Skip to main content
فهرست مقالات

تازه های اطلاع رسانی اسلامی

(6 صفحه - از 68 تا 73)

خلاصه ماشینی:

"کسب تجربه ارزشمند چند ساله در این زمینه از سویی و واقف شدن به یک سری کاستی‌ها و مشکلات از سوی دیگر، موجب گردید که این مرکز به طراحی سیستم کارآمد مجلات تخصصی علوم اسلامی اقدام نماید که پس از طی مراحل فنی و جلسات متعدد، پایگاه مزبور با قابلیت‌های متعدد جهت ارائه خدمات به کاربران آماده گردیده است. جهت اطلاع بیشتر از ویژگی‌های این پایگاه، در ذیل به برخی از قابلیت‌های آن می‌پردازیم: الف - بانک اطلاعات مأخذشناسی مجلات، شامل: فهرست مجلات بر اساس حروف الفبا و موضوعات و نیز فهرست صاحبان آثار به ترتیب حروف الفبا؛ ب - بانک اطلاعات محتوای مجلات، شامل: نمایش تصویر تمامی صفحات جهت مطالعه متن، امکان دریافت مطالب در قالبHTML و PDF و قابلیت ذخیره‌سازی آن؛ ج - بانک اطلاعات نمایه موضوعی کلیه مقالات مجلات؛ د - جستجوی ساده و پیشرفته؛ ه - اطلاع‌رسانی در زمینه‌های متعدد به کاربران در صفحه اول پایگاه؛ و - امکانات جانبی، همچون: نقد مقاله، برگزیدن مقالات و مستند مقالات. قفل نور قابلیتی جدید در دستیابی آسان و سریع به نرم‌افزارهای نور مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در راستای پشتیبانی بهینه از محصولات نرم‌افزاری خود و خدمت گسترده‌تر به کاربران عزیز، قابلیت کارآمد دیگری را عرضه داشته است تا از طریق شبکه اینترنت و تلفن گویا فرصت مناسبی را برای دسترسی آسان و همگانی علاقه‌مندان به برنامه‌های نور در سراسر جهان فراهم سازد. کاربرانی که محصولات تولیدی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی را در اختیار دارند و دوستدار بهره‌مندی بهتر از این برنامه‌ها می‌باشند، برای استفاده از این قابلیت جدید می‌توانند پس از تهیه CD یا DVDحاوی برنامه یا برنامه‌های مورد نظر با قفل نور، به پایگاه اینترنتی noorsoft."

صفحه: از 68 تا 73
68 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

69 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

70 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

71 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

72 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

73 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

پايگاه انتظار ويژه حضرت مهدى (عج) افتتاح شد

پژوهشكده مهدويت به يمن فرا رسيدن روز نهم ربيع‏الاول، سالروز امامت حضرت مـهدى‌ (ع) اقدام‌ به‌ راه‏اندازى پايگاهى با نام «انتظار‌» و به‌ نشانى‌: www.intizar.irنموده است.

در واقع، پايگاه فوق نسخه الكترونيكى نشريه انتظار نوجوان است كه با ساختار گرافيكى ساده و دلنشين‌، عناوين‌ و مطالب‌ آن را به گونه‏اى وزين در اخـتيار كاربـران‌، به‌ ويژه نوجوانان، قرار داده است.

مطالب پايگاه را در پنج فصل مى‏توان عنوان كرد: فصل آغاز، فصل آشنايى، فصل‌ سبز‌، فصل‌ شكوفايى و فصل آخر كه هر يك از اين فصول خود‌ داراى بخش‏هايى است كه مطالب ارزشمندى را جهت آشـنايى بـيشتر آن حضرت ارائه كرده است و قسمت‏هايى مانند: مسابقه‌، جدول‌، عكس‌، فراخوان و مشاعره و پرسش و پاسخ، فضاى مناسبى را براى نوجوانان ايجاد نموده‌ است‌.

كسانى كه علاقه‏مند به استفاده از مـطالب نـشريه انتظار نوجوان مى‏باشند، پيش شماره اول و دوم آنـ‌ در‌ قـالب‌ pdfدر اين پايگاه قابل دسترسى است.

بنابر گفته مسئول محترم پژوهشكده‌ مهدويت‌، اين‌ پايگاه به زبان‏هاى: عربى، فارسى، آلمانى و انگليسى، ارائه شده است؛ ولى با ورود به‌ اين‌ پايگـاه‌ بـه جز زبان فارسى زبـان ديگـرى را نمى‏يابيد! گويا مسئول پژوهشكده مهدويت، با اين‌ بيان‌ آينده اين پايگاه راتوصيف نموده است.

اميد است مسئولان اين پايگاه بتوانند علاقه‏مندان‌ به‌ حضرت‌ مهدى (ع) را هرچه بيشتر با اهداف و ويژگى‏هاى آن امام همام آشـنا سـازند و اطلاعات لازم‌ را‌ در خصوص مباحث و شبهات مختلف به كاربران ارائه دهند و بر كارآمدى و پويايى پايگاه‌ مذكور‌ بيفزايند‌.

كتابخانه ديجيتالى قرآن كريم راه‏اندازى شد

مؤسسه قرآنى تفسير جوان در تهران، كتابخانه تخصصى قرآن‌ كريم‌ را جهت اسـتفاده رايگـان همه عـلاقه‏مندان به‏ويژه، قرآن‏پژوهان جوان راه‏اندازى نموده است‌.

به‌ نقل‌ از روابط عمومى مؤسسه قرآنى تفسير جوان، بخش منابع مـكتوب داراى بيش از 5 هزار نسخه‌ كتاب‌ در‌ موضوعات مختلف: قرآنى، اسلامى، سياسى، تاريخى، فـرهنگى و ادبـى اسـت و در بخش منابع‌ ديجيتالى‌، با استفاده از نرم‏افزارهاى معتبر و مستند كشور، بيش از 1000 جلد كتاب به سه زبان فارسى‌، عـربى‌ ‌ ‌و انـگليسى در موضوعات قرآنى نظير: متن كامل 60 دوره تفسير قرآن كريم‌، چندين‌ دائرةالمعارف احاديث در موضوعات مـختلف، مـتن نـهج‌ البلاغه‌ به‌ همراه 40 ترجمه و 25 شرح و لغت‏نامه‏هاى گوناگون‌ قرآن‌ كريم، در معرض استفاده مراجعان قرار گرفته است.

بـر اساس اين گزارش، همچنين‌ در‌ بخش نرم‏افزارى كتابخانه، بيش از‌ 100‌ هزار عنوان‌ كتاب‌، پايان‏نامه‌ و مقاله در مـوضوعات گوناگون معرفى گرديده‌ و 60‌ هـزار مـتن كامل مقالات اسلامى و قرآنى با قابليت جستجوى موضوعى در اختيار‌ علاقه‏مندان‌ قرار مى‏گيرد.

اين گزارش حاكى است‌ كه مراجعان مى‏توانند به‌ صورت‌ رايگان به عضويت كتابخانه تخصصى‌ مؤسسه‌ قرآنى تفسير جوان درآيند و در صورت تـمايل نيز در گروه‏هاى تحقيق موضوعى قرآن‌ كريم‌ سازماندهى و آموزش داده مى‏شوند و تحقيقات‌ آنها‌ به‏نام‌ خودشان چاپ و منتشر‌ خواهد‌ شد.