Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از نخستین جشنواره نرم افزارهای اسلامی

(10 صفحه - از 58 تا 67)

خلاصه ماشینی:

"اما یکی از چالش‌های موجود که توسط تدوین‌کنندگان برنامه چهارم مدنظر واقع شده، در معرض خطر قرار گرفتن زبان فارسی است و در این برنامه به حضور وسیع‌تر و مؤثرتر زبان فارسی در محیطهای مجازی اشاره شده است که در این زمینه تجربه مراکز اسلامی در سطح ملی می‌تواند کارگشا واقع شود و بالاخره چالش اساسی دیگر در این عرصه، تهاجم فرهنگی است که برنامه‌نویسان برای مقابله با این مسئله پیش‌بینی کرده‌اند که مراکزی طراحی شود تا امکان استفاده از آن برای عموم فراهم شود و این از مواردی است که حوزه دین می‌تواند با فعالیت در این عرصه و تولید محتوای فرهنگی، در جهت تقویت ارزش‌های فرهنگی و دینی گام بردارد. لطفا در خصوص سابقه جشنواره و چگونگی شکل‌گیری آن توضیح دهید؟ در ماه مبارک رمضان سال گذشته، به پیشنهاد وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه‌ای که با حضور جناب حجة الاسلام شبیری و جناب آقای سمیعی برگزار شده بود، بحث شکل‌گیری جشنواره مطرح شد؛ اما به دلیل کمی وقت برگزاری آن به اردیبهشت یا خرداد ماه 84 موکول شد و حدودا از میانه اردیبهشت ماه اعلان گردید که جشنواره تا قبل از 15 خرداد برگزار شود و اجرای آن به عهده شرکت تعاونی مراکز اطلاع‌رسانی علوم اسلامی گذاشته شد. نرم‌افزار جامع الاحادیث - نسخه 2/5 تولید: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این برنامه 187 عنوان کتاب در 442 جلد از 90 مؤلف در موضوعات مختلف با امکانات قابل توجه ارائه شده است."

صفحه: از 58 تا 67
58 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

59 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

60 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

61 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسـلامى بـه نـخستين جشنواره نرم‏افزارى علوم اسلامى

براى ادامه حيات در جامعه جهانى، حمايت‌ از محتواى فرهنگى و دينى در فـضاى ديجـيتال، يك ضرورت است

انديشه، يك مفهوم فردى است؛ ولى هنگامى ارزشمند مى‏شود كه براى استفاده ديگران، بـه جـامعه ارائه شـود؛ يعنى ارزش انديشه‌ در‌ گرو ايجاد ارتباط است. اما فرهنگ، يك مفهوم كاملاً اجتماعى است و اصولاً در بـستر ارتـباطات اجتماعى شكل مى‏گيرد. بنابراين، هيچ كدام از اين دو مفهوم بدون استفاده از ابزار‌ ارتباطى‌، جايگاه خود را پيدا نـمى‏كنند و بـراى بـسط و تكامل و هدايت خود، به رسانه‏ها نيازمند هستند. از اين‏رو، مى‏توان رسانه‏ها را شاهراه فرهنگ و انديشه دانست‌. بـر‌ اين اسـاس، در دنياى امروز‌ كه‌ انديشه و فرهنگ، بهاى روزافزونى يافته‏اند، به رسانه‏ها بيش از پيش تـوجه مـى‏شود. كتـاب، مطبوعات، سينما، تئاتر، راديو و تلويزيون، رسانه‏هايى هستند كه در تاريخ بشر‌، نقش‌ خود را به خوبى‌ ايفا‌ كرده‏اند و هـر دسـتاوردى كه بـشر كسب كرده، به نحوى مرهون اين رسانه‏هاست. هر قدر جريان اطلاعات در رسانه‏ها فعال‏تر و بـا نـشاطتر باشد، انديشه، بيشتر رشد مى‏كند و فرهنگ، استوارتر، بالنده‏تر و پوياتر‌ خواهد‌ بود.

اما فناورى نوين اطلاعات، بـا بـه ارمغان آوردن نرم‏افزارهاى چندرسانه‏اى و رسانه اينترنت، باب جديدى را گشوده است. اين رسانه‏ها علاوه بـر امـكانات جانبى فراوانى كه در اختيار قرار مى‏دهند‌، سريع‏تر‌، ارزانـ‏تر و بـا‌ گـستره مخاطبان جهانى به مدد انديشه و فرهنگ آمـده‏اند تـا بستر رشد و توسعه بى‏سابقه‏اى را مهيّا سازند.

بدون‌ اغراق، مهم‏ترين بستر جهانى شدن را بـايد فـنّاورى نوين ارتباطات و اطلاعات‌ دانست‌؛ زيرا‌ اينـترنت بـا ميلياردها صـفحه وب و صـدها مـيليون كاربر فعال، مانند يك ميز كنفرانس جـهانى، جـامعه بشرى را ‌‌در‌ اطراف خود جاى داده است. در كنار اين ميز، هر كس كه حرفى‌ براى‌ گفتن‌ داشـته بـاشد، مى‏تواند سخن گويد. از اين رو، هر يك از هويت‏هاى مـختلف قومى و مذهبى‌ و ملى، تـلاش دارنـد خود را مطرح كنند تا بـه هـر نحو ممكن در‌ جمع‏بندى نهايى، تأثيرگذار باشند‌ و اگر‌ نتوانند موجوديت خود را در فضاى ديجيتال حـفظ كنـند، بيم آن مى‏رود كه ديگر قادر بـه ادامـه حـيات نباشند و به تـاريخ بـپيوندند.

از اينجاست كه اهميت حمايت از مـحتواى فـرهنگى و دينى‌ در فضاى ديجيتال مشخص مى‏شود. از اين‏رو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى به اين مهم عنايت داشته و لزوم حـمايت از مـحتواى ديجيتال فرهنگى را در برنامه چهارم توسعه گـنجانده اسـت.

بدون شـك‌، فـرهنگ‌ مـلى و دينى ما توان و قـابليت مطرح شدن در عرصه جهانى را داراست و ارائه آن در قالب‏هاى نوين ديجيتال، رسالتى است كه بر عهده نسل جوان مـاست كه البـته به‏خوبى هم‌ از‌ عهده اين مهم بر مـى‏آيد و تـوليد صـدها نـرم‏افزار چـندرسانه‏اى اسلامى در دهه گـذشته، نـشانگر توان ستودنى اين نسل است. ارائه ده‏ها پايگاه و نرم‏افزار قرآن، حديث، فقه و فلسفه در حوزه‌ علميه‌ قم و ديگر مـراكز دينـى كشـور، در كنار نرم‏افزارهاى چندرسانه‏اى براى اقشار مختلف جـامعه اعـم از كودكان و نـوجوانان، دانـش‏آموزان و دانـشجويان، مـردان و زنان، همراه با پيام‏هاى متعالى دينى، دستاورد جوانان مخلصى‌ است‌ كه‌ در اين راه گام برداشته‏اند‌. البته‌ لازم‌ است با حمايت‏هاى بيشتر، شاهد رشد و تعالى آن باشيم و با كمك يكديگر، مـشكلات موجود بر سر اين راه را هموار كنيم‌ تا‌ علاوه‌ بر موفقيت در عرصه‏هاى ملى، در ميدان‏هاى جهانى‌ نيز‌ پيشگام باشيم.

از جمله مسائل مهم در اين عرصه، احترام به مالكيت ديگران و به تعبير ديگر، ايجاد نظام حـقوقى‌ حـمايت‌ از‌ مالكيت فكرى در دنياى ديجيتال است. امروزه، توجه دنيا به‌ سمت ارزشگذارى روزافزون بر فكر و محصولات فكرى است. در دنياى كنونى، انديشه بيش از هر كالاى ديگرى كارآيى‌ دارد‌ و مى‏تواند‌ مولّد باشد. مهم‏ترين عاملى كه بـراى رونـق بازار انديشه و محصولات فكرى‌ بايد‌ مورد توجه قرار گيرد، ايجاد نظام حقوقى و حمايتى از آن است.

طرح بحث «نهضت نرم‏افزارى» از‌ سوى‌ مقام‌ معظّم رهبرى، راهـبردى كليدى بـا اين جهت‏گيرى است و بخشى از اين نهضت‌ مـتكى‌ بـر‌ تثبيت حقوق پديدآورندگان آثار فكرى است. برنامه چهارم توسعه هم به صورت جدى، ايجاد‌ نظام‌ مالكيت‌ فكرى در كشور را مورد توجه قرار داده است.

در پايان، لازم است تـأكيد‌ كنـم‌، بر خلاف بسيارى كه فـرهنگ ايرانـى و اسلامى را در مواجهه با دنياى ديجيتال‌، ناتوان‌ مى‏پندارند‌، معتقدم كه با برنامه‏ريزى جامع و بهره‏گيرى از توان‏هاى موجود، مى‏توان مانند چند هزاره گذشته‌، همچنان‌ اين فرهنگ اصيل را به عنوان برگ زرينى از تمدن بشرى حفظ كرد‌ و در‌ اخـتيار‌ نـسل‏هاى آينده اين مرز و بوم قرار داد.

62 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

63 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

64 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

65 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

66 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

67 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10