Skip to main content
فهرست مقالات

تازه های اطلاع رسانی اسلامی

(6 صفحه - از 68 تا 73)

خلاصه ماشینی:

"کسب تجربه ارزشمند چند ساله در این زمینه از سویی و واقف شدن به یک سری کاستی‌ها و مشکلات از سوی دیگر، موجب گردید که این مرکز به طراحی سیستم کارآمد مجلات تخصصی علوم اسلامی اقدام نماید که پس از طی مراحل فنی و جلسات متعدد، پایگاه مزبور با قابلیت‌های متعدد جهت ارائه خدمات به کاربران آماده گردیده است. جهت اطلاع بیشتر از ویژگی‌های این پایگاه، در ذیل به برخی از قابلیت‌های آن می‌پردازیم: الف - بانک اطلاعات مأخذشناسی مجلات، شامل: فهرست مجلات بر اساس حروف الفبا و موضوعات و نیز فهرست صاحبان آثار به ترتیب حروف الفبا؛ ب - بانک اطلاعات محتوای مجلات، شامل: نمایش تصویر تمامی صفحات جهت مطالعه متن، امکان دریافت مطالب در قالبHTML و PDF و قابلیت ذخیره‌سازی آن؛ ج - بانک اطلاعات نمایه موضوعی کلیه مقالات مجلات؛ د - جستجوی ساده و پیشرفته؛ ه - اطلاع‌رسانی در زمینه‌های متعدد به کاربران در صفحه اول پایگاه؛ و - امکانات جانبی، همچون: نقد مقاله، برگزیدن مقالات و مستند مقالات. قفل نور قابلیتی جدید در دستیابی آسان و سریع به نرم‌افزارهای نور مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در راستای پشتیبانی بهینه از محصولات نرم‌افزاری خود و خدمت گسترده‌تر به کاربران عزیز، قابلیت کارآمد دیگری را عرضه داشته است تا از طریق شبکه اینترنت و تلفن گویا فرصت مناسبی را برای دسترسی آسان و همگانی علاقه‌مندان به برنامه‌های نور در سراسر جهان فراهم سازد. کاربرانی که محصولات تولیدی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی را در اختیار دارند و دوستدار بهره‌مندی بهتر از این برنامه‌ها می‌باشند، برای استفاده از این قابلیت جدید می‌توانند پس از تهیه CD یا DVDحاوی برنامه یا برنامه‌های مورد نظر با قفل نور، به پایگاه اینترنتی noorsoft."

صفحه: از 68 تا 73
68 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

69 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

70 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

71 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

توليد نرم‏افزار چند رسانه‏اى معبرى از نور

مصادف‌ با‌ يازدهمين‌ سالروز شهادت شهيد سيد مرتضى‌ آوينـى‌، مـؤسسه‌ فرهنگى - هـنرى شهيد آوينى اقدام به توليد نرم‏افزارى با عنوان «معبرى از نور» نموده است.

با استقبال خوبى كه از نسخه‌ اول‌ اينـ‌ برنامه صورت گرفت، مؤسسه فرهنگى-هنرى شهيد آوينى‌ به‌ توليد مـجدد نـسخه جـديد اين برنامه اقدام نمود.

زندگى‏نامه سيد شهيدان اهل قلم، شصت عنوان از مقالات برجسته، گزيده‏اى‌ از‌ سخنان‌ و جملات ماندگار، مـنتخبى ‌ ‌از صـداهاى راوى فتح، تصاوير مختلفى از‌ شهيد آوينى، نقدهاى شهيد آوينى بر چند فيلم به هـمراه قـسمتى از فـيلم و گلچينى از مستندهاى تلويزيونى شهيد‌ آوينى‌، از‌ جمله مهم‏ترين امكانات و مطالبى است كه در «معبرى از نور» ارائه‌ شده‌ اسـت.

نرم‏افزار نيمه خرداد

نرم‏افزار «نيمه خرداد» با هدف آشنايى عموم جامعه با مـباحث ولايت و انقلاب‌ در‌ مؤسسه‌ توليد نـرم‏افزار اسـلامى (متنا) ساخته شده است.

در اين نرم‏افزار، زندگى‏نامه صوتى‌ و تصويرى‌ امام‌ راحل(ره) و مقام معظّم رهبرى ارائه گرديده است. معرفى آثار ايشان به صورت صوت‌، متن‌ و تصوير‌ جلد كتاب، از ديگر ويژگى‏هاى اين برنامه به شمار مـى‏رود.

نگارخانه، خاطرات، صوت و فيلم‌ اين‌ دو بزرگوار نيز از قسمت‏هايى است كه به جذابيت برنامه افزوده است.

ارائه‌ وصيت‏نامه‌ صوتى‌ و متنى حضرت امام (ره) به طور كامل با گويش مقام معظّم رهبرى، متن كامل‌ رسـاله‌ اسـتفتائات مقام معظم رهبرى براى اولين بار، از ويژگى‏هاى اين نرم‏افزار است. در‌ قسمت‌ «انقلاب‌» علاوه بر ارائه صوت، فيلم، عكس و معرفى پايگاه‏ها، قسمت‏هاى ديگرى مانند: شبهات ولايت فقيه (متن‌ كتاب‌ پرسش‏ها و پاسخ‏هاى ولايت فقيه آيةالله مصباح يزدى)، شناسايى جـريانات مـؤثر در انقلاب‌ اسلامى‌، آشنايى‌ با احزاب سياسى ايران از ابتدا تا كنون و مقايسه اختيارات رهبر در ايران با ساير‌ كشورهاى‌ جهان‌ نيز قابل دسترسى است.

مقاله «اهداف و دستاوردهاى انقلاب» به منظور جهت‏دهى به‌ اطـلاعات‌ ارائه شـده در اين برنامه تنظيم گرديده است و شامل يك دوره خلاصه درباره پيشينه، اهداف و دستاوردهاى‌ انقلاب‌ مى‏باشد.

افزون بر اين، «تقويم انقلاب» و تمامى رويدادهاى مهم انقلاب را جهت‌ اطلاع‌ بهتر و بيشتر كاربران به ترتيب زمانى ارائهـ‌ نـموده‌ اسـت‌.

نور احكام (1)آموزش چندرسانه‏اى رسـاله تـوضيح المـسائل‌

اين‌ نرم‏افزار، مجموعه‏اى كارآمد شامل احكام ضرورى و مورد نياز فقهى در قالب صوت، تصوير‌، نمودار‌ و متن است كه در آن‌، مسائل‌ عمليه مطابق‌ بـا‌ فـتاواى‌ مـراجع معظّم تقليد ارائه شده و منابع‌ مورد‌ استفاده نيز در پايان هـر درس عـرضه گرديده است.

نور احكام (1) مشتمل‌ بر‌ آموزش چندرسانه‏اى رساله عمليه از مبحث‌ تقليد تا ابتداى احكام‌ نماز‌ است كه در قالب 24‌ درسـ‌ در مـوضوعات گـوناگونى ، همچون: تقليد، مطهّرات، نجاسات، تطهير بدن، تطهير لباس و اشياء، وضـو‌، شرايط‌ وضو، وضوى ارتماسى، جبيره، مبطلات‌ وضو‌، غسل‌ ترتيبى، غسل ارتماسى‌، شكيات‌ غسل، احكام محتضر، احكام‌ ميّت‌، تـيمّم و مـسائل آن ارائه شـده است.

اين برنامه، به وسيله رايانه و نمايشگر تصويرى قابل‌ اجراست‌.

72 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

73 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10