Skip to main content
فهرست مقالات

روانشناسی و رواندرمانی بدن

نویسنده:

کلیدواژه ها :

روانشناسی بدن ،رواندرمانی بدن ،زیست انرژی ،تحلیل‌منش

کلید واژه های ماشینی : بدن، روانشناسی، روان، روانشناسی و روان‌درمانی بدن، انرژی، فروید، اعصاب، ذهن، درمان بدنی، تحلیل‌منش

یکی از کهن‌ترین و گسترده‌ترین موضوعات بیان شده در تاریخ اندیشه،نسبت‌مندی ذهن‌ -بدن یا ارتباط میان امر ذهنی و امر جسمانی است(گودمن،1991).در این میان اندیشمندان‌ بسیاری،تلاش نمودند تا ماهیت این رابطه را روشن سازند. بدین‌سان،رویکردهای روانشناسی،براساس ماهیت این رابطه،سامان یافته و هریک به‌ تشریح سازوکار این رابطه پرداختند.از جامع‌ترین و بانفوذترین رویکردهای روانشناسی،می‌ توان به رویکرد روانکاوی فروید اشاره کرد،که پایه‌های روانشناسی شخصیت و ورانشناسی بالینی‌ را شکل داد.فروید با ارائه این نظام،بسیاری از مفاهیم و سازوکارهای ارتباط ذهن-بدن را روشن‌ ساخت،از جمله مفهوم سرکوب و سازوکار تبدیل نشانه‌های ذهنی(روانشناختی)به نشانه‌های‌ بدنی. ویلهلم رایش و الکساندر لوون،از شاگردان و پیروان فروید،با بهره‌گیری از مفاهیم‌ روانکاوی،به گسترش و پایه‌گذاری رویکرد روانشناسی بدن پرداختند. روانشناسی بدن،با بسط مفهوم انرژی حیاتی(لیبیدو)،به تشریح سازوکار تبدیل این انرژی‌ بین ذهن و بدن می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"فروید با ارائه این نظام،بسیاری از مفاهیم و سازوکارهای ارتباط ذهن-بدن را روشن‌ ساخت،از جمله مفهوم سرکوب و سازوکار تبدیل نشانه‌های ذهنی(روانشناختی)به نشانه‌های‌ بدنی. روانشناسی بدن،با بسط مفهوم انرژی حیاتی(لیبیدو)،به تشریح سازوکار تبدیل این انرژی‌ بین ذهن و بدن می‌پردازد. و بعد جدیدی از سازوکار حیات و نیز ارتباط ذهن-بدن را پیش روی دانشمندان قرار داد(اشمن،1382) زیگموند فروید3(1939-1856)روانپزشک اتریشی و بنیان‌گذار مکتب روان تحلیل‌گری، انرژی خاصی را در افراد فرض کرد که از آغاز زندگی در آنها وجود دارد و نیروی لازم برای اعمال‌ حیاتی،لذتها و خواستهای فرد را مهیا می‌سازد. به اعتقاد او،علاوه بر انرژی جسمانی،انرژی‌ روانی‌6نیز وجود دارد که در فرایندهای روانشناختی همچون ادراک،یادآوری،اندیشه و تفکر به‌ (1) shamanism (2) animal magnetism (3) s-freud (4) libido (5) eros (6) psychic energy کار می‌رود و به‌طورکلی،انرژی محرک شخصیت است(کجباف،1381). lowen (3) body psychology (4) functional psychosis (5) explicit memory (6) implicit memory اعصاب خودکار،حسی و بدنی به وجود می‌آید و مغز،رخدادهای هیجانی را در سیستم ماهیچه‌ ای بدن حفظ می‌کند و به این ترتیب علاوه بر حافظه ذهنی(یا به عبارت دیگر حافظه آشکار) حافظه بدن‌1(یا حافظه ضمنی)شکل می‌گیرد(استنتون 2002). در طی فرآیند درمانی نباتی،علاوه بر شل شدن در حالت‌ گخشک عضلانی و رها شدن نیروی نباتی،هیجانات،احساسات و به‌طور کلی خاطرات فراموش‌ شده فرد که در عضلات وی ضبط شده بود،یادآوری می‌شود،به این ترتیب دیگر لازم نیست که‌ تنها به تفسیر رویاها و تداعی معانی بپردازیم،زیرا ترجمه‌ی زره عضلانی و به عبارت بهتر زبان‌ (1) body psychotherapy (2) vegeto therapy بدن خود گویای تجربه‌های آسیب‌زای دوران کودکی است و در یک برداشت کلی،ساختار روانشناختی(ذهن)همان ساختار زیست‌شناختی(بدن)و سازوکار این رابطه،سلسله اعصاب نباتی‌ است(رایش 1382)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.