Skip to main content
فهرست مقالات

تازه های اطلاع رسانی اسلامی

(6 صفحه - از 68 تا 73)

خلاصه ماشینی:

"کسب تجربه ارزشمند چند ساله در این زمینه از سویی و واقف شدن به یک سری کاستی‌ها و مشکلات از سوی دیگر، موجب گردید که این مرکز به طراحی سیستم کارآمد مجلات تخصصی علوم اسلامی اقدام نماید که پس از طی مراحل فنی و جلسات متعدد، پایگاه مزبور با قابلیت‌های متعدد جهت ارائه خدمات به کاربران آماده گردیده است. جهت اطلاع بیشتر از ویژگی‌های این پایگاه، در ذیل به برخی از قابلیت‌های آن می‌پردازیم: الف - بانک اطلاعات مأخذشناسی مجلات، شامل: فهرست مجلات بر اساس حروف الفبا و موضوعات و نیز فهرست صاحبان آثار به ترتیب حروف الفبا؛ ب - بانک اطلاعات محتوای مجلات، شامل: نمایش تصویر تمامی صفحات جهت مطالعه متن، امکان دریافت مطالب در قالبHTML و PDF و قابلیت ذخیره‌سازی آن؛ ج - بانک اطلاعات نمایه موضوعی کلیه مقالات مجلات؛ د - جستجوی ساده و پیشرفته؛ ه - اطلاع‌رسانی در زمینه‌های متعدد به کاربران در صفحه اول پایگاه؛ و - امکانات جانبی، همچون: نقد مقاله، برگزیدن مقالات و مستند مقالات. قفل نور قابلیتی جدید در دستیابی آسان و سریع به نرم‌افزارهای نور مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در راستای پشتیبانی بهینه از محصولات نرم‌افزاری خود و خدمت گسترده‌تر به کاربران عزیز، قابلیت کارآمد دیگری را عرضه داشته است تا از طریق شبکه اینترنت و تلفن گویا فرصت مناسبی را برای دسترسی آسان و همگانی علاقه‌مندان به برنامه‌های نور در سراسر جهان فراهم سازد. کاربرانی که محصولات تولیدی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی را در اختیار دارند و دوستدار بهره‌مندی بهتر از این برنامه‌ها می‌باشند، برای استفاده از این قابلیت جدید می‌توانند پس از تهیه CD یا DVDحاوی برنامه یا برنامه‌های مورد نظر با قفل نور، به پایگاه اینترنتی noorsoft."

صفحه: از 68 تا 73
68 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

69 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

70 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

71 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

72 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

برای تـبلیغ دیـن باید از فناوری‌ اطلاعات‌ بهره گرفت‌

همايش‌ «نقش‌ ارتباطات و فناورى اطلاعات در‌ رشد و توسعه فرهنگ دينى» برگزار شـد

هـمايش «نـقش ارتباطات و فناورى اطلاعات در رشد و توسعه فرهنگ‌ دينى‌» با هدف ارتقاء دانش فـناورى اطـلاعات‌ در‌ جـامعه‌ و بهره‏مندى‌ از‌ آن در اشاعه‌ فرهنگ‌ دينى در گرگان برگزار شد.

از جمله سخنرانان اين همايش يك روزه حجةالاسلام دكتر حميد شـهريارى‌، مـدير‌ مـركز‌ تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى قم، بود. وى‌ در‌ بيان‌ اهميت‌ و نقش‌ فناورى‌ اطلاعات و ارتباطات گفت: روحـانيون بـايد براى تبليغ دين در سراسر جهان، از فناورى ارتباطات و اطلاعات بهره گيرند. وى افزود: درگذشته فعاليت روحـانيون در مـحدوده يك مـسجد بود‌؛ اما امروز فناورى ارتباطات، اين مرزها را از بين برده است. وى با اشاره به توسعه فـناورى و ارتـباطات در حوزه دين در 15 سال گذشته تصريح كرد: برخوردارى از اين‌ امكان‌ موجب شده تا پيام معنويت در گستره جـهان انـتشار يابـد. هم‏اكنون، جهان تشنه معنويت و اسلام است و ما بايد پاسخگو باشيم. وى از فناورى ارتباطات و اطلاعات به عـنوان ابـزار و رسته‏اى‌ مؤثر‌ در جهت انتقال و معرفى دين اسلام ياد كرد و اظهار داشت دنياى الكترونيك به‏سرعت در حـال پيشـرفت و تـحول است و بايد به گونه‌اي حركت كرد‌ كه‌ فاصله موجود با دنيا را‌ كاهش‌ داد.

مدير مركز كامپيوترى عـلوم اسـلامى قـم در ادامه افزود: اين مركز اقدامات مؤثرى را در زمينه‏هاى آموزش، پژوهش، اطلاع‏رسانى، پشتيبانى و همچنين تـبليغ و تـرويج‌ انجام‌ داده است. وى همراه‌ كردن‌ نگارش با صوت و تصوير را يكى از اقدامات اين مركز در بحث آموزش از طريق برنامه‏هاى نرم‏افزارى شـمرد و يادآور شـد: اين امر موجب عميق‏تر شدن آموزش‏ها مى‏شود. وى اذعان نمود‌ كه‌ شش نهاد حـوزوى در كشـور در حال آماده‏سازى مركز آموزش از راه دور هستند تا از اين طـريق بـتوانند مـطالب و محتواهاى فنى، نظير: فقه، اصول و فلسفه را در سـراسر جـهان‌ آموزش‌ دهند. وى‌ در خاتمه از آمادگى مركز كامپيوترى علوم اسلامى قم براى برگزارى كلاس‏هاى آمـوزشى و اعـزام اساتيد به استان‏هاى‌ كشور خـبر داد.

آية الله سـيد محمدرضا مـيبدى، مـدير حـوزه علميه‌ رضويه‌ گرگان‌، يكى ديگر از سخنرانان اين هـمايش بـود. وى گفت: اهميت استفاده از فناورى ارتباطات و اطلاعات غير قابل ‌‌انكار‌ است و هر جـامعه‏اى كه از اين عـلم بيشتر بهره‏مند باشد، موفق‏تر است.

نـماينده‌ ولى‌ فقيه‌ در استان گلستان و امـام جـمعه گرگان، آية الله سيد كاظم نورمفيدى نـيز در اينـ‏باره گفت‌: بهره‏گيرى از فناورى و اطلاعات بايد به نفع اسلام و تبليغ دين باشد و بدين منظور‌، بـايد ارتـباطات و فناورى اطلاعات‌ را‌ بومى كرد.

امام جـمعه گـرگان بـر آشنايى عالمان و روحـانيون بـا شبهات جديد دنيا بـه دين و اسـلام از طريق به كارگيرى فناورى اطلاعات و ارتباطت تأكيد كرد.

در ادامه دكتر على اكبر جلالى‌، مشاور وزير ارتـباطات و فـناورى اطلاعات و معاون پژوهشكده دانشگاه علم و صـنعت ايران، بـه عنوان يكى از سـخنرانان اين هـمايش طـى سخنانى اظهار داشت: بـراى كاهش عقب ماندگى فناورى ارتباطات و اطلاعات، هزينه‏هاى رايانه‌ و ارتباطات‌ بايد در كشور كاهش يابد. اگر در زمـينه تـوسعه فناورى ارتباطات غفلت كنيم، شكاف عـلمى بـين مـا و جـهان روزبـه‏روز بيشتر خواهد شـد.

در اين جـلسه همچنين مهندس سيد اسحاق حسينى‌، مدير‌ عامل شركت مخابرات استان گلستان نيز آشنايى روحانيون با فـناورى ارتـباطات و اطـلاعات را از مهم‏ترين اهداف برگزارى اين همايش برشمرد و افزود: بـرگزارى اين هـمايش مـقدمه‏اى بـراى اجـراى بـرنامه‏هاى بعدى‌ و كم‌ كردن فاصله جهانى در زمينه اطلاعات و ارتباطات است.

73 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10