Skip to main content
فهرست مقالات

اختلالات شناختی و نرم نشانه های نورولوژیک در بیماران مبتلا به اسکیزوفرینا

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (7 صفحه - از 1 تا 7)

کلیدواژه ها :

اسکیزوفرنیا ،اختلال شناختی ،آزمون مختصر وضعیت شناختی (MMSE) ،نرم نشانه های نورولوژیک

کلید واژه های ماشینی : بیماری، اسکیزوفرنیا، MMSE، اختلالات شناختی و اختلالات نورولوژیک، سن شروع بیماری، نمره، نرم‌نشانه‌های نورولوژیک، نشانه‌های نورولوژیک با سن شروع، نشانه‌های نورولوژیک در بیماران، آزمون

هدف: هدف این مطالعه بررسی ارتباط بین اختلالات شناختی و اختلالات نورولوژیک با یکدیگر و با برخی از متغیرهای تعیین کننده پیش آگهی در بیماران اسکیزوفرنیا بوده است. روش: در یک مطالعه مقطعی با نمونه گیری در دسترس، 30 بیمار (18 مرد و 12 زن) مبتلا به اسکیزوفرنیا که طی یک دوره یک ساله در یک بخش روانپزشکی بستری شده، از معیارهای ورود به مطالعه برخوردار بودند، با استفاده از آزمون مختصر وضعیت شناختی (MMSE) و موارد انتخاب شده نرم نشانه های نورولوژیک از مقیاس ارزیابی نورولوژیک (NES) مورد معاینه قرار گرفتند. یافته ها با به کارگیری آزمون های آماری مان - ویتنی، فیشر، و همبستگی کندالز - تاو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته ها: ارتباط نمره MMSE با سن شروع بیماری و نشانه ضرب ریتمیک (از جمله نرم نشانه های نرم زیر مقیاس هماهنگی حرکتی) در کل نمونه معنی دار بود. بین نمره کل نشانه های نورولوژیک با سن شروع بیماری در کل نمونه و نیز با دوز معادل داروهای نورولپتیک مصرفی همبستگی معنی دار وجود داشت. همبستگی بین شاخص شدت بیماری با نمره MMSE از نظر آماری معنی دار بود. نتیجه گیری: بین نتیجه آزمون MMSE با برخی متغیرهای مرتبط با پیش آگهی اسکیزوفرنیا، مانند سن شروع بیماری و برخی نرم نشانه های نورولوژیک ارتباط وجود دارد و ممکن است بتوان اختلال در این آزمون را به عنوان یکی از متغیرهای مرتبط با پیش آگهی بیماری مطرح نمود.

خلاصه ماشینی:

"اختلالات شناختی و نرم‌نشانه‌های نورولوژیک در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا هدف:هدف این مطالعه بررسی ارتباط بین اختلالات شناختی و اختلالات نورولوژیک با یکدیگر و با برخی از متغیرهای تعیین‌کننده پیش‌آگهی در بیماران اسکیزوفرنیا بوده است. برخوردار بودند،با استفاده از آزمون مختصر وضعیت شناختی (MMSE) و موارد انتخاب‌ یافته‌ها:ارتباط نمره MMSE با سن شروع بیماری و بین نمرهء کل نشانه‌های نورولوژیک با سن شروع بیماری در کل نمونه و نیز با شاخص شدت بیماری با نمره MMSE از نظر آماری معنی‌دار بود. آزمون MMSE با برخی متغیرهای مرتبط با پیش‌آگهی اسکیزوفرنیا،مانند سن شروع بیماری‌ و برخی نرم‌نشانه‌های نورولوژیک ارتباط وجود دارد و ممکن است بتوان اختلال در این آزمون‌ شناختی در بیماران اسکیزوفرنیا از پیش از شروع علایم بیماری قابل‌ نرم‌نشانه‌های نورولوژیک و نمره آزمون مختصر وضعیت شناختی‌ سایر اطلاعات به کار گرفته شده در این مطالعه شامل اطلاعات‌ فامیلی از نظر اسکیزوفرنیا تنها به وجود مورد اثبات شده بیماری در MMSE با شاخص شدت بیماری با آزمون همبستگی پیرسون‌4 در آزمون MMSE (نمره 24->)،تنها مورد معنی‌دار مربوط به‌ ارتباط بین اختلال در آزمون MMSE و مثبت بودن نشانه ضرب‌ جدول 1-همبستگی نمره آزمون مختصرشناسی،شاخص شدت بیماری و نمره کل نرم‌نشانه‌ها با برخی متغیرهای مورد مطالعه با استفاده از آزمون‌ و شاخص شدت بیماری نشان‌دهندهء همبستگی معنی‌دار بین این دو از طرف دیگر ارتباط معنی‌دار سن شروع بیماری با نمره کل‌ مستقیم سن شروع بیماری با نمرهء کل نرم‌نشانه‌ها ممکن است بتوان‌ آنچه در این مطالعه تحت عنوان شاخص شدت بیماری در نظر MMSE با شاخص شدت بیماری از یک طرف و ارتباط آن با سن‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.