Skip to main content
فهرست مقالات

روش ملاصالح مازندرانی در شرح احادیث الکافی مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (‎16 صفحه - از 134 تا 149 )

چکیده:

ملا صالح مازندرانی از علمای بنام سدة یازدهم است. شرح ملا صالح مازندرانی بر الکافی، از بهترین شروح این کتاب است و بر دو بخش اصول و روضة آن نگاشته شده است.در این مقاله، بر اساس شرح ملا صالح بر الکافی، روش او در شرح احادیث توصیف می‌گردد و سپس نقد روش‌شناختی علامه شعرانی دربارة برخی از دیدگاه‌های این شارح بیان می‌گردد.روش ملا صالح مازندرانی در شرح احادیث الکافی عبارت است از: بررسی سند و شرح و تفسیر متن. همچنین روش ایشان در شرح متن عبارت است از: واژه‌شناسی و معناشناسی، استناد به آیات قرآن، استناد به سایر روایات و اثبات محتوای حدیث.

خلاصه ماشینی:

ملا صالح، در نهایت، نظر رجالی خود را چنین بیان می‌کند: وجهی برای این‌که علامه وی را در میان افراد مورد جرح آورده است، نمی‌بینم، جز این‌که از سوی دوانیقی منصب قضا را پذیرفت و این چیزی نیست که موجب جرح گردد. ملا صالح دربارۀ راوی حدیث توضیح می‌دهد و از علامه حلی، کشی و شیخ طوسی نقل می‌کند که او فردی کذاب بوده است، اما با وجود ضعف سند، این حدیث را معتبر می‌شمرد و معتقد است، راوی کاذب نیز گاه راست می‌گوید. شارح دربارۀ عبارت «و ذاک أن الأنبیاء لم یورثوا درهما و لادینارا» می‌نویسد: این عبارت ظاهرا با آیات و روایتی که بیانگر ارث و میراث انبیاست، منافات دارد، لیکن در جواب باید گفت: مراد این است که در شأن و منزلت انبیا نبوده است که همچون اشخاص الغیبة، ص179؛ شرح الکافی، ج1، ص222. ملا صالح هدف ذکر این حدیث را در این باب از اصول الکافی، بیان عینیت صفات و ذات الهی بر می‌شمرد. ذات عاری از وجود و وجوب را موجود و واجب دانست و نیز سایر صفات او، یا این‌که معنای عینیت صفات را نفهمیده است، یا میان مفاهیم کلی و افراد آنها فرقی قایل نشده است. همچنین هیچ دلالتی بر نفی موارد دوم و سوم ندارد، زیرا مبنی بر خلط میان مفهوم کلی و فردی است؛ چون اگر مراد، این است که ذات بالذات عین مفاهیم کلی باشد، فی الجمله آنچه ذکر نموده دارای وجهی است. 1 علامه شعرانی در نقد شرح ملا صالح می‌نویسد: تفسیر شارح، خلاف ظاهر عبارت حدیث است؛ زیرا با توجه به مطلب قبل و بعد، جمله امام( در مقام اثبات ضرورت در طبیعت است.

کلیدواژه ها:

الکافی ، شرح حدیث ، شرح الکافی ، ملا صالح مازندرانی ، ابوالحسن شعرانی

کلید واژه های ماشینی:

حدیث ، الکافی ، شرح احادیث الکافی ، ملا صالح ، شرح ملا صالح ، ملا صالح مازندرانی ، شرح ملا صالح مازندرانی ، شرح ملا صالح بر الکافی ، شارح ، ملاصالح مازندرانی در شرح احادیث


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.