Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه مطبوعات دینی در پایگاه های اسلامی

نویسنده:

(4 صفحه - از 36 تا 39)

نوشته حاضر کوشیده است در نگاهی گذرا، به بررسی وضعیت مطبوعات دینی در کشور و ضرورت‌ها و چالش‌های آن بپردازد و آنگاه ضرورت حضور مطبوعات دینی در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی علوم اسلامی و چگونگی عرضه نشریات در پایگاه‌های اسلامی را یادآور شود

خلاصه ماشینی:

"گزارشی که در خصوص روند تولید علم در ایران از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر گردیده است،(3) حاکی از آن است که درصد اعتبارات دولتی به منظور تحقیقات مربوط به فرهنگ و آموزش، در آخرین رده‌های پژوهشی در کشور قرار دارد. ویژگی‌های این رسانه سبب شده است تا عده‌ای فعالیت جدی خود را در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی علوم اسلامی در زمینه مطبوعات تخصصی آغاز نمایند و هم‌اکنون شاهد تحول و رشد روزافزون خدمات‌دهی این گونه پایگاه‌ها در زمینه مطبوعات هستیم؛ ویژگی‌هایی از قبیل: دارا بودن حجم انبوهی از مقالات تخصصی و نیمه تخصصی در کلیه زمینه‌های فرهنگی اجتماعی و دینی؛ نظریه‌پردازی و ارائه تحلیل‌های مناسب نسبت به جدیدترین مسائل عقیدتی و شبهات گوناگون؛ پرداختن به مسائل روز جامعه و به طور کلی مسائل جهانی در قالب مقاله، گزارش، مصاحبه و میزگرد؛ امکان اظهارنظر جمعی و نظریه‌پردازی گروهی توسط صاحبان فکر و اندیشه؛ و تضارب آراء، نقد و نظر ایده‌ها و ده‌ها ویژگی دیگر که دقیقا متناسب با ارائه اطلاعات و تولید محتوا در پایگاه‌های اسلامی است. در پایان، توجه تمامی مسئولان فرهنگی به‌خصوص دو نهاد حوزه و دانشگاه را به این نکته جلب می‌نماییم که اگر وجود این رسانه در ارتقاء سطح علمی و پژوهشی کشور تأثیرگذار است و می‌تواند کاستی‌های تولید محتوا در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی را تا حد زیادی مرتفع سازد، پس سزاوار است که به جای توجه به کمیت این نوع رسانه‌ها و افزودن عناوین آنها، نخست به تخصصی نمودن این رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف دینی و فرهنگی همت گماریم و آمار انتشار مقالات علمی-تخصصی در مطبوعات تخصصی را بالا ببریم."

صفحه: از 36 تا 39
36 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

‌ ‌‌‌جـايگاه‌ مطبوعات دينى در پايگاه‏هاى اسلامى

محمود حبيب‏الهى

نوشته حاضر كوشيده است در نگاهى‌ گذرا‌، بـه‌ بـررسى وضـعيت مطبوعات دينى در كشور و ضرورت‏ها و چالش‏هاى آن بپردازد و آنگاه ضرورت حضور مطبوعات دينى‌ در پايگاه‏هاى اطلاع‏رسانى علوم اسـلامى و چگونگى عرضه نشريات در پايگاه‏هاى اسلامى را يادآور‌ شود.

واژگان كليدى: مطبوعات‌ دينى‌ (اسلامى)، فنّاورى اطلاعات، پايگـاه‏هاى اسلامى، مطبوعات و پايگاه‏هاى اسـلامى و تـوليد محتوا

جوامع انسانى همواره با تغييرات اجتماعى و تحولات ناشى از فراز و فرود فرهنگ‏ها مواجه بوده‏اند و در اين ميان، برخى جوامع توانسته‏اند در‌ دوره‏هايى از تاريخ خود، به تمدنى ماندگار تبديل شوند و اين مهم، در گرو فرهنگ‏سازى و توليد دانـش در ميان آنان بوده است. تأملات تاريخى نشانگر آن است كه آموزه‏هاى دينى در ايجاد‌ تمدن‌ پايدار اسلامى نقش تعيين‏كننده‏اى داشته است و «مطبوعات دينى» در عصر حاضر، به عنوان يكى از شاخصه‏هاى فرهنگ‏سازى رسالت سنگينى در جوامع اسلامى بر عـهده دارد.

از سـوى ديگر، دوران حاضر‌ به‌ «عصر انفجار اطلاعات» لقب يافته است. موج عظيم اطلاعات با گستره‏اى از نظرى‏ترين عرصه‏ها مانند «الهيات»، تا عملى‏ترين عرصه‏هاى علمى مانند «مديريت صنعت»، بر جهان كنونى سايه افـكنده و در‌ قـالب‌ نرم‏افزارهاى بى‏شمار و يا با كمك اينترنت فكر، ايده و آرمان تك‏تك افراد جامعه را تسخير مى‏كند.

بى‏ترديد، ضرورت فراهم آوردن زمينه مناسب به منظور مقابله همه‏جانبه علمى با اين پديده‌ احساس‌ مى‏شود‌. حضور مطبوعات بـه‏خصوص نـشريات تخصصى‌ دينى‌ در‌ پايگاه‏هاى اطلاع‏رسانى علوم اسلامى به عنوان ابزارى قوى براى طرح نگاه‏هاى نو و انديشه‏هاى جديد و كارآمد، مى‏تواند خلأ دسترسى اطلاعات به روزِ‌ دينى‌ را‌ پُر نمايد.

پيشينه مطبوعات دينى در كشور

مـطبوعات‌ اسـلامى‌ در كشـور ما بيش از يك قرن سابقه دارد. گـرچه تـبليغات سـنّتى به شكل‏هاى مختلف در جوامع اسلامى سابقه‏اى‌ بس‌ طولانى‌ دارد، ولى استفاده از رسانه‏اى به نام «مطبوعه» به عنوان‌ ابزارى براى تبليغ آموزه‏هاى دينى بـسيار دير اتـفاق افـتاد؛ اما همين مقدار بسيار ثمربخش و پُربار بود.

سـيد جـمال‌ الدين‌ اسد‌ آبادى، روشنفكر و انديشمند اسلامى، اولين شخصيتى بود كه در مقاله‏اى به‌ نام‌ «فوايد جريده» هشدار داد كه اهل علم بايد در عرصه مـطبوعات وارد شـوند. از آن پسـ‌ بود‌ كه‌ انديشمندان اسلامى فعاليت مطبوعاتى خود را در حوزه دين آغاز نـمودند. از‌ جمله‌ اين‌ انديشمندان،

37 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

38 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

39 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10