Skip to main content
فهرست مقالات

فناوری اطلاعات در برنامه بیست ساله حوزه دین

نویسنده:

(4 صفحه - از 20 تا 23)

برنامه‌ریزی راهبردی و عملیاتی، چراغی روشن در فراسوی حوزه دین می‌باشد. ضرورت پرداختن به مسائل فرهنگی و دینی ایجاب می‌کند که برای آن، برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدتی همچون برنامه 20 ساله حوزه دین، طراحی نمود. چنین نگاهی باید از جامعیت لازم برخوردار باشد تا برنامه عرضه‌شده کارآمدی بیشتری داشته باشد. فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش مهمی را در باروری برنامه و توفیق بیشتر در اجرای آن ایفاء می‌کند؛ و شناخت ابعاد مختلف آن از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و بررسی زیرساخت‌های لازم، موجب بهره‌مندی از فرصت‌ها و رهایی از تهدیدات می‌شود. در این راستا، بسترسازی فنی - مهندسی، از ضروریاتی است که دولت نقش مهمی را در خصوص تحقق آن ایفاء می‌کند؛ چنان که ایجاد فرهنگ فناوری و ارتباطات درونی و محیطی نیز نیازمند دخالت تمام مجموعه‌های دخیل می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"در راستای ایفاء نقش ممتاز و برجسته و یگانه علماء دین در ایجاد و احیاء تمدن اسلامی و حضوری فعال در عرصه نهضت نرم‌افزاری در ابعاد مختلف فکری، علمی و اندیشه‌ای در سطوح مختلف ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ضرورت دارد که مجموعه فعال در حوزه دین اهتمامی ویژه به امر برنامه‌ریزی و مدیریت راهبردی و تدوین چشم‌انداز بیست ساله حوزه دین داشته باشند. در شناخت فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان محیط پیرامونی، شناخت شرایط فعلی این فناوری و پیش‌بینی شرایط آتی آن، شناخت ظرفیت‌های نرم‌افزاری (Software)و سخت‌افزاری (Hardware) موجود و نیز شناخت زمینه‌ها و زیرساخت‌های حاضر و پیش‌بینی آنها در آینده در سطوح مختلف می‌تواند هدایتگر ما به سوی فرصت‌ها و تهدیداتی شود که از این ناحیه متوجه حوزه دین می‌باشد؛ فرصت‌هایی که در حال حاضر وجود داشته و جهت بهره‌گیری بهینه از آنها نیاز به برنامه‌ریزی و اقدام می‌باشد و همچنین تهدیداتی که با برنامه‌ریزی و اقدامات آگاهانه و هوشمندانه مانع تأثیرات منفی و یا حتی مخرب آنها بر حوزه دین می‌گردد."

صفحه: از 20 تا 23
20 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

‌ ‌‌‌فـنّاورى‌ اطلاعات در برنامه بيست ساله حوزه دين

مسعود نعيمى (كارشناس ارشد مديريت استراژيك‌)

چكيده‌

بـرنامه‏ريزى‌ راهـبردى و عـملياتى، چراغى روشن در فراسوى حوزه دين مى‏باشد. ضرورت پرداختن به مسائل فرهنگى و دينى‌ ايجاب مى‏كند كه براى آن، بـرنامه‏هاى كوتاه مدت و بلند مدتى همچون برنامه 20‌ ساله حوزه دين، طراحى‌ نمود‌. چنين نگاهى بـايد از جامعيت لازم برخوردار باشد تـا بـرنامه عرضه‏شده كارآمدى بيشترى داشته باشد.

فناورى اطلاعات و ارتباطات نقش مهمى را در بارورى برنامه و توفيق بيشتر در اجراى آن ايفاء مى‏كند‌؛ و شناخت ابعاد مختلف آن از نظر سخت‏افزارى و نرم‏افزارى و بررسى زيرساخت‏هاى لازم، موجب بهره‏مندى از فرصت‏ها و رهايى از تهديدات مـى‏شود. در اين راستا، بسترسازى فنى - مهندسى، از ضرورياتى است كه دولت نقش‌ مهمى‌ را در خصوص تحقق آن ايفاء مى‏كند؛ چنان كه ايجاد فرهنگ فناورى و ارتباطات درونى و محيطى نيز نيازمند دخالت تمام مجموعه‏هاى دخيل مى‏باشد.

21 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

22 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

23 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10