Skip to main content
فهرست مقالات

تاریخ پرچم ایران از باستان تا امروز

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (6 صفحه - از 129 تا 134)

کلید واژه های ماشینی : تاریخ پرچم ایران، تاریخ، رنگ، کتاب، اطلاعات، انتشارات تمدن ایرانی، نماد، خورشید، بختورتاش، تصاویر رنگی از پرچم ایران

کتاب «تاریخ پرچم ایران از باستان تا امروز» پژوهش و نوشته دکتر نصرت ا... بختورتاش در 568 صفحه به اضافه 16 صفحه عکس و تصاویر رنگی از پرچم ایران در دوره های مختلف به شمارگان 2200 نسخه توسط انتشارات بهجت به صورتی نفیس و گالینگور با روبان هایی به رنگ های پرچم سه زنگ ایران سبز، سفید و قرمز، در سال 1383 به قیمت 12500 تومان منتشر شد ..

خلاصه ماشینی:

"چرا انسان به این نمادها دلبستگی دارد؟آیا خواستن و دلبستگی به این نگاره‌ها کهنمودار دلیری،نیرومندی و بلندپروازی یا زیبایی و سرفرازی به شمار می‌آید،نشان ویادمانی از دوران‌های نخستین و وحدت و یکپارچگی تاریخی ملت‌ها نیست؟ همچون توتم1که نماد ویژه کلان2است و کارویژه‌های وحدت‌بخش و شناسه‌ی(1)- Totem (2)- Clan فصلنامه مطالعات ملی؛25،سال هفتم،شماره 1،1385 معرفی و نقد کتاب: تاریخ پرچم ایران از باستان تا امروز نوشته‌ی:نصرت‌ا... طرح مباحث در کتاب بر اساس روال وقوع حوادث و تقدم و تأخر تاریخی صورتپذیرفته است و یازده دوره یا مقطع در طرح و بررسی درفش مورد توجه قرار گرفتهاست که از دوره‌ی باستان و روزگار پیشدادیان و کیانیان آغاز شده و با پرچم دوره‌یجمهوری اسلامی ایران خاتمه می‌یابد. دکتر بختورتاش،همراه با تاریخ پرچم ایران،تاریخ دیرپای این کشور،به ویژه تاریخ حکومت‌گری و سلسله‌های پادشاهی را از دوران باستان و روزگار پیشدادیان و کیانیانبا ارایه‌ی اطلاعات ریز و دقیق مورد بررسی قرار می‌دهد و علاوه بر آشناسازی با تاریخدرفش در ایران با تاریخ حیات ملی ایران نیز آشنا می‌سازد(به عنوان نمونه ر. مفاهیمی نظیرنماد که کارویژه‌های ارتباطی و هویت‌بخشی به پدیده‌ها و چیزها دارد و نمادپردازیقومی1،مفاهیم و چارچوبه‌های مناسبی برای درک جایگاه،نقش و کارکردهای پرچم در(1)- Ethno Symbolism حکومت‌گری و سلسله‌های پادشاهی را از دوران باستان و روزگار پیشدادیان و کیانیانبا ارایه‌ی اطلاعات ریز و دقیق مورد بررسی قرار می‌دهد و علاوه بر آشناسازی با تاریخدرفش در ایران با تاریخ حیات ملی ایران نیز آشنا می‌سازد(به عنوان نمونه ر."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.