Skip to main content
فهرست مقالات

دانش کاربری

(6 صفحه - از 74 تا 79)

خلاصه ماشینی:

"اما برخی دیگر از قابلیت‌های مهم TRX عبارت‌اند از: - امکان موزیک انتظار تلفن (Hold) جهت نگه‌داشتن موقت افراد در پشت خط؛ - ذخیره صداهای ضبط شده در فرمت wave و ارسال آنها به پست الکترونیکی مورد نظر کاربر؛ - محیط کاربری ساده و کاربرپسند؛ - کلیدهای میان‌بر بر روی صفحه کلید جهت کنترل ساده‌تر برنامه؛ - قابلیت جستجو در میان صداهای ضبط شده؛ - و تهیه گزارش‌های دقیق و قابل چاپ از اعمال صورت گرفته برنامه در تاریخ و زمان‌های مختلف؛ حداقل امکانات سیستم مورد نیاز جهت اجرا شدن این نرم‌افزار، از قرار ذیل است: - سیستم عامل‌های: 95/98/2000/me/xpWindowsیا Macosx10. Webloggar یک برنامه جالب برای به روز کردن وبلاگ به شمار می‌رود؛ بدین معنا که شما ابتدا برنامه را از پایگاه مذکور بارگذاری (Download) نمایید و بر روی رایانه خود نصب کنید و هر وقت که مایل بودید می‌توانید مطالبی جدید در وبلاگ‌تان قرار دهید؛ کافی است که این برنامه را اجرا کرده، با حوصله مطلب خود را در آن وارد کنید و تنظیمات دلخواه خود را نیز انجام دهید. Weblggar یک برنامه جالب برای به روز کردن وبلاگ به شمار می‌رود؛ بدین معنا که شما ابتدا برنامه را از پایگاه مذکور بارگذاری (Download) نمایید و بر روی رایانه خود نصب کنید و هر وقت که مایل بودید می‌توانید مطالبی جدید در وبلاگ‌تان قرار دهید؛ کافی است که این برنامه را اجرا کرده، با حوصله مطلب خود را در آن وارد کنید و تنظیمات دلخواه خود را نیز انجام دهید."

صفحه: از 74 تا 79
74 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

75 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

76 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

77 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

78 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

79 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

چند ابزار مفید وبلاگی

هر وبلاگ‏نويسى براى افزايش توانمندى‏ها و امكانات وبلاگ خـود عـلاقمند است و به‏دنبال آن است كه با افزودن ابزارهاى جديدى‌ به‌ وبلاگ خود امكان توسعه مـحتواى‌ وبـلاگ‌ خـود، ارتباط با ساى وبلاگ‏ها و به روزكردن وبلاگ خود را فراهم آورد. در اين نوشتار با چند ابزار جالب و مفيد وبـلاگى آشـنا مى‏شويد.

1. اولين‌ ابزار‌ در اين زمينه، MyBlogLog‌است‌ كه در نشانى www.mybloglog.com قابل دسترسى است. به كمك اين ابـزار مـى‏توانيد تـعداد كليك بر روى پيوندهاى (Link) داخل وبلاگ‏تان را مشاهده كنيد. اين كار، بسيار راحت و آسان‌ است‌ و به دانستن زبان‏هاى برنامه‏نويسى پيچـيده نـياز نـيست. كافى است كه به پايگاه اينترنتى ybloglog.comبرويد و در ابتدا يك اشتراك جديد براى خودتان بـسازيد.

ايجـاد اشتراك جديد و استفاده از خدمات‌ اين‌ پايگاه، رايگان‌ است، هر چند پايگاه مزبور اشتراك پولى نيز دارد؛ كه شما بـا پرداخـت مبلغى مى‏توانيد از خدمات‌ Mybloglog proاستفاده كنيد. پس از ثبت‏نام، به وسيله نشانى پيام‏نگار‌ (E-mail‌) و اسم‌ رمـز(password) ، وارد اشـتراك خود شويد. سپس كدى را كه پايگاه در اختيار شما مـى‏گذارد، در قـالب ‌‌وبـلاگ‌ خود قرار دهيد و وبلاگ را بازسازى كنيد. پس از اين، هـر زمـان كه‌ وارد‌ اشتراك‌ خود شويد، تعداد كليك بر روى لينك‏هاى موجود در وبلاگ خود را، به تفكيك روز‌ مـشاهده خـواهيد كرد؛ به عنوان مثال، روز سه شـنبه تـعداد كليك بر روى‌ هـر يك از لينـك‏هاى‌ وبـلاگ‌ شما چند عدد است، و يا در روز دوشنبه چـند نـفر از كاربران به وبلاگ شما مراجعه كرده‏اند.

با استفاده از اين سيستم، پس از مدتى متوجه خـواهيد شـد كه مخاطبان و بازديدكنندگان‌ پايگاه يا وبلاگ شما بـيشتر به چه پيوندهايى (Link) عـلاقه دارنـد و يا كدام يك از آنها چندان مورد استقبال قـرار نـمى‏گيرد.

2. يكى ديگر از ابزارهاى مفيد در مورد وبلاگ، PageRank است‌. احتمالاً‌ تاكنون نام PageRank به گوشتان خورده اسـت. PageRank بـه زبان ساده امتيازى است كه مـوتور جـستجوى قـوى گوگل به پايگـاه‏هاى اينـترنتى مى‏دهد؛ به بيان ديگـر، گـوگل بر اساس معيارهاى خاص‌ خودش‌ مانند تعداد پيوندهايى كه پايگاههاى ديگر به آن داده‏اند، اعتبارى بـين يك تـا ده به پايگاهها، وبلاگ‏ها و به طور كلى تـمام صـفحات موجود در اينـترنت اعـطاء مـى‏كند. دست يافتن‌ به‌ امـتياز ده براى يك سايت معمولى بسيار دشوار و تقريباً غير ممكن است و فقط پايگاههايى همانند خود گوگل و ياهـو داراى پيچـ‏رنك ده هستند! داشتن پيج‏رنك پنج براى يك وبـلاگ فـارسى‌، بـسيار‌ مـناسب‌ اسـت و چنانچه وبلاگى فـارسى، داراى‌ امـتياز‌ شش‌ باشد، از نظر گوگل داراى موقعيتى بسيار عالى است.در ضمن بايد اشاره كرد كه ارتقاء از پيج رنك شش به‌ هـفت‌ بـسيار‌ مـشكل‏تر از ارتقا از پيج‏رنكى پنج به شش‌ است‌. هـم‏اكنون تـا حـدى بـا مـفهوم PageRank آشـنا شده‏ايد. حال براى اينكه بتوانيد پيج‏رنگى را كه گوگل به وبلاگ شما‌ اختصاص‌ مى‏دهد‌، به صورت خودكار در وبلاگتان به نمايش درآوريد، بايد از‌ پايگاه PageRank.netكمك بگيريد. براى اين منظور به نشانى: www.PageRank.net/display- pagerank.php بـرويد و كدى‌ را‌ كه‌ اين پايگاه در اختيار شما قرار مى‏دهد، در قالب وبلاگ‏تان قرار‌ دهيد‌. در پايان نيز به اين نكته توجه داشته باشيد كه اگر مدتى است كه وبلاگ مى‏نويسيد‌ و داراى‌ پيج‏رنك‌ چهار هستيد، اميدوار باشيد و به نوشتن مستمر ادامـه دهـيد. چرا كه دست‌ يافتن‌ به‌ پيج‏رنگ پنج اصلاً دور از انتظار نيست.

3. ابزار بعدى، بلاگ‏لت است كه در نشانى‌ www‌.bloglet‌.com قابل دسترسى است. اين ابزار براى ارسال مطالب جديد وبلاگ به پيام‏نگار (E-mail‌) بازديدكنندگان‌، به كار مى‏رود.

4. ابـزار مـفيد ديگر، بلاگ رولينگ است كه آن را مى‏توانيد‌ در‌ نشانى‌ www.blogrolling.com مشاهده كنيد. اين ابزار به عبارتى يك Link Manager قوى براى‌ وبلاگ‌ شماست. با استفاده از بلاگ رولينگ مى‏توانيد به وبلاگ‏هاى ديگـر پيونـد دهيد و از‌ به‌ روز‌ شدن آنها مـطلع شـويد.

5. آخرين ابزارى كه به معرفى آن مى‏پردازيم، ابزار بسيار مفيد Webloggar‌ است‌. Webloggar يك برنامه جالب براى به روز كردن وبلاگ به شمار مى‏رود‌؛ بدين‌ معنا‌ كه شما ابتدا برنامه را از پايگاه مـذكور بـارگذارى (Download) نماييد و بر روى رايانه خـود‌ نـصب‌ كنيد‌ و هر وقت كه مايل بوديد مى‏توانيد مطالبى جديد در وبلاگ‏تان قرار دهيد‌؛ كافى‌ است كه اين برنامه را اجرا كرده، با حوصله مطلب خود را در آن وارد كنيد‌ و تنظيمات‌ دلخواه خود را نيز انجام دهيد. سپس به اينترنت مـتصل شـويد و از‌ طريق‌ برنامه، آن مطلب را بدون اينكه نياز‌ باشد‌ به‌ قسمت مديريت وبلاگ خود برويد، بر روى‌ وبلاگ‏تان‌ منتشر كنيد.براى بارگذارى (Downloak) اين برنامه مفيد و همچنين كسب اطلاعات بيشتر به‌ پايگاه‌ www.webloggar.com مراجعه كنيد‌. هـم‌ اكنـون اين‌ بـرنامه‌ از‌ خدمات وبلاگ‏نويسى مختلفى پشتيبانى مى‏كند كه‌ از‌ مهم‏ترين آنها مى‏توان به pMachine, Blogger, Wordpress, Movable و Type اشاره كرده؛ به‌ اين‌ معنا كه اگر شما از يكى‌ از اين خـدمات براى‌ انتشار‌ وبلاگ خود استفاده مى‏كنيد، از‌ we‌ bloggar نيز مى‏توانيد بهرهمند گرديد.

مـنبع: weblog.azemat.com

چـند ابـزار مفيد وبلاگي‌

هر‌ وبلاگ‌نويس به افزايش توانمنديها و امكانات‌ وبلاگ‌ خود‌ علاقه‌مند است و به‌ دنبال‌ آن است كه با‌ اسـتفاده‌ ‌ ‌از ابـزارهاي جديد، امكان توسعه محتواي وبلاگ خود و ارتباط با ساير وبلاگ‌ها را فراهم‌ آورد‌. در اين نوشتار بـا چـند ابـزار‌ جالب‌ و مفيد وبلاگي‌ آشنا‌ مي‌شويد‌.

1. اولين ابزار در اين‌ زمينه، My Bloglog است كه در نشاني www.mybloglog.com قابل دسترسي است. به كمـك‌ اين‌ ابزار مي‌توانيد تعداد كليك بر روي‌ پيوندهاي‌ (link‌) داخل‌ وبلاگ‌تان‌ را مشاهده كنيد‌. اين‌ كار بسيار راحـت و آسنان است و به داشـتن زبـان‌هاي برنامه‌نويسي پيچيده نياز نيست. كافي است كه به‌ پايگاه‌ اينرنتي‌ mybloglog.com برويد و در ابتدا يك اشتراك‌ جديد‌ براي‌ خودتان‌ بسازيد‌.

ايجاد‌ اشتراك جديد و استفاده از خدمات اين پايگاه، رايگان است، هر چند پايگاه مزبور اشتراك پولي نيز دارد؛ كه شـما با پرداخت مبلغي مي‌توانيد از خدمات mybloglog pro‌ استفاده كنيد. پس از ثبت‌نام، به وسيله پست الكترونيك و كلمه عبور (Password)، وارد اشتراك خود شويد. سپيس كدي را كه پايگاه در اختيار شما مي‌گذارد، در قالب وبلاگ خود قرار‌ دهيد‌ و وبلاگ را بازسازي كنيد. پس از اين، هـر زمـان كه وارد اشتراك خود شويد، تعداد كليك بر روي لينك‌هاي موجود در وبلاگ خود را، به تفكيك روز مشاهده خواهيد‌ كرد‌؛ به عنوان مثال، روز سه‌شنبه تعداد كليك بر روي هر يك از لينك‌هاي وبلاگ شما چند عدد است، و يا در روز دوشنبه چند‌ نفر‌ از كاربـران بـه وبلاگ شما‌ مراجعه‌ كرده‌اند.

با استفاده از اين سيستم، پس از مدتي متوجه خواهيد شد كه مخاطبان و بازديدكنندگان پايگاه يا وبلاگ شما بيشتر به چه پيوندهايي (Link‌) علاقه‌ دارند و يا كدام يك‌ از‌ آن‌ها چندان مورد استقبال قرار نمي‌گيرد.

2. يكي ديگـر از ابـزارهاي مفيد در مورد وبلاگ، PagePank است. احتمالاً تاكنون نام PagePank به گوشتان خورده است. PagePank به زبان ساده امتيازي است‌ كه‌ موتور جستجوي قوي گوگل به پايگاه‌هاي اينترنتي مي‌دهد؛ به بيان ديگر، گـوگل بـر اسـاس معيارهاي خاص خودش مانند تـعداد پيونـدهايي كه پايگـاه‌هاي ديگر به آن داده‌اند، اعتباري بين يك تا‌ ده‌ به پايگاه‌ها‌، وبلاگ‌ها و به طور كلي تمام صفحات موجود در اينترنت اعطاء مي‌كند. دست يافتن بـه امـتياز ده بـراي‌ يك سايت معمولي بسيار دشوار و تقريباً غير ممكن اسـت و فـقط پايگاه‌هايي‌ همانند‌ خود‌ گوگل و ياهو داراي پيج‌رنك ده هستند؛ داشتن پيج‌رنك پنج براي يك وبلاگ فارسي، بسيار مناسب است و چنانچه ‌‌وبلاگي‌ فـارسي، داراي امـتياز شـش باشد، از نظر گوگل داراي موقيعتي بسيار عالي است‌. در‌ ضمن‌ بايد اشـاره كرد كه ارتقاء از پيج رنك شش به هفت بسيار مشكل‌تر از ارتقاء‌ از پيج‌رنكي به پنج به شش است. هم‌اكنون تا حدي بـا مـفهوم PagePank‌ آشـنا شده‌ايد. حال براي‌ اينكه‌ بتوانيد پيج‌رنكي را كه گوگل به وبلاگ شما اخـتصاص مـي‌دهد، به صورت خودكار در وبلاگ‌تان به نمايش درآوريد، بايد از پايگاه PagePank.net كمك بگيريد.

براي اين منظور به نشاني: www‌. PagePank.net/display-pager-rank.php

برويد و كدي را كه اين پايگـاه در اخـتيار شـما قرار مي‌دهد، در قالب وبلاگ‌تانت قرار دهيد. در پايان نيز به اين نكته توجه داشته بـاشيد‌ كهـ‌ اگـر مدتي است كه وبلاگ مي‌نويسيد و داراي پيج‌رنك چهار هستيد، اميدوار باشيد و به نوشتن مستمر ادامه دهـيد. چـرا كه دسـت يافتن به پيج‌رنك پنج اصلاً دور از انتظار نيست.

3. ابزار‌ بعدي‌، بلاگ‌لت است كه در نشاني www.bloglet.com قابل دسـترسي اسـت. اين ابزار براي ارسال مطالب جديد وبلاگ به ايميل بازديد كنندگان، به كار مي‌رود.

4. ابـزار مـفيد ديگـر، بلاگ‌ رولينگ‌ است كه آن را مي‌توانيد در نشاني www.blogrolling.com مشاهده كنيد. اين ابزار به عبارتي يك Link Manager قوي براي وبلاگ شـما اسـت. با استفاده از بلاگ رولينگ‌ مي‌توانيد‌ به‌ وبلاگ‌هاي ديگر پيوند دهيد و از‌ به‌ روز‌ شدن آنـ‌ها مـطلع شـويد.

5. آخرين ابزاري كه به معرفي آن مي‌پردازيم، ابزار بسيار مفيد Weblggar است. Weblggar يك برنامه جالب براي‌ به‌ روز‌ كردن وبلاگ بـه شـمار مي‌رود؛ بدين معنا كه‌ شما‌ ابتدا برنامه را از پايگاه مذكور بارگذاري (Download) نماييد و بـر روي رايانـه خـود نصب كنيد و هر وقت كه مايل‌ بوديد‌ مي‌توانيد‌ مطالبي جديد در وبلاگ‌تان قرار دهيد؛ كافي است كه اينـ‌ بـرنامه را اجـرا كرده، با حوصله مطلب خود را در آن وارد كنيد و تنظيمات دلخواه خود را نيز‌ انجام‌ دهيد‌. سـپس بـه اينترنت متصل شويد و از طريق برنامه، آن مطلب را‌ بدون‌ اينكه نياز باشد به قسمت مديريت وبلاگ خود بـرويد، بـر روي وبلاگ‌تان منتشر كنيد. براي بارگذاري‌ (Donload‌) اين‌ برنامه مفيد و همچنين كسب اطلاعات بـيشتر بـه پايگاه www.weblogger.com مراجعه‌ كنيد‌. هم‌اكنون‌ اين برنامه از خدمات وبـلاگ‌نويسي مـختلفي پشـتيباني مي‌كند كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به‌ Blogger‌، Pmachine‌، Movable، Wordpress و Type اشاره كرده؛ بـه اين مـعنا كه اگر شما از يكي از‌ اين‌ خدمات براي انتشار وبلاگ خود استفاده مي‌كنيد، از Weblogger نيز مي‌توانيد بـهره‌مند گـرديد‌.

منبع‌: Weblog‌.azemat.com

دانش كاربرى

تازه‏هاى فـنّاورى