Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی نخستین نرم افزار فارسی، عربی و انگلیسی سازماندهی و استناددهی منابع؛ پژوهیار

(8 صفحه - از 48 تا 55)

کلیدواژه ها :

استناد ،مدیریت استناددهی ،پژوهیار ،معرفی نرم‌افزار

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، پژوهیار ، استناددهی ، نرم‌افزار ، منابع اطلاعاتی ، انگلیسی سازماندهی و استناددهی منابع ، استناد ، کتابخانه ، ذخیره ، سازماندهی منابع اطلاعاتی

جستجو، گردآوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی از یک سو و استناددهی به منابع مورد استفاده قرار گرفته از سوی دیگر، همواره یکی از مسائل مهم و ضروری پژوهشگران بوده است. به موازات رشد و توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز اطلاع‌رسانی، علمی و پژوهشی، به ابزارهای ذخیره و بازیابی اطلاعات مناسب و سودمند مجهز شدند و همچنین، ایجاد و توسعه شبکه وب و اینترنت جهانی، منجر به دسترسی پژوهشگران به منابع بی‌شمار اطلاعاتی شد. به این ترتیب، چالش اولیه پژوهشگران در زمینه چگونگی دسترسی به منابع اطلاعاتی تا حد زیادی برطرف شده است. اما چالش دوم، یعنی چگونگی استناددهی و ارجاع به منابع اطلاعاتی استفاده‌شده، همچنان مشکلاتی را برای پژوهشگران ایجاد می‌کرد. نوشتار حاضر، با مروری کلی به برخی چالش‌های موجود در زمینه استناددهی به منابع علمی، به معرفی نرم‌افزار پژوهیار، به عنوان اولین نرم‌افزار فارسی‌زبان مدیریت استناددهی و ارجاعات می‌پردازد، ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن را در همه مراحل جستجو، ذخیره و بازیابی اطلاعات برمی‌شمارد و امکانات آن را در زمینه مدیریت استناددهی معرفی می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"3. استناددهی در محیط واژه‌پرداز Word بعد از نصب افزونه پژوهیار برای Word، یک نوار ابزار در محیط آن تحت عنوان برگه Pajoohyar ایجاد می‌شود که به کمک آن می‌توان از منابع موجود در کتابخانه پژوهیار به هنگام نوشتن مقاله استفاده کرد. مطالعات آینده پژوهشی پژوهیار مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) برای گسترش نرم‌افزار پژوهیار به عنوان نخستین نرم‌افزار فارسی‌زبان مدیریت استناددهی و ارجاعات، امکاناتی را در نظر گرفته که گزیده‌ای از آن‌ها به شرح زیر است: - امکان همزمان‌سازی 1 (استفاده همزمان از کتابخانه شخصی خود در پژوهیار در مکان‌های مختلف): به طوری که پژوهشگر را قادر می‌سازد، از طریق هر رایانه‌ای که به اینترنت متصل است، به داده‌ها و منابع خود در نرم‌افزار دسترسی و نسبت به روزآمدسازی اطلاعات خود اقدام کند؛ - امکان استفاده از بانک‌های جانبی «مستند مشاهیر»: به گونه‌ای که کاربر می‌تواند بانک‌های جانبی قابل پشتیبان را در نرم‌افزار به کار گیرد؛ - ارائه نسخه مستقل از مرورگر موزیلا فایرفاکس: در این حالت، کاربر می‌تواند بدون اتصال به اینترنت و بدون نیاز به مرورگر، نسبت به مدیریت استنادها و منابع علمی خود اقدم کند؛ - افزودن موتور جستجو در پایگاه‌های داده‌ای نور: در این حالت، کاربر از طریق مکانیزم‌های جستجوی تعبیه‌شده در محیط خود نرم‌افزار و بدون نیاز به مراجعه به پایگاه اطلاعاتی مجموعه نور، قادر به جستجو و فراخوانی اطلاعات از این پایگاه‌ها خواهد بود؛ - افزوده شدن پایگاه‌های فارسی بیشتر تحت پشتیبانی پژوهیار؛ - افزوده شدن شیوه‌های استناددهی استاندارد فارسی؛ - افزوده شدن امکانات جانبی از قبیل: فیش‌برداری، ضبط صدا و ذخیره آن به عنوان فایل صوتی و‌..."

صفحه: از 48 تا 55
48 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

49 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

50 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

51 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

52 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

53 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

54 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

جـدول نـمادهای انواع منابعی که در پژوهیار ذخیره می شود

ردیف نوع منبع‌ نـماد‌ تـصویری

1 کتاب /

2 مقاله /

3 ویدئو /

4 پایان‌نامه‌ /

5 صفحه‌ وب /

6 اثر‌ هنری‌ /

7 فیلم‌ /

8 صدا /

9 نقشه /

10 سند /

11 پادکست‌ /

12‌ ارائه /

13 برنامه تلوزیونی /

14 برنامه رادیـویی /

15 نـامه /

16 ایـمیل /

17‌ مقاله‌ روزنامه /

18 مقاله دانشنامه /

19 مقاله‌ کنفرانس /

20 مقاله مجله‌ /

21‌ فصل کتاب /

22 قانون /

23‌ گـزارش‌ (طـرح پژوهـشی) /

24 لایحه قانونی /

25 مدخل لغت‌نامه /

26 مصاحبه /

27 تصویر ضبط‌شده‌ /

28‌ ثبت اختراع /

29 دست‌نوشته /

30‌ صدای‌ ضبط‌شده‌ /

31 پست بـلاگ‌ /

32‌ پسـت فـریم /

33 پیام‌ فوری‌ /

34 استماع /

35 برنامه کامپیوتر /

36 پرونده /

با زدن دکمه / «آیتم جدید» در نوار‌ ابزار‌ پژوهیار و انـتخاب نـوع منبع مناسب برای‌ آیتم‌، می‌توان آیتم‌ها‌ را‌ به‌ صورت دستی اضافه کرد‌. با انـتخاب نـوع آیـتم، فیلدهای فراداده متناسب در ستون سمت چپ ظاهر می‌شوند. مثلاً اگر‌ نوع‌ آیتم، «برنامه تـلویزیونی» یـا «فیلم» انتخاب‌ شود‌، فیلدهایی‌ مثل‌ کارگردان‌، ژانر، شماره اپیزود‌، شبکه‌، زمان اجرا و‌... ایـجاد مـی‌شوند. عـلاوه بر انعطاف‌پذیری که افزودن آیتم مورد نیاز و ورود اطلاعات آن‌ به‌ صورت‌ دستی ایجاد می‌کند، اسـتفاده از آن بـرای‌ وارد‌ کردن‌ منبع‌های‌ اصلی‌ مهم‌ خواهد بود.

55 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40