Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

جشنواره قرآنی باید عرصه تفکر و تدبر در کتاب خدا باشد

نویسنده:

(6 صفحه - از 56 تا 61)

کلید واژه های ماشینی : قرآن ، دانشجویان ، جشنواره قرآنی ، مسابقات ، جشنواره قرآنی دانشجویان کشور ، قرائت ، قرائت مرحله نهایی رشته‌های قرائت ، قرآن کریم ، تجوید ، مرحله نهایی رشته‌های قرائت مرحله

خلاصه ماشینی:

"هفده سال قبل در سال‌هایی که دانشگاه‌های کشور هنوز متأثر از انقلاب فرهنگی و یکدست‌سازی عقیدتی بود جمعی از دانشجویان قاری و حافظ قرآن کریم به همت وزارت فرهنگ و آموزش عالی (علوم و فن‌آوری فعلی) در مسجد دانشگاه تهران برای رقابت گردهم آمدند و به این ترتیب نخستین دوره مسابقات قرآنی ویژه دانشجویان شکل گرفت. اول آن که تا سال 71 مسابقات دانشجویی قرآن کریم برای دختران و پسران در دو محل جداگانه و با سامانه متفاوت اجرا می‌شد اما از همین سال دانشگاه مازندران مبتکر برگزاری همزمان این رقابت‌ها شد و امروز نیز روال چنین است. کسی که جشنواره مذهبی برگزار می‌کند و بستری برای فعالیت‌های این چنینی ایجاد می‌کند باید بسنجد که مخاطب او چه می‌خواهد؟ آیا زبان هنر اثرگذار است یا قرائت یا حفظ یا مسائل دیگر؟ جدای چارچوب‌های خشک فکری که از گذشته باقی مانده است باید یک پژوهش علمی و بخشی دقیق از افکار عمومی انجام دهیم و بازخورد برگزاری مسابقات قرآن طی 17 سال را ارزیابی کنیم. آمار دانشجویان شرکت‌کننده در مرحله نهایی هفدهمین جشنواره قرآنی دانشجویان سراسر کشور به تفکیک رشته مسابقه و جنسیت در مجموع به این شرح می‌باشد: رشته مسابقه تعداد برادران تعداد خواهران تحقیق34 37 ترتیل37 36 حفظ پنج جزء29 32 حفظ ده جزء30 25 حفظ بیست جزء19 15 حفظ کل18 13 ترجمه30 32 تفسیر33 31 جمع230 221 جمع کل451 داوران و آیین‌داوری به گفته دبیر ستاد برگزاری هفدهمین جشنواره قرآنی دانشجویان کشور برای ارتقای سطح کیفی این دوره از مسابقات از داوران طراز اول کشور در رشته‌های مختلف برای قضاوت دعوت به‌عمل آمده است."

صفحه: از 56 تا 61
56 گلستان قرآن , مرداد 1381 - شماره 121

‌ ‌‌‌هـفدهمین‌ جشنواره قرآنی دانشجویان سراسر کشور با هدف ارتقای سطح فرهنگ اسلامی و اعتلای اخـلاق‌ و ایـمان‌ دیـنی‌ در دانشگاه‌ها، ایجاد زمینه برای انس بیشتر دانشجویان با قرآن و ارج‌گذاری به فعالیت‌های قرآنی دانشجویان‌ 14 تـا 16 مرداد 1381 در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود‌.

در این همایش فرهنگی‌ - دینی‌ کـه از سوی نهاد نمایندگی مـقام مـعظم رهبری در دانشگاه‌ها؛ وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی برپا شده است، بیش از 450 دانشجوی دختر‌ و پسر از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در رشته‌های گوناگون قرآنی به رقابت مـی‌پردازند. به بهانه برگزاری این جشنواره طی گزارشی به جنبه‌های گوناگون برگزاری نمایشگاه پرداخته‌ایم و هم‌چنین از نقطه نظرات‌ کامیاب‌ دبیر هفدهمین جشنواره قرآنی دانشجویان سراسر کشور بهره‌مند شده‌ایم.

هفده سال قبل در سال‌هایی کـه دانـشگاه‌های کشور هنوز متأثر از انقلاب فرهنگی و یکدست‌سازی عقیدتی بود جمعی از دانشجویان قاری و حافظ‌ قرآن‌ کریم به همت وزارت فرهنگ و آموزش عالی (علوم و فن‌آوری فعلی) در مسجد دانشگاه تهران برای رقابت گردهم آمدند و بـه ایـن ترتیب نخستین دوره مسابقات قرآنی ویژه دانشجویان شکل گرفت‌. آنها‌ که فضای فکری و سادگی و بی‌آلایشی روزهای جنگ را به یاد دارند می‌توانند حدس بزنند که مسابقات قرآن دانشجویی نمی‌توانسته امکاناتی بـیش از چـند میکروفون و چند جلد قرآن داشته باشد‌. سال‌ پس‌ از آن یعنی 1365 هجری‌ شمسی‌ دختران‌ دانشجو برای عقب‌نماندن از قافله، در دانشگاه الزهرا مسابقات قرآن دانشجویی ویژه خواهران را برگزار کردند. این آغاز راهی بـود کـه‌ پیـمودن‌ آن‌ هفده سال طول کـشید و تـا رسـیدن به مقصد‌ نهایی‌ سال‌های سال وقت نیاز است.

در شکل و محتوای مسابقات قرآنی تحولات فراوانی نسبت به سال‌های قبل به وجود آمـده‌ اسـت‌. اول‌ آن کـه تا سال 71 مسابقات دانشجویی قرآن کریم برای‌ دخـتران و پسـران در دو محل جداگانه و با سامانه متفاوت اجرا می‌شد اما از همین سال دانشگاه مازندران مبتکر‌ برگزاری‌ همزمان‌ این رقابت‌ها شد و امـروز نـیز روال چـنین است. نکته دوم مربوط‌ به‌ محتواست. هرچه از سال‌های آغازین به دورهـ‌های متأخر پیش می‌رویم توجه به مفاهیم قرآنی در مسابقات‌ نمود‌ بیشتری‌ می‌یابد. از سال 64 که مسابقات فقط در بخش‌های حفظ و قـرائت انـجام‌ مـی‌شد‌ تا‌ سال 81 و هفدهمین دوره، حضور در بخش مفاهیم حتی برای قاریان و حفاظ نـیز اجـباری‌ اعلام‌ شده‌ است.

کامیاب دبیر جشنواره می‌گوید: «نباید جشنواره قرآن و فعالیت‌های قرآنی فقط در حوزه قرائت‌ و حـفظ‌ و جـنبه‌های شـکلی محدود گردد. تفکر در قرآن موضوع

57 گلستان قرآن , مرداد 1381 - شماره 121

58 گلستان قرآن , مرداد 1381 - شماره 121

59 گلستان قرآن , مرداد 1381 - شماره 121

60 گلستان قرآن , مرداد 1381 - شماره 121

61 گلستان قرآن , مرداد 1381 - شماره 121