال وقوع قتل و آدم کشی، زیاد است. برخلاف آن، تفنگهای ساچمه ای برای کشتن انسان چندان کارا نبوده و جراحات مهلک حاصل از آنها بیشتر ناشی از انگیزه جنایی خودکشی یا گاهی اوقات حادثه است.

خلاصه ماشینی:

"تصویر 1-این عکس بسیار عالی موج اولیه حاصل از خروج هوای موجود در لوله تفنگ توسط گلوله،خود گلوله و موج انفجار حاصل از تصویر (b) سوراخ خروجی گلوله را نشان می‌دهد که صرفا توسط خود گلوله ایجاد شده و حتی با در نظر تصویر 10-سوراخ ورودی که توسط شلیک با گلوله‌ای به قطر 38/0 ایجاد شده است،در قسمت (a) حلقه سائیدگی ولی فاقد اثر سوراخ دوم حاصل از شلیک از نوع تماسی بوده است(یا به عبارتی زدن‌ تصویر 13-این تصویر،شباهت بسیار نزدیک زخمهای حاصل از شلیک با فاصله کم را نشان می‌دهد. اصل بزرگی سوراخ خروجی کاملا در آن رعایت می‌شود (a) جراحتی که بدنبال شلیک با گلوله‌ای به قطر 22/0(از تفنگی خاندار وبه قصد کشتن فرد)ایجاد شده بود. این یافته معمولا مشخصه موارد اقدام به خودکشی در اثر شلیک گلوله‌ای به داخل دهان یا زیر چانه می‌باشد. تصویر 17-وجود زخم گلوله‌ای در ناحیه فرق سر که تقریبا مشخصه سوراخ خروجی گلوله‌های با شتاب کم می‌باشد. مقتول سعی بر این داشته تا با دست،لوله اسلحه را از مقابل سرش دور کند،اسلحه مورد استفاده از نوع تفنگ ساچمه‌ای بوده است. این تصویر جراحت حاصل از هدف قرار دادن ناحیه گردن از فاصله نزدیک با تفنگ‌ تصویر 25-سیاه شدگی شدید حاصل از تاثیر ماده منفجره و نیز سوراخ ورودی تمیزی که دیده می‌شود مشخصه شلیک با تفنگ‌ این شلیک با تفنگ کالیبر 12 و از فاصله چند اینچی صورت گرفته است. تصویر 27-در اینجا ساچمه‌ها بیشتر پخش شده‌اند و احتمالا شلیک از فاصله‌ای حدودا 6 یاردی یا 6 متری صورت گرفته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.