Skip to main content
فهرست مقالات

عرفان اسلامی

نویسنده:

(5 صفحه - از 26 تا 30)

کلید واژه های ماشینی : عرفان، اسلام، اخلاق، عرفا، مطهری، عرفان اسلامی، علامه شهید مرتضی مطهری رحمهم‌الله، دین، انسان، دین اسلام

مقاله حاضر بررسی نسبت بین عرفان و دین، به‌ویژه دین اسلام است که؛ در این راستا نویسنده سعی داشته است تعریف و ضرورتی از عرفان البته بر اساس نگرش‌های علامه شهید مرتضی مطهری رحمهم‌الله ارائه دهد.

خلاصه ماشینی:

"زیرا عرفان اسلامی محال است شایستگی و بایستگی را که در ذات آن است از دست بدهد مشروط به اینکه، گردانندگان دانش‌های مربوط به طبیعت و صنعت انسان را جزیی از طبیعت ناآگاه تلقی نکنند، به خصوص اداره‌کنندگان صنعت، انسان را به دندانه‌های ماشین ناآگاه مبدل ننمایند زیرا در این صورت، انسانی وجود ندارد تا اخلاق و عرفان و مذهبی برای او وجود داشته باشد. عرفا خود معتقدند، عرفان اسلامی به‌طور کامل ریشه در فرهنگ اسلامی داشته و مانند علومی چون فقه و اصول و تفسیر و حدیث ریشه در فرهنگ اسلامی دارد و تحت تأثیر هیچ جریانی خارج از جهان اسلام قرار نگرفته است. همین فرق‌ها موجب برتری اخلاق عرفانی می‌گردد: الف) عرفان درباره روابط انسان با خودش و با جهان و با خدا بحث می‌کند و عمده نظرش درباره روابط انسان با خدا است و حال آن‌که همه سیستم‌های اخلاقی فلسفی ضرورتی نمی‌بینند که درباره روابط انسان با خدا بحث کنند فقط سیستم‌های اخلاقی مذهبی این جهت را مورد عنایت و توجه قرار می‌دهند. 3. پرسش مهم: نویسنده یک پرسش بسیار مهمی را با این عنوان مطرح می‌کند که، در عصر پیشرفت و صنعت چه ضرورتی برای توجه بر عرفان اسلامی است؟ مراحلی را که نویسنده محترم در پاسخ طی کرده است صحیح نیست. 4. ریشه‌های عرفان: نویسنده ذیل این عنوان ابتدا به نظریه پیدایش و راه‌یابی عرفان از سایر ملت‌ها به حوزه اسلام و نظریه عرفا مبتنی بر این‌که عرفان به‌طور کامل ریشه در فرهنگ اسلامی دارد اشاره کرده و سپس نظریه سومی را در مقابل این دو نظریه مطرح کرده که همان نظریه استاد مطهری است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.