Skip to main content
فهرست مقالات

سرو در ادب فارسی

نویسنده:

(3 صفحه - از 52 تا 54)

کلیدواژه ها :

سرو آزاد ،سرو سهی ،سروناز ،سرو کاشمر ،سرو خم‌شده(بته‌جقه)

کلید واژه های ماشینی : سرو، سرو در ادب فارسی، ادب فارسی، سرو کاشمر، درخت، دانشنامه‌ی ادب فارسی، فرهنگ اساطیر و اشارات داستانی، ادبیات فارسی، اشارات داستانی در ادبیات فارسی، کتاب ادبیات فارسی

نویسنده در پاسخ به سؤال‌ درس پانزدهم کتاب ادبیات‌ فارسی(2)مبنی بر خصوصیات سرو، بر آن شده است تا در این‌باره‌ اطلاعاتی را به کمک منابع،در اختیار خوانندگان قرار دهد. سرو در فرهنگ ایرانی و اسلامی قدمتی‌ کهن دارد و همین ویژگی موجب شده است‌ که در بین درختان،به صورت سنت ادبی، نمود بیش‌تری یابد و به شیوه‌های گوناگون‌ در ادب فارسی به کار رود.

خلاصه ماشینی:

"اما سرو همه‌وقت سبز و تازه است و آن را شده است):به سرو گفت کسی میوه‌ای نمی‌آری‌ کاربرد آن در گستره‌ی ادب فارسی است. 1سرو هنگام سوختن،خوشبو است. جنس چوب سرو بوده است. معروف است که زرتشت دو شاخه‌ی سرو را در ادب فارسی چندین ویژگی به سرو نسبت‌ که از سرو برنخوده است کس (همای و همایون)یا نمی‌باید ز آزادی زند چون سرو لاف‌ 2-سرو همیشه سبز است. تو را چون سرو اگر در چار موسم یک قبا باشد کاراستن سرو ز پیراستن است (منوچهری)چون سرو پاکدامن خواهم هزار دست‌ 5-در شعر فارسی از انواع سرو چون‌ (سروی که بر کناره‌ی جویبار می‌کارند)سرو شود چون بید،لرزان سرو آزاد 7-سرو مظهر پایداری و شکیبایی است. سرو به زنار و کمر تشبیه شده است و با طوق‌ دلا این یادگار خون سرو است سرو ذکر شده است و هم‌چنین در موارد است،واژه‌هایی است که از ترکیب سرو با"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.