Skip to main content
فهرست مقالات

روحانیت و قدرت سیاسی در تجربه جمهوری اسلامی

نویسنده:

(6 صفحه - از 45 تا 50)

کلید واژه های ماشینی : روحانیت، روحانیت و قدرت سیاسی، تعامل روحانیت و قدرت سیاسی، قدرت، تعامل، تعامل روحانیت با قدرت سیاسی، فرضیه، دینی، نظارت، تجربه جمهوری اسلامی

نویسنده این فرضیه را به آزمون گذاشته است که، تعامل روحانیت و قدرت سیاسی گرچه بر مبانی صحیحی استوار است، لکن هنوز چارچوب و الگوی مناسب خود را نیافته و به گونه‌ای نامتوازن شکل گرفته، الگوی مطلوب نیازمند طراحی و تعریف است اما چنین نیازی هنوز به درستی درک نشده و روحانیت و قدرت سیاسی برای دست‌یابی بدان دغدغه‌ای ندارند. در اثبات این فرضیه، انواع تعامل قدرت و روحانیت تصویر شده است و از میان الگوهای مطرح شده بهترین الگو را تصدی حداقلی مشاغل اجرایی و حکومتی و پرداختن حداکثری به کارکرد اصلی روحانیت یعنی تلاش علمی، تربیتی و اجتماعی برای دینی کردن جان و جهان بشری می‌داند. این امر مستلزم تمرکز روحانیت بر اندیشه‌سازی و نظریه‌پردازی و سپس نظارت است.

خلاصه ماشینی:

"در اثبات این فرضیه، انواع تعامل قدرت و روحانیت تصویر شده است و از میان الگوهای مطرح شده بهترین الگو را تصدی حداقلی مشاغل اجرایی و حکومتی و پرداختن حداکثری به کارکرد اصلی روحانیت یعنی تلاش علمی، تربیتی و اجتماعی برای دینی کردن جان و جهان بشری می‌داند. لذا مبتنی بر چند پیش‌فرض نظری، فرضیه مقاله این است که، حضور و دخالت عالمان دینی و روحانیت در عرصه قدرت سیاسی، امری ضروری است که باید هر چه مؤثرتر و عمیق‌تر، برای تحقق اهداف و آرمان‌های اسلامی، مورد اهتمام روحانیت باشد. چارچوب نظری بحث نیز مبتنی بر تعریف واژگان کلیدی یعنی روحانیت، قدرت سیاسی و تعامل شکل گرفته است، مراد از روحانیت، قشری از جامعه می‌باشد که با سپری کردن مراحلی از دروس و مباحث حوزوی اشتغال اصلی خود را تحقیق، تدریس، تبیین و ترویج آموزه‌های دینی قرار داده است. الگوی سوم که از این دو واقعی‌تر و جزئی‌تر به نظر می‌رسد چارچوبی است که، نه سطح بلکه عرصه تعامل را تبیین می‌کند، عرصه‌های قدرت و به تبع عرصه‌های تأثیرگذاری روحانیت در آن عبارتند از: عرصه‌های اندیشه‌سازی و نظریه‌پردازی، سیاست‌گذاری و مدیریت کلان، فرهنگ‌سازی و هدایت، تربیت نیرو برای مناصب سیاسی نظارت بر قدرت، تصدی‌گری و احراز مشاغل سیاسی و اداری. اگر کارکرد و فلسفه روحانیت را تلاش علمی، تربیتی و اجتماعی برای دینی کردن جان و جهان بشری بدانیم، انتظار این است که، روحانیت پا به عرصه‌هایی بگذارد که با مقولات تفکر، ایمان و فرهنگ سنخیت داشته باشد؛ جز در موارد اضطراری، که پوشیدن لباس رزم هم بر همه از جمله مراجع تقلید واجب می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.