Skip to main content
فهرست مقالات

کیفیت و مرغوبیت نرم افزار

نویسنده:

(4 صفحه - از 10 تا 13)

کیفیت و مرغوبیت نرم‌افزار، موضوعی است که مورد توجه تمامی تولید کنندگان برنامه‌های رایانه‌ای است. از مهم‌ترین معیارهای مرغوبیت نرم‌افزار: کیفیت عملی، جلب نظر مشتری و ابتکار در تولید است. در تعریف کیفیت نرم‌افزار، دو ویژگی مهم بیان شده است: متابعت از مشخصات نرم‌افزار و مطابقت با اهداف خواسته شده. تولید نرم‌افزار با کیفیت مرغوب نیازمند ساختارهای استانداردی است برای رسیدن به آن باید مراحل زیر طی گردد: مرحله تعیین نیازهای کاربر، تعیین نیازهای نرم‌افزار، طراحی معماری، مرحله طراحی تفصیلی و مرحله انتقال و واگذاری. در این نوشتار با الگو گرفتن از معیارهای کیفی نرم‌افزار برابر با مدل‌های: بوهم، مک کال، ایزو، آژانس فضایی اروپا و تجربیات شخصی، آنچه را که برای کیفیت و مرغوبیت نرم‌افزار لازم است، به تفصیل بیان می‌کنیم.

خلاصه ماشینی:

"تولید نرم‌افزار با کیفیت مرغوب نیازمند ساختارهای استانداردی است برای رسیدن به آن باید مراحل زیر طی گردد: مرحله تعیین نیازهای کاربر، تعیین نیازهای نرم‌افزار، طراحی معماری، مرحله طراحی تفصیلی و مرحله انتقال و واگذاری. این ساختار ضمن اینکه جنبه‌های اصلی و ضروری هر پروژه‌ای را در بر می‌گیرد، در قالب مجموعه‌ای از چارچوب‌ها و ضرورت‌ها نیز حداکثر انتخاب ممکن را برای مدیر پروژه فراهم می‌آورد که مراحل آن از قرار ذیل است: - مرحله تعیین نیازهای کاربر (User Requirements) ؛ - مرحله تعیین نیازهای نرم‌افزار (Requirements Software) ؛ - مرحله طراحی معماری (Design Architectural) ؛ - مرحله طراحی تفصیلی و تولید برنامه (Design Detailed) ؛ - مرحله انتقال و واگذاری نرم‌افزار برای بهره‌برداری (Transfer of the Software) . اما معیارهای کیفیت که از مهم‌ترین عوامل مؤثر در طراحی مطلوب نرم‌افزارها می‌باشد، از قرار ذیل‌اند: - دشواری خسارت وارد نمودن توسط کاربر؛ - رعایت استاندارد در تمام سیستم‌ها؛ - سهولت نگهداری؛ - تأمین در برابر صدمات و امکان ترمیم و بازیافت صدمات احتمالی؛ - سهولت توسعه؛ - مستندسازی بهینه؛ - آموزش مناسب کاربر؛ - اجرای ارزان و کم‌هزینه؛ - استاندارد بودن عملیات صفحه کلید؛ - تطابق با اهداف حرفه‌ای؛ - مقاوم در برابر ویروس‌ها؛ - فهرست‌سازی هوشمند بدون استفاده از نمایه‌زنی. اما معیارهای کیفیت در حوزه طراحی و تولید تفصیلی برنامه عبارت است از: - سازگاری با بیشتر ریز پردازنده‌ها؛ - نیاز به حداقل حافظه موقت؛ - هماهنگی با تمام صفحه نمایش‌ها بدون احتیاج به صفحه نمایش خاص مثلا: 600x800 Pixels؛ - امکان استفاده ازتمامی چاپگرها حتی سوزنی؛ - امکان کوچک‌نمایی برنامه؛ - حداقل استفاده از فیلدهای Memory؛ - کد بودن اطلاعات؛ - استفاده و خلاقیت در طراحی تمامی فهرست، و نوارهای پیمایش Scrollزیبا."

صفحه: از 10 تا 13
10 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

‌ ‌‌‌كيفـيت‌ و مرغوبيت نرم‏افزار

على روح‏اللّهى خراسانى

چكيده

كيفيت و مرغوبيت نرم‏افزار، موضوعى است كه مورد‌ تـوجه‌ تـمامى‌ تـوليد كنندگان برنامه‏هاى رايانه‏اى است. از مهم‏ترين معيارهاى مرغوبيت نرم‏افزار: كيفيت عملى، جلب نظر مشترى‌ و ابتكار در تـوليد است. در تعريف كيفيت نرم‏افزار، دو ويژگى مهم بيان شده‌ است: متابعت از مشخصات‌ نرم‏افزار‌ و مـطابقت با اهداف خواسته شـده. تـوليد نرم‏افزار با كيفيت مرغوب نيازمند ساختارهاى استانداردى است براى رسيدن به آن بايد مراحل زير طى گردد: مرحله تعيين نيازهاى كاربر، تعيين نيازهاى نرم‏افزار، طراحى‌ معمارى، مرحله طراحى تفصيلى و مرحله انتقال و واگذارى. در اين نـوشتار با الگو گرفتن از معيارهاى كيفى نرم‏افزار برابر با مدل‏هاى: بوهم، مك كال، ايزو، آژانس فضايى اروپا و تجربيات شخصى، آنچه را‌ كه‌ براى كيفيت و مرغوبيت نرم‏افزار لازم است، به تفصيل بيان مى‏كنيم.

واژگان كليدى

.

نرم‏افزار، كيفيت و مرغوبيت نـرم‏افزار، طـراحى نرم‏افزار، توليد نرم‏افزار، معيارهاى كيفيت

11 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

12 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

13 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10