Skip to main content
فهرست مقالات

آفات فلسفه ورزی در ایران

سخنران:

(9 صفحه - از 57 تا 65)

کلید واژه های ماشینی : فلسفه ، نقد فلسفی و زایش فلسفی ، نقد فلسفی ، فهم فلسفی ، دین ، کاریکاتوری ، سخن ، تاریخ فلسفه ، فلسفه‌ورزی ، حوزه فعالیت فلسفی

محقق محترم در سخنرانی خود، با اشاره به سه حوزه فعالیت فلسفی یعنی فهم فلسفی، نقد فلسفی و زایش فلسفی، به بررسی آفات دو حوزه نخست پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"اما مسئله این است که شما نمی‌توانید عملا تمام زبان‌های زنده دنیا را که هر فیلسوفی آثارش را به یکی از این زبان‌ها نوشته است، بیاموزید و دیگر آن‌که، چه کسی گفته است که، از طریق ترجمه‌ها، لااقل در سطوح قبل از تخصص، نمی‌شود استفاده کرد؟ نکته دیگر از آفات فلسفه‌ورزی در جامعه ما ـ که البته در فلسفه کشور ما بلایی است ـ این است که، بسیاری از استادان فلسفه وقتی می‌خواهند نادانی خود را نسبت به یک بحث پرده‌پوشی کنند، از الفاظ خود آن زبانی استفاده می‌کنند که آن فیلسوف استفاده کرده است. الف) برخی از مسائل کاملا جنبه تئوریک و غیرکاربردی دارند و این در همه علوم به وفور یافت می‌شود مثلا رشته‌هایی از شاخه فیزیک نظری را در نظر بگیرید که مثل «ابر ریسمان» نه کاربردی است، نه قابل آزمایش در آزمایشگاه و نه با صرفه اقتصادی برای دولت‌ها، اما با این همه دولت‌ها در سراسر دنیا برای پیشرفت عرصه‌های دانش به‌طور طبیعی و یکنواخت، هزینه‌های بسیار زیادی را برای چنین تئوری‌پردازی مصرف می‌کنند تا علم به صورت کاریکاتوری رشد نکند و همه اندام‌های علم روند رشد طبیعی خود را طی کند. برخی از مسائل فلسفی نیز چنین ویژگی دارند یعنی نه تنها نباید انتظار کاربرد و کارآمدی در زندگی روزمره از آن داشت بلکه به‌رغم عدم این کارآمدی، برای پیشبرد روند رشد پیکره فلسفه باید هزینه آن‌را هم پرداخت کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.