Skip to main content
فهرست مقالات

سیاست و آینده جنبش زنان

مصاحبه شونده:

(6 صفحه - از 63 تا 68)

کلید واژه های ماشینی : زنان، سیاسی، دولت، دموکراسی، غرب، جامعه مدنی بر اساس دموکراسی، مبارزه، سنتز، اساس دموکراسی و برابری زنان، کیان

خانم آزاده کیان در این گفت‌وگو به بیان رابطه میان دولت و تشکل‌های زنان پرداخته و معتقد است، سازمان‌های غیر دولتی که در مسائل زنان فعال‌اند، باید مستقل از احزاب سیاسی برای تحقق حقوق برابر و رسیدن به یک حکومت دموکراتیک مبارزه کنند. وی دموکراتیک نبودن دولت، سنت، قانون اساسی، غرب‌ستیز بودن دولت‌مردان و همراه نبودن توده مردم در مبارزه برای برابری و دموکراسی را از موانع رسیدن به جامعه مدنی بر اساس دموکراسی و برابری زنان و مردان دانسته و معتقد است مبارزه برای حقوق برابر زنان با مبارزه برای دموکراسی همگام و همسو هستند.

خلاصه ماشینی:

"زنان، ش 125، مهر 84 چکیده: خانم آزاده کیان در این گفت‌وگو به بیان رابطه میان دولت و تشکل‌های زنان پرداخته و معتقد است، سازمان‌های غیر دولتی که در مسائل زنان فعال‌اند، باید مستقل از احزاب سیاسی برای تحقق حقوق برابر و رسیدن به یک حکومت دموکراتیک مبارزه کنند. اشاره رویکرد خانم آزاده کیان در این گفت‌وگو اجمالا از شاخصه‌های زیر برخوردار است: الف ـ دین‌گریزی با گرایش لائیک ب ـ دموکراسی‌خواهی مطلق و جامعه مدنی بر پایه آن ج ـ جداسازی دولت و ملت و تشویق زنان بر مبارزه با قانون اساسی و حکومت، جهت رسیدن به حکومت دموکراتیک و حقوق برابر. 3. خانم کیان ضمن آنکه از روشن‌فکران غرب‌گرا به عنوان «روشن‌فکران لائیک» یاد کرده، در حمایت از ارزش‌های مدرنیته غربی، غرب‌ستیزی مردم ایران را صرفا الزامات حکومتی و سیاسی تلقی می‌کند و تصریح کرده است: «غرب‌ستیزی، گفتمان سیاسی برخی از دولت‌مردان است، نه مردم ایران، کما اینکه در انقلاب ایران یک نفر غربی کشته نشد،... 4. خانم کیان هیچ تفاوتی بین جمهوری اسلامی و حکومت‌های پیشین ایران نگذاشته و وانمود کرده است که در تاریخ معاصر مردم ایران همیشه تحت سلطه، ناراضی و جدای از حکومت بوده‌اند و تصریح کرده است: «وقتی به تاریخ معاصر نگاه می‌کنیم، واقعا برهه‌های کوتاهی از تاریخ ما بوده که جامعه به دولت پشت نکرده است، یعنی به دولت‌مردش پشت نکرده و گفته بیا با هم یک کاری بکنیم، ما با تو هستیم، من فکر می‌کنم مصداق آن در دوران معاصر پس از عصر مشروطیت که خیلی طول نکشید و دوران مصدق و دوره خاتمی باشد اولین دوره ریاست جمهوری خاتمی دوره‌ای بود که جامعه با دولت آشتی کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.