Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از نخستین جشنواره نرم افزارهای اسلامی

(10 صفحه - از 58 تا 67)

خلاصه ماشینی:

"اما یکی از چالش‌های موجود که توسط تدوین‌کنندگان برنامه چهارم مدنظر واقع شده، در معرض خطر قرار گرفتن زبان فارسی است و در این برنامه به حضور وسیع‌تر و مؤثرتر زبان فارسی در محیطهای مجازی اشاره شده است که در این زمینه تجربه مراکز اسلامی در سطح ملی می‌تواند کارگشا واقع شود و بالاخره چالش اساسی دیگر در این عرصه، تهاجم فرهنگی است که برنامه‌نویسان برای مقابله با این مسئله پیش‌بینی کرده‌اند که مراکزی طراحی شود تا امکان استفاده از آن برای عموم فراهم شود و این از مواردی است که حوزه دین می‌تواند با فعالیت در این عرصه و تولید محتوای فرهنگی، در جهت تقویت ارزش‌های فرهنگی و دینی گام بردارد. لطفا در خصوص سابقه جشنواره و چگونگی شکل‌گیری آن توضیح دهید؟ در ماه مبارک رمضان سال گذشته، به پیشنهاد وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه‌ای که با حضور جناب حجة الاسلام شبیری و جناب آقای سمیعی برگزار شده بود، بحث شکل‌گیری جشنواره مطرح شد؛ اما به دلیل کمی وقت برگزاری آن به اردیبهشت یا خرداد ماه 84 موکول شد و حدودا از میانه اردیبهشت ماه اعلان گردید که جشنواره تا قبل از 15 خرداد برگزار شود و اجرای آن به عهده شرکت تعاونی مراکز اطلاع‌رسانی علوم اسلامی گذاشته شد. نرم‌افزار جامع الاحادیث - نسخه 2/5 تولید: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این برنامه 187 عنوان کتاب در 442 جلد از 90 مؤلف در موضوعات مختلف با امکانات قابل توجه ارائه شده است."

صفحه: از 58 تا 67
58 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

59 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

60 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

61 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

62 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

63 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

64 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

65 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

66 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

67 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

و صحيفه سجاديه، ارتباط بين صحيفه سجاديه با ترجمه‏هاى فارسى و انگليسى، انواع جـستجوهاى پيشرفته و ده‏ها ساعت صوت مولودى و مرثيه معصومين و برخى امامزادگان، از قابليت‏هاى مفيد اين نرم‏افزار اسـت.

د - موضوع آموزش

1. نرم‏افزار‌ دبـستان‌ قـرآن

توليد: مؤسسه فرهنگى ياسين

اين نرم‏افزار به آموزش كتاب قرآن و دينى پنجم ابتدايى اختصاص دارد و در آن، كتاب قرآن پنجم ابتدايى با روشى نوين و جذاب تدريس مى‏شود؛ شرح درس‌، تمرين‌، تصاوير مناسب، آموزش آيات و سوره‏هاى قـرآن با صوت مناسب و قرائت‏هاى زيبا و دلنشين، از ويژگى‏هاى اين برنامه است. همچنين قرائت سه جزء آخر قرآن به دو صورت تحقيق و ترتيل ، آموزش‌ حفظ‌ سه جزء آخر قرآن، ارائه 24 داستان قرآنى و زندگانى معصومين و معارف بـه صـورت گويا همراه با تصاوير جذاب و متناسب ، دانستنى‏هاى قرآنى، مشاهير و ضرب المثل، از ديگر امكانات و اطلاعات تكميلى‌ اين‌ برنامه‌ مى‏باشد.

2. نرم‏افزار المائده 2

توليد: شركت‌ پيغام‌ نور‌ رايانه

اين نرم‏افزار قرآنى - آموزشى، شامل زيبـاترين تـلاوت‏هاى مجلسى جهان اسلام از 29 قارى مشهور و نيز ترتيل كل قرآن كريم با‌ صداى‌ استاد‌ شهريار پرهيزكار است و كاربر مى‏تواند آموزش گام به‌ گام‌ قرآن را در آن تجربه نمايد.

آموزش كامل روخوانى و روان‏خوانى قرآن كريم بـا تـلفظ صحيح، آموزش كامل تجويد قرآن‌ توسط‌ استاد‌ سيد محسن موسى به همراه فيلم آموزشى و نيز تبيين كامل‌ مباحث صوت و تمرينات مربوط به صدا توسط آقاى حبيب يوسفى، از ويژگى‏هاى مـهم اين لوح فـشرده بـه شمار‌ مى‏رود‌.

3. دانشكده‌ مجازى عـلوم حـديث

دانـشكده علوم حديث، نخستين مركز رسمى آموزش عالى‌ كشور‌ است كه با مجوز وزارت علوم، تحقيقات و فناورى يكى از پركارترين و زيربنايى‏ترين رشته‏هاى علوم اسلامى را‌ به‌ صـورت‌ تـخصصى بـه دانشجويان خود آموزش مى‏دهد. برنامه اصلى اين دانشكده ارائه تـمامى‌ دروسـ‌ مصوب‌ رشته دانشگاهى علوم حديث به صورت غير حضورى (مجازى) و اعطاى مدرك رسمى به دانش‏آموختگانى‌ است‌ كه‌ بتوانند اين دوره را بـا مـوفقيت و بـازده بالاى علمى پشت‏سر گذارند.

در اين دانشكده‌ اينترنتى‌، تنها به ارائه متن دروس اكتـفا نمى‏شود؛ بلكه تلاش شده تا با به‌ كارگيرى‌ امكانات‌ و ابزارهاى پيشرفته چندرسانه‏اى و تعاملى، محيط كلاس بازسازى گردد و از فرايند يادگـيرى اطـمينان حـاصل شود‌. استفاده‌ از صوت، تصوير و پويانمايى، امكان ارتباط سريع و زنده با اسـتاد و راهـنماى آموزشى، دسترسى‌ به‌ بانك‌ پرسش‏ها و پاسخ‏هاى احتمالى، نگارش و ذخيره جزوه و يادداشت شخصى، دستيابى آسان به مـتن كامـل جـزوه هر‌ درس‌، ارائه پرسش و آزمون‏هاى متناوب و ثبت و گزارش نتايج آن، تكرار و بازبينى هر بـخش‌ از‌ درسـ‌، هـدايت آموزشى فراگير و مشخص كردن وظايف و مراحل كار در طول استفاده از دروس، از جمله‌ ويژگى‏هاى‌ برجسته‌ دروس الكترونيكى اين دانشكده مجازى اسـت.

مـشخصات كامـل دروس، امكانات، اساتيد و برنامه‏هاى‌ اين‌ دانشكده در پايگاه: www.hadith.ac.irقابل دسترسى است.