Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی نخستین نرم افزار فارسی، عربی و انگلیسی سازماندهی و استناددهی منابع؛ پژوهیار

(8 صفحه - از 48 تا 55)

کلیدواژه ها :

استناد ،مدیریت استناددهی ،پژوهیار ،معرفی نرم‌افزار

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، پژوهیار ، استناددهی ، نرم‌افزار ، منابع اطلاعاتی ، انگلیسی سازماندهی و استناددهی منابع ، استناد ، کتابخانه ، ذخیره ، سازماندهی منابع اطلاعاتی

جستجو، گردآوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی از یک سو و استناددهی به منابع مورد استفاده قرار گرفته از سوی دیگر، همواره یکی از مسائل مهم و ضروری پژوهشگران بوده است. به موازات رشد و توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز اطلاع‌رسانی، علمی و پژوهشی، به ابزارهای ذخیره و بازیابی اطلاعات مناسب و سودمند مجهز شدند و همچنین، ایجاد و توسعه شبکه وب و اینترنت جهانی، منجر به دسترسی پژوهشگران به منابع بی‌شمار اطلاعاتی شد. به این ترتیب، چالش اولیه پژوهشگران در زمینه چگونگی دسترسی به منابع اطلاعاتی تا حد زیادی برطرف شده است. اما چالش دوم، یعنی چگونگی استناددهی و ارجاع به منابع اطلاعاتی استفاده‌شده، همچنان مشکلاتی را برای پژوهشگران ایجاد می‌کرد. نوشتار حاضر، با مروری کلی به برخی چالش‌های موجود در زمینه استناددهی به منابع علمی، به معرفی نرم‌افزار پژوهیار، به عنوان اولین نرم‌افزار فارسی‌زبان مدیریت استناددهی و ارجاعات می‌پردازد، ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن را در همه مراحل جستجو، ذخیره و بازیابی اطلاعات برمی‌شمارد و امکانات آن را در زمینه مدیریت استناددهی معرفی می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"3. استناددهی در محیط واژه‌پرداز Word بعد از نصب افزونه پژوهیار برای Word، یک نوار ابزار در محیط آن تحت عنوان برگه Pajoohyar ایجاد می‌شود که به کمک آن می‌توان از منابع موجود در کتابخانه پژوهیار به هنگام نوشتن مقاله استفاده کرد. مطالعات آینده پژوهشی پژوهیار مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) برای گسترش نرم‌افزار پژوهیار به عنوان نخستین نرم‌افزار فارسی‌زبان مدیریت استناددهی و ارجاعات، امکاناتی را در نظر گرفته که گزیده‌ای از آن‌ها به شرح زیر است: - امکان همزمان‌سازی 1 (استفاده همزمان از کتابخانه شخصی خود در پژوهیار در مکان‌های مختلف): به طوری که پژوهشگر را قادر می‌سازد، از طریق هر رایانه‌ای که به اینترنت متصل است، به داده‌ها و منابع خود در نرم‌افزار دسترسی و نسبت به روزآمدسازی اطلاعات خود اقدام کند؛ - امکان استفاده از بانک‌های جانبی «مستند مشاهیر»: به گونه‌ای که کاربر می‌تواند بانک‌های جانبی قابل پشتیبان را در نرم‌افزار به کار گیرد؛ - ارائه نسخه مستقل از مرورگر موزیلا فایرفاکس: در این حالت، کاربر می‌تواند بدون اتصال به اینترنت و بدون نیاز به مرورگر، نسبت به مدیریت استنادها و منابع علمی خود اقدم کند؛ - افزودن موتور جستجو در پایگاه‌های داده‌ای نور: در این حالت، کاربر از طریق مکانیزم‌های جستجوی تعبیه‌شده در محیط خود نرم‌افزار و بدون نیاز به مراجعه به پایگاه اطلاعاتی مجموعه نور، قادر به جستجو و فراخوانی اطلاعات از این پایگاه‌ها خواهد بود؛ - افزوده شدن پایگاه‌های فارسی بیشتر تحت پشتیبانی پژوهیار؛ - افزوده شدن شیوه‌های استناددهی استاندارد فارسی؛ - افزوده شدن امکانات جانبی از قبیل: فیش‌برداری، ضبط صدا و ذخیره آن به عنوان فایل صوتی و‌..."

صفحه: از 48 تا 55
48 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

49 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

50 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

51 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

52 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

53 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

استفاده از‌ پژوهیار در محيط Word

بعد از نصب افزونه پژوهیار روی مرورگر فایرفاکس، برگه پژوهیار به صورت خودکار به‌ برگه‌های‌ واژه‌پرداز‌ محيط Word افزوده مـی‌شود. ایـن برگه با نام Pajoohyar در نوار‌ ابزار‌ واژه‌پرداز ورد مانند شکل زیر ایجاد می‌شود که به کمک آن می‌توان از منابع موجود در‌ کتابخانه‌ پژوهیار‌ هنگام نوشتن مقاله استفاده کرد.

/

پس از کلیک روی برگه Pajoohyar، ابزار‌ رابط‌ بین‌ واژهـ‌پرداز ورد بـا نرم‌افزار پژوهیار باز می‌شود. با استفاده از این نوار ابزار، استناددهی‌ و ایجاد‌ کتابنامه‌ در هنگام کار با Pajoohyar به‌راحتی امکان‌پذیر است و می‌توان منابع موجود در کتابخانه ایجادشده‌ در‌ پژوهیار را فراخوانی نمود و برای درج استناد از آنـ‌ها بـهره برد.

مهم‌ترین امکانات‌ پژوهیار‌‌

مواردی‌ که مختص پژوهیار است و هیچ مورد مشابه دیگری آن امکانات را ندارد‌، به شرح‌ زیر‌ است:

1. کتابخانه نور در پژوهیار:

برای دستیابی سریع به فراداده‌های مرکز تـحقیقات کـامپیوتری‌ عـلوم‌ اسلامی‌ (نور) در مجموعه‌ای واحد بـه صـورت مـنظم و بهره‌وری موثر کاربران از آن‌ها، دسترسی به بیش‌ از‌ 43 هزار رکورد از فراداده‌های این مرکز در نرم‌افزار پژوهیار قابل دستیابی‌ است‌. برای‌ استفاده از امکانات کـتابخانه مـرکز نـور، کافی است پس از نصب پژوهیار از منوی تنظیمات‌، «کتابخانه‌ مـرکز‌ نـور» را انتخاب و عملیات نصب را انجام داد. سپس به همراه کتابخانه‌ پژوهیار‌، کتابخانه نور افزوده می‌شود و دسترسی به اطلاعات کتاب‌شناختی مجموعه نـور در سـتون دوم پژوهـیار امکان‌پذیر خواهد‌ شد‌. (شکل 2)

/

شكل 2: درج اطلاعات كتاب‌شناختي كتابخانه مركز نـور در پژوهيار

2. پايگاه‌های فارسی‌:

انواع‌ منابعی که می‌توان در پژوهیار ذخیره کرد‌، در‌ جدول‌ ذيل به همراه نماد تصويري‌شان معرفي شده‌ اسـت‌:

54 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

55 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40