Skip to main content
فهرست مقالات

دین و مذهب در وبلاگ های ایرانی

نویسنده:

(4 صفحه - از 40 تا 43)

خلاصه ماشینی:

"در مورد وبلاگ‌های مذهبی چیزی حدود 7 تا 8 وبلاگ وجود دارند که پس از گذشت مدت طولانی هنوز روزآمد نشده‌اند و یا نشانی خود را بدون درج نشانی جدید تغییر داده‌اند و یا در سیستم بلاگفا، تعداد زیادی وبلاگ مذهبی ثبت شده است؛ ولی مدت‌هاست که هیچ مطلبی در آنها درج نشده است. بنابراین، هیچ راه مطمئنی برای یافتن تعداد وبلاگ‌های مذهبی در حال حاضر وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد بهترین شیوه مرور پیوندها، در وبلاگ‌هایی است که تا حدودی در این زمینه شناخته‌شده هستند مانند وبلاگ «منبرنت» (www. com) برخی از کاستی‌هایی که در وبلاگ‌های مذهبی ایرانی دیده می‌شوند عبارت‌اند از: انتخاب عنوان‌های نامناسب برای وبلاگ‌ها که بیانگر پوشش موضوعی وبلاگ نیستند؛ استفاده از تصاویر با گرافیک بالا و یا موسیقی و صفحات خوش‌آمد گویی که مدت زمان باز شدن وبلاگ را به شدت افزایش می‌دهد و مناسب وبلاگ‌های مذهبی نیست؛ استفاده از زمینه‌های سیاه و تیره که در اغلب وبلاگ‌ها مذهبی دیده می‌شود و بالاخره اینکه حجم بسیار بالایی از این وبلاگ‌ها را دیدگاه‌های شخصی آمیخته با وقایع سیاسی تشکیل داده است و بحث و جدل منطقی، معرفی پایگاه‌های اسلامی-علمی و علوم حوزوی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. com) سخن آخر همراه با ورود یک پدیده جدید به دنیای اینترنت و اطلاع‌رسانی، تا مدتی تمام نگاه‌ها به سمت آن پدیده می‌باشد؛ اما پس از مدتی با توسعه فناوری و ورود فناوری و ابزارهای جدیدتر کم کم پدیده قبلی فراموش می‌شود؛ ولی خوشبختانه این اتفاق در مورد وبلاگ هنوز به وقوع نپیوسته است و روزبه‌روز در میان کاربران اینترنت جذاب‌تر می‌شود."

صفحه: از 40 تا 43
40 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

41 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

صفحه‏اى كه مشابه يك روزنامه‌ شخصى‌ و با قابليت دستيابى عموم كاربران به آن است كه بر اساس يك نظم خاص نشان‏دهنده شخصيت مؤلف و يا مؤلفان‌ آن‌ مى‏باشد‌. اين صفحه، بر مبناى يك ساختار زمـانى شـكل مـى‏گيرد و خوانندگان‌ آن همواره در ابتدا جديدترين مـطلب و يا مـطالب مـنتشر شده را مشاهده مى‏كنند و در صورت تمايل، آن را‌ مطالعه‌ مى‏نمايند‌. بيشتر وبلاگ‏ها داراى يك خط فكرى خاص هستند و به نوعى آن‌ را‌ دنبال مى‏كنند. از اين‏رو، در صورتى كه يك بـلاگر بـه مـوضوع فناورى علاقه‏مند باشد، با جمع‏آورى‌ مطلب‌ از‌ منابع مـتفاوتى نـظير: نمايشگاه‏ها، سمينارها و يا پايگاه‏هاى ديگر، آنان را با فرمت‌ مورد‌ نظر‌ در بلاگ خود ثبت و در اختيار مخاطبان خود قرار مى‏دهد، همچنين در صـورتى كهـ‌ يك‌ بـلاگر‌ علاقه‏مند به شناخت يك بيمارى خاص باشد و مسائل علمى آن را به نـوعى دنبال‌ نمايد‌، مقالات و موضوعات جديد منتشر شده در مورد بيمارى مورد نظر را بر روى‌ بلاگ‌ خود‌ منتشر مى‏كند و يا يك بلاگر عـلاقه‏مند بـه مـسائل اقتصادى، با جستجو و يافتن مقالات جديد‌ در‌ حوزه اقتصاد، آنها را بر روى بـلاگ خـود ارائه مى‏نمايد.

برخى از وبلاگ‏نويسان‌ نيز‌ از‌ وبلاگ خود به منزله يك آلبوم عكس و يا بريده روزنامه‏ها استفاده مى‏نمايند. زمانى كه بـلاگر‌ يك‌ پيونـد (Link) مـناسب را در اين خصوص پيدا مى‏كند و يا اطلاعات خاصى‌ را‌ كه‌ قصد به خاطر سپارى آنها را دارد بر روى وبـلاگ خـود قـرار مى‏دهد. وبلاگ يك‌ محيط‌ الكترونيكى‌ قابل جستجو را فراهم مى‏كند كه كاربران مى‏توانند با استفاده از يك‌ مرورگر‌ وب در هـر نـقطه‏اى از جـهان به محتويات آن دسترسى داشته باشند. يكى از ويژگى‏هايى كه‌ در‌ تمامى وبلاگ‏ها رعايت مى‏شود، تقويم اطلاعاتى يا مـاهيت انـتشار و استقرار اطلاعات بر‌ روى‌ وبلاگ بر اساس يك نظم زمانى خاص‌ است‌. وبلاگ‌، مشابه يك مـجله و يا روزنـامه بـرخط (online‌)مى‏باشد‌ كه مؤلف آن مى‏تواند در زمان دلخواه، اطلاعاتى را درخصوص موضوعات گوناگون درج‌ و منتشر‌ نمايد. تعداد زيادى از وبـلاگ‏ها‌ داراى‌ مـجموعه‏اى جالب‌ و ارزشمند‌ از‌ پيوندها به پايگاه وبلاگ‏ها و يا پايگاه‏هايى‌ مى‏باشند‌ كه مؤلف وبلاگ آنان را مثبت و مـفيد ارزيابـى مـى‏نمايد.

ورود وبلاگ به‌ ايران‌

پديده وبلاگ در ايران در سال‌ 1380 ش شكل گرفت كه‌ اولين‌ وبلاگ‏نويس وبلاگ خود را با‌ نام‌ «سـلمان» سـاخت. وقتى سلمان جريرى، 22 ساله ساكن تهران و دانشجوى مهندسى كامپيوتر صنعتى‌ شريف‌، در 16 شـهريور هـمان سـال‌ اولين‌ وبلاگ‌ فارسى را درست‌ كرد‌، فكر نمى‏كرد كه حدود‌ 2 ماه‌ بعد با انتشار يك راهنما و آماده كردن چند قـالب پيشـ‏ساخته، تـوسط يكى ديگر از‌ فعالان‌ اينترنتى اين پديده تا اين اندازه‌ در‌ بين كاربران‌ ايرانى‌ گسترش‌ پيدا كند. با ظـهور‌ پرشـين بلاگ، اولين ابزار وبلاگ‏نويسى فارسى در سال 1381 ش وبلاگ‏نويسى به‏سرعت در ميان كاربران اينترنتى‌ به‏ويژه‌ جوانان رواج پيدا كرد. پس از‌ مدت‌ كمى‌، زبان‌ فـارسى‌ بـه چهارمين زبان‌ وبلاگ‏نويسى‌ در دنيا تبديل شد (1383 ش) و اندكى بعد، ابزارهاى ديگرى مانند بـلاگفا و بـلاگ اسكاى نيز كار خود‌ را‌ شروع‌ كردند.

وبلاگ‏هاى مـذهبى

پس از گـذشت قـريب‌ چهار‌ سال‌ از‌ ورود‌ وبلاگ‌ به ايران و استقبال بى‏نظير كاربـران اينـترنتى از اين پديده جديد، شاهد رشد روزافزون انواع وبلاگ‏ها در زمينه‏هاى مختلف هستيم. بى‏شك، در جامعه‏اى با سـاختار دينـى و باورهاى مذهبى‌ هر پديده‏اى، هـر چـند در محيط مـجازى، خـيلى زود رنـگ و بوى مذهبى به خود مى‏گيرد و وبـلاگ هـم از اين امر مستثنا نيست. البته اين جريان فقط به ايران مربوط نيست‌ و در‌ ساير كشورها نـيز بـه صورت‏هاى متفاوت مشاهده مى‏شود.

جستجوى وبـلاگ‏هاى مذهبى

يكى از معايب وبلاگ‏هاى ايرانـى، عـدم دسترسى به آنها از نظر مـوضوعى اسـت. اگر چه اين كاستى در‌ ساير‌ نقاط دنيا هم تا حدودى وجود دارد، اما در ايران هنوز هـيچ راهـنماى اينترنتى براى معرفى وبلاگ‏هاى ايرانـى بـه صـورت عمومى يا تخصصى‌ وجـود‌ نـدارد. بيشتر كاربران هم بـه‌ دليل‌ عـدم آشنايى با راهنماهاى جهانى و عدم ثبت وبلاگ خود در اين راهنماها يا مواجهه شدن با مشكل شـناسايى زبـان فارسى در اين راهنماها، از‌ ثبت‌ وبلاگ خود در چـنين‌ راهـنماهايى‌ خوددارى مـى‏كنند و در نـتيجه، اطـلاعات مربوط به وبلاگ‏هاى فـارسى را جز از طريق موتورهاى جستجوى عمومى مانند گوگل و ياهو، در هيچ جاى ديگر نمى‏توان پيدا كرد. ابزارهاى وبلاگ‏نويسى فـارسى نـظير‌ پرشين‌ بلاگ و بلاگفا تا حدودى اين مـشكل را حـل كردهـ‏اند؛ امـا

42 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

43 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10