Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی ساختمان و عملکرد مواد شبه مورفین طبیعی مغز و چگونگی تاثیر مخدرها بر سلسله اعصاب

نویسنده:

(10 صفحه - از 65 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : مورفین ، مواد شبه مورفین طبیعی مغز ، اسید آمینه ، مغز ، مواد مخدر ، عملکرد مواد شبه مورفین طبیعی ، ایزومرهای چپ‌بر اثر ضد درد ، ایزومر ، مواد شبه مورفین در مغز ، سلول عصبی

تجربه دانشمندان ثابت نموده که مواد شبه مورفین در مغز، اثرات مختلفی همچون مورفین داشته و با نالوکسان (Naloxane) اثرشان از بین می رود. این مواد که Enkephline نامیده می شوند پروتئین هستند و از نظر ساختمانی شیمیایی از پنج اسید آمینه تشکیل شده اند. تابحال دو نوع Enkephline کشف شده است که این دو در چهار اسید آمینه مشترک بوده و پنجمین اسد آمینه در یکی میتونی Mitonine و در دیگری لوسین Leusin می باشد.

خلاصه ماشینی:

"فضائی مورفین و انکفلین نشان داده است. اسید آمینه مورفین که دارای ریشه هیدروکسیل نیز می‌باشد. ویژه چسبندگی مورفین و انکفلین به گیرنده است. اما حلقه دوم بنزنی در انکفلین موجود است که مربوط به‌ شبیه حلقه(ب)عمل می‌کند که ویژه مخدرهای قوی است. بهتر است به ساختمان مواد پپتیدی دیگر نیز اشاره می‌شود که‌ اما واقعیت این است که اولا بتا آندورفین به مقدار ناچیز در دیگر بیان می‌کنیم که با کشف مواد شبه مورفین در مغز به‌ شواهدی نیز در تایید این نظر بشرح زیر موجود است: ایزومر چپ بر است که دارای شکل فضائی خاص می‌باشد. چگونگی ساختمان گیرنده‌های مورفین و سایر مخدرها دست‌ سلول بچسبند و نظریه اتصال غیر اختصاصی(اینکه مخدرها موجود است که این سلولها با ویژگی خاص خود از نظر شکل و سلول عصبی به شکل زیر است: (به تصویر صفحه مراجعه شود) سلول عصبی (Neurone) موجود است (A) که فاصله‌ انتقال دهنده عصبی است)به نقاط خاص در روی سطح Dendrits و جسم Neuron سلول عصبی دوم،بعنوان‌ مرحله 6:پس از چسبیدن ماده انتقال دهنده عصبی به‌ مرحله 9:تغییرات الکتریکی در سلول عصبی دوم بستگی به‌ نوع ماده انتقال دهنده جهت سلول عصبی بعدی(یا سلول‌ عصبی سومی که با سلول عصبی دوم در ارتباط است)دارد. اختصاصی متصل است یا نه،و در این راه از روشهای پیشرفته‌ اتصال مخدرها به گیرنده‌های اختصاصی است که این یافته‌ به گیرنده‌های اختصاصی یک درصد مورفین است یعنی 100 قدرت اتصال مخدرها به گیرنده‌های اختصاصی در روده و مغز vner Elijur,Alexanders Segal Mirium avhshorn and Rabi Simantau American Journal of Psychiatry."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.