Skip to main content
فهرست مقالات

نقش کتابداران دانشگاهی در مشاوره اطلاعاتی

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 157 تا 168)

کلیدواژه ها :

کتابخانه‌های دانشگاهی ،مشاوره ،کتابداران دانشگاهی ،مشاور اطلاعاتی

کلید واژه های ماشینی : کتابداران، مشاور، مشاوره، کتابخانه، نقش کتابداران دانشگاهی در مشاوره، ارتباطات، مشاورهء اطلاعاتی، مشاور اطلاعاتی، مشاوره اطلاعاتی، اعضای هیأت‌علمی

حیات کتابخانه‌های دانشگاهی به دلیل پیشرفت‌های سازمانی. تغییرات فن‌آوری،طبیعت متغیر خدمات اطلاعاتی،و رشد ارتباطات‌ علمی در خطری روزافزون قرار دارد.تغییرات شگرف در ارتباطات‌ پژوهشی تعامل بیشتر با پژوهشگران دانشگاهی را می‌طلبد و این‌ مهم به کتابدارانی نیاز دارد که با اعضای هیأت علمی در ارتباط باشند. در این عرصه کتابداران برای اینکه در رابطه‌ای پویا و خلاق قرار گیرند لازم است که نه فقط نقش خود را به عنوان کتابشناس یا گسترش‌دهندهء مجموعه ایفا کنند.بلکه به عنوان مشاور اطلاعاتی‌ فعالانه با پژوهشگران همکاری داشته باشند.مقالهء حاضر بر آن است‌ تا به ضرورت و اهمیت نقش کتابداران دانشگاهی به منزلهء مشاوران‌ اطلاعاتی بپردازند.

خلاصه ماشینی:

"مهم به کتابدارانی نیاز دارد که با اعضای هیأت علمی در ارتباط باشند. مشاوره نقش کتابداران دانشگاهی در مشاورهء اطلاعاتی کتابخانه‌ها و کتابداران دانشگاهی باید به طور مؤثری به ساختار آموزشی و پژوهشی‌ می‌گردد که کتابداران با اعضای هیأت علمی و دانشجویان مشارکت کامل داشته،آموزش و فراهم ساخته‌اند،اما بر ضرورت مشاورهء اطلاعاتی که به مشارکت کارآمد میان کتابداران و کتابخانه‌های دانشگاهی باید مشاوره اطلاعاتی را اشاره می‌دارد که هرگاه این باور در میان اعضای هیأت علمی گسترش یابد که کتابخانه عنصر می‌سازد:پژوهشگران جهت شناسایی اطلاعات مفید و کاهش اختلال اطلاعاتی به‌ مستقل از کتابخانه انطباق داد؟پاسخ مشاورهء اطلاعاتی است. زمانی که این افراد بتوانند ارتباط محکمی با مشاور خود برقرار کنند ترجیح می‌دهند مشارکت در این سطح‌ حیات دانشگاهی،به کتابخانه اجازه می‌دهد که در گسترش مجموعه،خدمات آموزشی و بسیاری دال بر موفقیت همکاری میان اعضای هیأت علمی و کتابداران وجود دارد. پیش نیازهای ایجاد برنامهء مشاورهء اطلاعاتی پویا شامل موارد زیر است: دانشگاه می‌شود،پس کار کردن با اعضای هیأت علمی و دانشجویان باید برای همه کتابدارها نظارت و آموزش دو عنصر موفقیت در برنامهء مشاورهء اطلاعاتی است. دارد،این تجربه‌ها برای مشاورهء اطلاعاتی در محیط دانشگاهی نیز کاربردی هستند. صحبت کردن،و مطالعه و شناخت مراجعان ثابت،مهارت‌های ارزشمندی هستند که‌ کتابداران دانشگاهی باید کسب کنند. مشاور اطلاعاتی بایستی قادر باشد که بر نیازهای مراجعان خود تمرکز کند و برای شنیدن و یادگیری این امکان را به مشاوران می‌دهد که نیازهای اطلاعاتی مراجعان‌ مشاورهء اطلاعاتی برای کتابداران فرصت‌هایی فراهم می‌کند تا بر زنجیرهء تولیدکننده/ اطلاعاتی خاصی نیاز دارند که در شکل‌های مختلف به کتابداران عرضه می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.