Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی و تبیین نظام حمایت دولت از شرکت های مشترک بین المللی مقیم ایران و ارایه الگوی مناسب

نویسنده:

ISC (38 صفحه - از 63 تا 100)

کلیدواژه ها :

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ،حمایت دولت ،شرکت مشتر بین‌المللی ،برازندگی فرهنگی اجتماعی و آموزشی

کلید واژه های ماشینی : سرمایه، دولت، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، حمایت، حمایت دولت، فرضیه، نظام حمایت دولت از شرکت‌های، سرمایه‌گذاری، موفقیت شرکت‌های مشترک بین‌المللی، اقتصادی

ورود سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در دو دهه اخیر به طور عمده در قالب شرکت مشترک بوده است؛ چون برای دولت میزبان, شرکت مادر و شرکت سرمایه‌پذیر به ترتیب منافعی از قبیل بهبود شاخص‌های اقتصاد کلان, کاهش ریسک و هزینه و جذب دانش و فن‌آوری را در بردارد. اندیشمندانی مانند بلونجین (1996) دو برابر شدن حمایت دولت از شرکت‌های مشترک را موجب شش برابر شدن حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌دانند. مدیران ایرانی شرکت‌های مزبور هم حمایت یاد شده را برای موفقیت خود کاملا لازم و موثر ارزیابی نموده‌اند. نتایج تحقیق حاضر نشان می‌دهد, دولت با افزایش برازندگی فرهنگی, اجتماعی و آموزشی و ارائه انواع حمایت‌هایی که در فرضیه‌های تحقیق صورت‌بندی شده‌اند, می‌تواند موجبات ماندگاری سرمایه‌های داخلی و افزایش کمیت و کیفیت سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم آورد.

خلاصه ماشینی:

"فرضیه 7: برای سنجیدن این فرضیه سوال‌های 7, 15, 16, 19 و 20 به شرح زیر صورت‌بندی گردید: سوال 7 - دولت با تعریف پروژه‌های تحقیقاتی در خصوص مشکلات شرکت شما و انجام دادن آن پروژه‌ها توسط دانشگا‌ه‌ها تا چه اندازه باعث توسعه فعالیت آن شرکت می‌شود؟ سوال 15- دولت با بسیج موسسات آموزشی و پژوهشی کشور تا چه اندازه می‌تواند مشکلات علمی تحقیقاتی شرکت شما را حل کند؟ سوال 16 - دولت با تشویق و پرورش منابع انسانی متخصص مورد نیاز شرکت‌های مشترک تا چه اندازه می‌تواند زمینه ساز حضور آن‌ها در بازارهای جهانی شود؟ سوال 19- منابع انسانی شرکت شما با نوع آموزش‌هایی که در دانشگاه‌های دولتی به آن‌ها ارائه می‌‌شود تا چه اندازه قابلیت جذب در شرکت مادر را پیدا می‌نمایند؟ سئوال 20 - حمایت تحقیقاتی دولت از شرکت شما تا چه اندازه می‌تواند باعث افزایش سهم ساخت داخل در فرایندهای پیچیده و پیشرفته تولید محصولات آن شرکت بشود؟ فرضیه 7 Residual Expected ObservedN -28. vaitsos [به اسکن مراجعه شود] سوال 2 - کارنامه دولت در زمینه تشویق, جذب و نگهداری و به کارگیری سرمایه‌های خارچی چگونه است؟ سوال 3 - در حاضر کدام وظیفه یا فعالیت حمایتی توسط سازمان‌های دولتی در قبال شرکت‌های مشترک انجام می‌شود که نیازمند تقویت است؟ سوال 4 - چه اقدامات و مقرراتی از سوی سازمان‌های دولتی فعلا نسبت به شرکت‌های مشترک اعمال می‌گردد که حذف آن‌ها نه تنها لطمه‌ای به کارکرد شرکت‌ها وارد نمی‌آورد, بلکه باعث توسعه فعالیت‌های آن‌ها هم می‌شود؟ سوال 5 - با توجه به مزیت‌های نسبی ایران از جمله مود خام, نیروی کار و سوخت ارزان, مهم‌ترین دلایل عدم جذب و نگهداری سرمایه‌های خارجی در مقیاس وسیع چست؟ سوال 6- مهم‌ترین علل عدم علاقه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی برای سرمایه‌گذاری در داخل کشور به عنوان زمینه‌سازی افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی و افزایش اعتبار شرکت‌های مشترک چیست؟ پاسخ آزمودنی‌ها به سوال‌های مزبور گویای کمی برازندگی دولت و ناچیز بودن برازندگی فرهنگی اجتماعی کشورمان و ضرورت طراحی و استقرار نظام حمایت دولت از شرکت‌های مشترک می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.