Skip to main content
فهرست مقالات

Goethes west-ostlicher divan dialoge mit persien

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 55 تا 64)

کلیدواژه ها :

گفت‌وگو با شرق ،گفت‌وگوی فرهنگی ،صور خیال شعر فارسی در اشعار گوته ،حافظ،برادر معنوی گوته

کلید واژه های ماشینی : گوته، فارسی، کتاب غزل فارسی و ادبیات، دیوان، Goethes، سال گوته نام، جان گوته زنده، خانم هایکه اشپیس، خانم اشپیس، شعر فارسی در اشعار گوته

سال 1999 میلادی با دویست و پنجاهمین سالگرد تولد گوته،شاعر نامدارد آلمانی مصادف بود.به این مناسبت،در سراسر جهان مراسمی توسط یونیسف برگزار شد.در این سال،که سال گوته نام گرفت،فرصتی فراهم آمد تا آثار وی تجدید چاپ شود و گوته‌پژوهی رونقی دوباره بگیرد.در میان آثار فراوان علمی،ادبی و فرهنگی گوته،دیوان غربی-شرقی وی برای ما ایرانیان از اهمیتی‌ خاص برخودار است؛زیرا سرچشمهء الهام این کتاب غزل فارسی و ادبیات این کشور است که بویژه در آثار حافظ،جامی،سعدی‌ و عطار به اوج خود می‌رسد و شوق آفرینشی به سبک این بزرگان را در جان گوته زنده می‌سازد. به مناسبت این سال،مجلهء رشد نیز به چاپ مقاله‌ای اقدام کرده که خانم هایکه اشپیس،یکی از گردانندگان موزهء گوته در شهر دوسلدورف آلمان در شرح پیدایش این اثر،منابع فارسی آن و مبانی فکری این دیوان به قلم آورده است.خانم اشپیس،دیوان گوته را گفت‌وگویی با ایران دانسته و با بررسی اشعار آن،رد فکری شاعران ایرانی را در این اثر باز می‌نمایاند.

خلاصه ماشینی:

"در این سال،که سال گوته نام گرفت،فرصتی فراهم آمد تا آثار وی تجدید چاپ شود و گوته‌پژوهی رونقی دوباره بگیرد. در میان آثار فراوان علمی،ادبی و فرهنگی گوته،دیوان غربی-شرقی وی برای ما ایرانیان از اهمیتی‌ خاص برخودار است؛زیرا سرچشمهء الهام این کتاب غزل فارسی و ادبیات این کشور است که بویژه در آثار حافظ،جامی،سعدی‌ و عطار به اوج خود می‌رسد و شوق آفرینشی به سبک این بزرگان را در جان گوته زنده می‌سازد. به مناسبت این سال،مجلهء رشد نیز به چاپ مقاله‌ای اقدام کرده که خانم هایکه اشپیس،یکی از گردانندگان موزهء گوته در شهر دوسلدورف آلمان در شرح پیدایش این اثر،منابع فارسی آن و مبانی فکری این دیوان به قلم آورده است. خانم اشپیس،دیوان گوته را گفت‌وگویی با ایران دانسته و با بررسی اشعار آن،رد فکری شاعران ایرانی را در این اثر باز می‌نمایاند. کلید واژگان:کفت‌وگو با شرق؛گفت‌وگوی فرهنگی؛صور خیال شعر فارسی در اشعار گوته؛حافظ،برادر معنوی گوته."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.