Skip to main content
فهرست مقالات

کثرت گرایی دینی

نویسنده:

(3 صفحه - از 43 تا 45)

کلید واژه های ماشینی : دین، معنای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان مذاهب، انگیزه‌های طرح پلورالیزم دینی، پلورالیزم دینی، توحید، پلورالیزم دینی به معنای زندگی، دین حق و انگیزه‌های طرح، کثرت‌گرایی دینی، قرائتهای، اسلام

در این مقاله پس از تبیین واژه «پلورالیزم دینی»، به سیر تاریخی آن و وجود این اندیشه در شرق و غرب پرداخته شده است. همچنین پس از ذکر مقدماتی مانند معنای دین و شریعت و دین حق و انگیزه‌های طرح پلورالیزم دینی، بررسی قرائتهای مختلف پلورالیزم دینی آغاز شده و پلورالیزم دینی به معنای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان مذاهب و ادیان با یکدیگر مورد پذیرش عقل و خرد و دین و اسلام معرفی شده است و این مطلب را دلیل بر صحه‌نهادن همه عقاید ندانسته است.

خلاصه ماشینی:

"همچنین پس از ذکر مقدماتی مانند معنای دین و شریعت و دین حق و انگیزه‌های طرح پلورالیزم دینی، بررسی قرائتهای مختلف پلورالیزم دینی آغاز شده و پلورالیزم دینی به معنای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان مذاهب و ادیان با یکدیگر مورد پذیرش عقل و خرد و دین و اسلام معرفی شده است و این مطلب را دلیل بر صحه‌نهادن همه عقاید ندانسته است. 2. توجیه مطالب ناموزون کتاب مقدس: پلورالیزم دینی با طرح «گوهر و صدف دین»، این اختلافها را بی‌اهمیت تلقی می‌کند و گوهر دین را متحول‌شدن شخصیت انسان و گزاره‌های دینی را در حکم صدف دین که برای حفظ گوهر پدید آمده است می‌داند و لذا نباید آموزه‌های دینی را مانند نظریه‌های علمی نگریست و در صدق و کذب آنها گفتگو نمود و مادامی که این آموزه‌ها در تحول شخصیت ما مؤثر است از احترام خاصی برخوردارند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.