Skip to main content
فهرست مقالات

مفهوم سازی پویاییهای رشد و موانع یادگیری با استفاده از رویکرد سیستمی در دانشگاههای ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (28 صفحه - از 21 تا 48)

کلیدواژه ها :

رشد ،تحول ،دانشگاه و ایران ،یادگیری ،تفکرسیستمی(ST)

کلید واژه های ماشینی : دانشگاه، پویاییهای رشد و موانع یادگیری، موانع یادگیری، رشد، حلقه­، سازمانی، پژوهش، زمان، پویایی تعارض و تنش ناشی، زمان سبب تقویت حلقه‌های تا‌شده

تغییر به عنوان تنها عنصر ثابت زمان ما از ویژگیهای جهان با تحولات پرشتاب امروز است. براساس نظریه شتاب تاریخ، که به رشد سریع تغییرات در زمانهای اخیر اشاره دارد، علم و فناوری عامل اصلی این تغییرات هستند. دانشگاهها نیز به عنوان مرکز تولید و نشر این دو عامل کلیدی و مزیت آفرین برای ملتها در کانون توجه دولتها و سازمانهایی قرار گرفته­اند که درک درستی از رقابت و توسعه دارند. در هر جامعه­ای دانشگاهها محور و موتور توسعه تلقی می­شوند، اما بررسیهای این پژوهش حاکی از آن است که نگاه به دانشگاه در جامعه­ ایرانی به گونه­ دیگری است. در این مقاله یافته­های مطالعه­ای ارائه ­شده که 9 مانع یادگیری بالفعل و 5 حلقه­ رشد بالقوه­ را در دانشگاههای ایرانی مورد بررسی و مفهوم­سازی سیستمی قرار داده است. در این پژوهش دانشگاه X به عنوان دانشگاه مورد مطالعه و دانشگاه Y به عنوان دانشگاه طرف مقایسه برگزیده شده­ است.

خلاصه ماشینی:

"] شکل3- پویایی تعارض و تنش ناشی از مانع قطبیت گرایی در دانشگاهX [منبع: یافته­های پژوهش] مانع دوم، قومیت گرایی: قومیت گرایی ملت در سطح ملی که اثرهای آن در سطوح مختلف سازمانهای کشورمان همچون دانشگاه X مشهود است، درکنار تبعیت استراتژیهای این سازمان علمی– فرهنگی از مکتب قدرت در طول زمان سبب بروز پدیده­ خویشاوند سالاری[18] در آن شده است. اگر مدیران و دست اندرکاران دستگاههای علمی- فرهنگی دغدغه­ بهبود و یادگیری در دانشگاههای کشورمان را در سر می­پرورانند، باید با توجه به پنج حلقه­ رشدی که در این نوشتار معرفی شد، به پیاده‌سازی شش فرمان یادگیری زیر مبادرت ورزند که عبارت است از: تقویت هویت و غرور ملی به جای پرداختن به مقوله­هایی همچون امت، قومیت و قطبیت­گرایی؛ ایجاد چشم­انداز مشترک بر اساس ارکان جهت­ساز سند چشم­انداز ملی و انتقال و اعلام [نه ابلاغ] آن به تمام لایه­های سازمانی [با در نظر داشتن برقراری ارتباط اثربخش با دانشگاههای جهان­ تراز و با هدف شکستن مرزهای دانش]؛ ایجاد و توسعه­ مدلهای ذهنی مشترک در سطح سازمان؛ توسعه­ مهارتهای فردی افراد در سطح سازمان به منظور حل مسائل واقعی سازمان و جامعه؛ توسعه­ تفکر سیستمی به جای تفکرخطی به منظور تحلیل و درک درست مسائل پیچیده؛ ایجاد شرایط مطلوب برای گفتگوی سازنده بین افراد سازمان در چارچوب پارادایم موج سوم و تقویت حس ملی­گرایی از طریق برجسته ساختن ارزشهای ملی بین افراد در چارچوب اندیشه­های جهانی."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.