Skip to main content
فهرست مقالات

ورزشهای برخوردی و بیماریهای عفونی

نویسنده:

(14 صفحه - از 95 تا 108)

کلید واژه های ماشینی : ورزشهای برخوردی و بیماریهای عفونی ،بیماری ،ویروس ،ورزشکار ،HIV ،عفونی ،پوست ،انتقال ،آلودگی ،ورزشهای برخوردی ،تماس ،ترشحات ،عفونتهای ،عوامل عفونی ،HBV ،مسابقه ،مخاطی ،دستورالعمل ،تمرین ،عامل هپاتیت B ،ورزشکار سالم انتقال ،ویروسها از راه خون ،ویروسهای عامل هپاتیت ،تماس پوست بدن فرد سالم ،ابتلا ،ترشحات به ورزشکار سالم ،عامل ،انتقال ویروس HIV در ورزشکاران ،ورزشهای برخوردی عوامل هپاتیت‌های ،راه تماس با خون

ورزشهای برخوردی مانند کشتی، بوکس و ورزشهای رزمی به دلیل تماس و درگیری نزدیک دو حریف در پاره‌ای از موارد با خونریزی و آسیبهای پوستی و مخاطی همراه است. در این گونه ورزشها امکان انتقال میکروارگانیزمهای خطرناک و بعضا کشنده مانند عوامل هپاتیتهای B،C و عامل بیماری ایدز (HIV) دور از ذهن نیست. شایعترین راه انتقال این ویروسها از راه خون است. عامل هپاتیت B آسانتر از دو ویروس دیگر از راه تماس با خون و ترشحات به ورزشکار سالم انتقال می‌یابد. عدم مراقبت و درمان هپاتیت B ممکن است به بیماریهای مزمن و حتی سرطان کبد منجر شود. در حال حاضر فقط عامل هپاتیت B دارای واکسن مؤثر است. به منظور پیشگیری از آلودگی و کنترل بیماران باید دستورالعمل (پروتکل) رویارویی و مقابله با آن در اختیار تمام کادرهای ورزش کشور اعم از ورزشکار، مربی، سرپرست و حتی داوران قرار گیرد. با توجه به این دستورالعمل، نظارت دقیق بر وضعیت ورزشکار در سه دوره زمانی قبل، هنگام و پس از فعالیت ورزشی (تمرین یا مسابقه) ضروری است.

خلاصه ماشینی:

"ب ـ مسئولیت کادر پزشکی، مربیان، سرپرستان تیمها و ورزشکاران 1ـ اقدامات قبل از فعالیت ورزشی (تمرین یا مسابقه) 1ـ1ـ دریافت دستورالعمل آشنایی و کنترل بیماریهای عفونی از باشگاه 1ـ2ـ تزریق واکسن HBV به ورزشکار و حتی نیروهای مراقبتهای پزشکی، داوران و مربیان 1ـ3ـ کنترل محوطه ورزشی از جهت عاری بودن از آلاینده‌های محیطی مانند گرد و خاک و غیره 1ـ4ـ نظارت بر رعایت بهداشت فردی توسط ورزشکار مثلا" شستشو دست با آب و صابون (بویژه بعدازگرفتن‌بینی، دستکاری چشم، بینی و دهان و بعد از خروج از توالت). در خصوص مشکلات و حساسیتهای مرتبط با بیماری عفونی منتقل شده از راه خون موارد ذیل به نظر می‌رسد: 1ـ قوانین بسیاری از کشورهای معتبر در صحنه‌های بین‌المللی ورزش می‌گوید هیچ محدودیت و منع قانونی برای فعالیت ورزشی ورزشکاری که آزمایش ابتلا به بیماری ایدز(HIV/AIDS) آنها مثبت است نباید اعمال کرد (13). 2ـ سیر مزمن و نهفته برخی از بیماریها، حضور ورزشکاران بیماری که در وضعیت تحت بالینی (Subclinical) هستند، مشکل ناقلان سالم و مستعد بودن اوضاع محیطی به واسطه عدم رعایت بهداشت می‌تواند در انتقال مرموزانه و بی سر و صدای عوامل عفونی در میدانهای ورزشهای برخوردی مؤثر باشد. ب) دستورالعملهای چگونگی رویارویی و پیشگیری از عوامل عفونی قابل انتقال در ورزشهای رزمی (Boold awar) توسط سازمان تربیت بدنی (انجمن پزشکی) تهیه شود و در اختیار تمام هیأتها و باشگاه‌های کشور قرار گیرد و بطور قاطع همه ورزشکاران و حتی مربیان، داوران و کادرهای اجرایی تیمهای ورزشی را ملزم به رعایت آن کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.