Skip to main content
فهرست مقالات

پژوهشی : بررسی اثر زمان بی هوازی و عمر لجن بر حذف بیولوژیکی فسفر در راکتورهای ناپیوسته با عملیات متوالی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (6 صفحه - از 1 تا 6)

کلیدواژه ها :

حذف بیولوژیکی فسفر ،راکتور ناپیوسته با عملیات متوالی ،عمر لجن ،زمان و واکنش بی‌هوازی ،تصفیه فاضلاب‌

کلید واژه های ماشینی : فسفر ، راکتور ، عمر لجن بر حذف بیولوژیکی ، بررسی اثر زمان بی‌هوازی ، عمر لجن ، حذف بیولوژیکی فسفر ، راندمان حذف فسفر ، افزایش زمان واکنش بی‌هوازی ، راندمان حذف فسفر در راکتور ، حذف

ل بررسی نتایج حاصله از عملکرد راکتورها نشان می‌دهد که از یک طرف با افزایش زمان واکنش بی‌ هوازی،به دلیل غلبه میکروارگانیزمهای حذف‌کننده فسفر بر سایر گونه‌ها می‌توان راندمان حذف فسفر را بالا برد و از طرف دیگر با کنترل دقیق حجم لجن مازاد(عمر لجن)در راندمان حذف اثر مثبت گذاشت.

خلاصه ماشینی:

"پژوهشی:بررسی اثر زمان بی‌هوازی و عمر لجن بر حذف بیولوژیکی فسفر در راکتورهای ناپیوسته با عملیات متوالی *دکتر علی ترابیان **مهندس بهنوش امین‌زاده ***مهندس محمد رضا نیکی ملکی کلمات کلیدی: حذف بیولوژیکی فسفر،راکتور ناپیوسته با عملیات متوالی،عمر لجن،زمان و واکنش بی‌هوازی،تصفیه فاضلاب چکیده: در این تحقیق از دو راکتور ناپیوسته با عملیات متوالی‌ (SBR) که در مقیاس نیمه صنعتی ساخته شده بود، جهت حذف بیولوژیکی فسفر استفاده شد. Shin and) Jun,1992;Manning and Irvine,1985;Okada and Sudo,1986;Marco et al,1996 )در تمامی این‌ گزارشات به ضرورت وجود یک مرحله بی‌هوازی اولیه جهت‌ افزایش راندمان حذف اشاره شده است. هدف از انجام این تحقیق بررسی اثرات افزایش زمان‌ واکنش بی‌هوازی و عمر لجن در راندمان حذف فسفر در راکتورهای‌ SBR به منظور دستیابی به شرایط بهینه طراحی این‌ گونه راکتورها می‌باشد. به منظور بررسی اثر افزایش زمان واکنش بی‌هوازی در راندمان حذف فسفر در راکتور SBR1 مقدار این پارامتر در سه‌ نوبت به ترتیب از 2 ساعت به 3 و 4/5 ساعت تغییر داده شد و در هر نوبت تغییرات سیکلی فسفر باقیمانده و نیز متوسط مقدار این‌ پارامتر در سیکلهای مشابه وجود در یک دوره 2 ماهه،ثبت شد. پس از رسیدن به حداکثر راندمان حذف‌ فسفر در راکتور SBR1 (با زمان واکنش بی‌هوازی 4/5 ساعت و عمر لجن 5 روز)میزان این پارامتر که در طول دوره مطالعه ثابت‌ باقی مانده بود به 01 روز افزایش یافت و اثر آن در عملکرد راکتورها بررسی شد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.