Skip to main content
فهرست مقالات

تهمینه و دزدیده شدن اسب رستم

نویسنده:

(3 صفحه - از 50 تا 52)

کلیدواژه ها :

رستم ،تهمینه ،اسب رستم ،سمنگان ،پری‌

کلید واژه های ماشینی : رستم، تهمینه، اسب رستم، دزدیده‌شدن رخش رستم، نقشه‌های پنهانی تهمینه، تهمینه و دزدیده‌شدن اسب رستم، داستان، ایران و توران، داستان رستم و سهراب، فردوسی

در این مقاله سعی شده است دزدیده‌شدن رخش رستم و پیدا شدن آن،از نقشه‌های پنهانی تهمینه دانسته شود که بهانه‌ای برای دست‌یابی وی به همسری‌ قهرمان(رستم)بوده است. بعد در صدد از بین بردن و بر هم زدن نظام‌ سیاسی و اجتماعی ایران و توران برآید. بنابراین شالوده‌ی اصلی داستان در سفر اجباری رستم به سمنگان و جستن اسب‌ خویش پی‌ریزی می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله سعی شده است دزدیده‌شدن رخش رستم و پیدا شدن آن،از قهرمان(رستم)بوده است. این پرده،شرح گم‌شدن اسب رستم و سمنگان و پیدا کردن اسب خویش می‌شود. این داستان در شهر سمنگان روی‌ گم‌شدن(دزدیده‌شدن)اسب رستم است. این بهانه رستم را به سمنگان بکشانند!غمی گشت چون بارگی را نیافت‌ سیاسی و نظامی برای رفتن رستم به این شهر نگارنده مدعی است با توجه به این دلایل‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) شهر آورده شده است:کنون تا سمنگان نشان پی است‌ ابیات بعد به این پرسش جواب می‌دهد: این‌که شاه از این ماجرا باخبر شود. کشانده است ولی این موضوع را ابدا به روی‌ بیت تهمینه خود را لو می‌دهد:سدیگر که اسبت به جای آورم‌ این اطمینان به پیدا کردن اسب رستم- این‌که تهمینه درباره‌ی پیدا کردن اسب اقدامی‌ می‌دهد که رخش پیدا شده است! سخن،گفته شود:این عمل تهمینه چه‌ دیگری است که ارتباط این ویژگی پریان را با"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.