Skip to main content
فهرست مقالات

نسبت هویت ایلی و هویت قومی در ایلات و عشایر ایران

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 83 تا 102)

کلید واژه های ماشینی : هویت، عشایر، قومی، سیاسی، هویت ایلی، هویت ایلی و هویت قومی، ایلات و عشایر، ایران، هویت ایلی به هویت قومی، هویت قومی

گونه‌‌ زیست ایلی ایران به‌عنوان یکی از کهن‌ترین اشکال زیست، دارای تاریخ پرفراز و نشیبی است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شکل زندگی در ایران، برخورداری از ساختار سیاسی ـ اجتماعی مستقل می‌باشد که رویدادهای مهم سیاسی ـ اجتماعی را رقم زده است. تداوم ساختار سیاسی مشخص، نظام ایلی را در جایگاه مهمی قرار می‌داد. اهمیت چنین جایگاهی را می‌توان در تشکیل دولت‌های سیاسی‌ در ایران ملاحظه کرد. این‌ شیوه‌ زندگی تا مدت‌ها بخش عمده‌ زندگی اجتماعی را در ایران تشکیل می‌داد. با آغاز قرن 14 ه‍ .ش، شکل زندگی ایلی تحت تاثیر عوامل عدیده دچار دگرگونی ساختاری شد. این تبدیل در گونه‌ سنتی صورت نگرفته است؛ زیرا در گونه‌ سنتی، گروه‌های ایلی در قالب «گروه‌های ایلی در خود» به‌ سر می‌بردند، اما انتقال آن در گونه‌ جدید که بیش‌تر با اسکان آن در ساخت‌های روستایی و به خصوص شهر‌ها صورت گرفته است، گروه‌های ایلی به گروه‌های قومی تبدیل شدند. در این تبدیل ما شاهد ظهور گروه قومی «برای خود» هستیم. مقاله‌ حاضر نگاهی اجمالی به فرایند تبدیل هویت ایلی به هویت قومی دارد.

خلاصه ماشینی:

"این فرایند را می‌توان در سیاستگذاری‌های دولت ملی و مدرن که در اوایل قرن 14در ایران شکل گرفت مشاهده کرد که نتیجه آن این بود که ساختار سنتی ایلات که درهویت ایلی تعریف می‌شد،به هویت قومی با بیان سیاسی منتقل گردید. این فرایند را می‌توان در سیاستگذاری‌های دولت ملی و مدرن که در اوایل قرن 14در ایران شکل گرفت مشاهده کرد که نتیجه آن این بود که ساختار سنتی ایلات که درهویت ایلی تعریف می‌شد،به هویت قومی با بیان سیاسی منتقل گردید. سه عنصر قبیله‌ای1که می‌توان آن را به مثابه‌ی سازمان اجتماعی در نظرگرفت و عنصر کوچ‌نشینی که آن را در شیوه زیست شناسایی کرد و عنصر دام‌داری3که در شیوه‌ی معیشت قرار می‌گیرد،ایل کامل و تمام عیار را تشکیل می‌داد(شهبازی،(1)- Tribal (2)- Nomadism (3)- Pastoralism &%01911MMFG019G% 6-این گونه زیستی از نظر اقتصادی در ایران درخور اهمیت است؛زیرافراورده‌های تولیدی ایلات همواره بخش قابل توجهی از نیازها را برآورده می‌ساختکه شناخت درست از فعالیت‌های اقتصادی-اجتماعی آن‌ها برای برنامه‌ریزان اقتصادیضرروی است. علاوه بر این‌که دلالت‌های ذکر شده در قالب سیاسی در جامعه‌ی ایلی رخ داد،می‌توان دگرگونی‌های دیگری هم در هویت ایلی عنوان کرد که این دگرگونی در انتقالهویت قومی شکل زیستی مذکور نقش داشته است. علاوه بر این‌که دلالت‌های ذکر شده در قالب سیاسی در جامعه‌ی ایلی رخ داد،می‌توان دگرگونی‌های دیگری هم در هویت ایلی عنوان کرد که این دگرگونی در انتقالهویت قومی شکل زیستی مذکور نقش داشته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.