Skip to main content
فهرست مقالات

نقش بورس اوراق بهادار تهران در بازار سرمایه

ISC (8 صفحه - از 39 تا 46)

کلید واژه های ماشینی : نقش بورس اوراق بهادار تهران، بورس اوراق بهادار تهران، بورس، بازار سرمایه، سرمایه، اقتصادی، سهام، تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری، نقش بانک‌ها و بورس اوراق، تأمین مالی طرح‌های اقتصادی

توسعه و پویایی بازار سرمایه نقش کلیدی در تأمین مالی طرح‌های‌ سرمایه‌گذاری و ادامه روند رشد اقتصادی پایدار دارد.هر اندازه بازار سرمایه از وسعت بیشتر،تحرک بالاترو ابزارهای متنوع‌تر درتأمین مالی‌ طرح‌های اقتصادی برخوردار باشد،می‌توان به روند آتی فعالیت‌های‌ اقتصادی مولد،امیدوار بود. در ایران هنوز نظام بانکی نقش اصلی در بازار سرمایه و گردش‌ وجوه و منابع دارد،درحالی‌که این بخش در اقتصادهای پویای جهان در حدود نیمی از تشکیل بازار سرمایه را به عهده دارد و دیگر ابزارها مانند بورس سهام با استفاده از مشارکت مردمی و بخش خصوصی سهم مردمی در تجهیز بازار سرمایه دارند. در این گزارش نقش بازار سهام در تأمین ملی پروژه‌های اقتصادی، وضعیت بازار سرمایه در ایران و نقش بانک‌ها و بورس اوراق بهادار تهران‌ در این بازار،مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی: "در سال‌های اخیر که برنامه‌های توسعۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را به اجرا درآمده،دولت در بسیاری از طرح‌های اقتصادی زیربنایی،سرمایه‌گذاری کلانی انجام داده که از طریق فروش نفت،استفاده از منابع مالی خارجی و اعتبارات بانک‌ها تأمین مالی شده است تا زمانی که عرضۀ کل بر اثر به ثمر رسیدن طرح‌های سرمایه‌گذاری افزایش نیابد، رشد نقدینگی با توجه به فشار تقاضا،تأثیر نامطلوبی در جامعه دارد و فشارهای تورمی را دامن می‌زند. با وجود مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز در سال‌های اخیر که بسیاری از واحدهای تولیدی را برای تأمین مواد اولیه و قطعات و لوازم وارداتی،با بحران کمبود سرمایه در گردش(نقدینگی) مواجه ساخته و نیز محدودیت منابع بانک‌ها برای تأمین تقاضای سرمایه‌گذاران،نقش بازار سهام در تجهیز منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاران بیش از پیش اهمیت یافته است. در مقایسه با سایر کشورهای جهان،هنوز میزان استفاده از مکانیزم اوراق بهادار در تأمین منابع مالی مورد نیاز طرح‌های اقتصادی در ایران،بسیار ناچیز است و برای پیشبرد آن و افزایش نقش بازار سهام در تشکیل سرمایه ملی باید تلاش‌های بیشتری صورت بگیرد. به گونه‌ای که رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دو سال پیش خطاب به مدیران واحدهای تولیدی و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار از تهران گفت که نظام بانکی دیگر نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای سرمایه‌ای شرکت‌ها و واحدهای تولیدی باشد و آنها باید به ابزارهای دیگر برای افزایش سرمایه روی آورند. بازار سرمایه کشور در سال 1371 همچنان از فعالیت نظام بانکی متأثر بود و به همین جهت در این سال تغییرات بنیادی برای افزایش نقش بورس اوراق بهادار تهران در بازار سرمایه،به وجود نیامد و در نتیجه بازار بورس از رونق مورد انتظار برخوردار نبود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.