Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وضعیت نمایه سازی و چکیده نویسی در مراکز اطلاع رسانی کشور

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 127 تا 156)

کلیدواژه ها :

ایران ،نمایه سازی ،چکیده‌نویسی ،مراکز اطلاع رسانی ،پایگاه‌هایاطلاعاتی

کلید واژه های ماشینی : نمایه، اطلاعات، نمایه‌سازی، پایگاه‌های اطلاعاتی، چکیده‌نویسی، مرکز اطلاعات و مدارک علمی، خدمات نمایه، اطلاع‌رسانی، خدمات نمایه‌سازی، بررسی وضعیت نمایه‌سازی

این مقاله با بررسی خدمات نمایه سازی و نویسی در45 مرکز ایرانی تولید کننده این خدمات کوشش دارد تصویری از وضعیت فعالیت های نمایه سازی و نویسی کشور را ارائه دهد. بدین منظور امکانات و موانع پیشرفت مراکز دست‌اندرکار فعالیت های نمایه سازی و نویسی، زمینه موضوعی فعالیت ها، نوع پایگاه‌های اطلاعاتی، شیوه و زبان نمایه سازی آنها مورد توجه قرار گرفته است و همچنین از قابلیت‌های مدیران، نمایه سازان و ‌نویسان سخن رفته است. نتایج بررسی حاکی از نبود یا کمبود خدمات نمایه سازی و ‌نویسی در برخی مطالب تخصصی و اندک بودن نمایه‌نامه‌ها و ‌نامه های جاری است. دو مرکز عمومی و هشت مرکز تخصصی نمایه منابع موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی خود را منتشر می‌کنند. دو دانشگاه نمایه پایان‌نامه فارغ‌التحصیلان خود و یک مرکز نمایه و متن کامل استانداردها را به صورت پیوسته در دسترس عموم قرار می‌دهند. مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران با انتشار دو نمایه نامه و چهار نامه جاری فعال ترین مرکز در زمینه تولید خدمات نمایه سازی و نویسی است.

خلاصه ماشینی:

"Subramanyam توجه به نقش اطلاعات در تحقیق و توسعه، امروزه خدمات اطلاع‌رسانی اهمیتی بیش از پیش یافته است و مراکز جدیدی در کشور با تأسیس پایگاه‌های اطلاعاتی و سایر خدمات اطلاع رسانی به این مهم پرداخته‌اند تا نتیجه تلاش‌های خود را به صورت نمایه‌نامه و چکیده‌نامه منتشر کنند و در اختیار استفاده کنندگان قرار دهند. در این بررسی وابستگی سازمانی، تاریخ شروع و زمینه موضوعی فعالیت، نوع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشارات و شیوه نمایه‌سازی در مراکز مورد توجه قرار گرفته‌اند و در عین حال از امکانات؛ قابلیت های مدیران، نمایه سازان و چکیده نویسان، زبان نمایه سازی و اصطلاحنامه های مورد استفاده مراکز و همچنین مشکلات، کمبودها،و تنگناهای موجود سخن رفته است. پیشینه پژوهش با مروری بر فهرست مقالات، گزارش تحقیقات، و پایان نامه‌های فارغ التحصیلان دوره‌های کتابداری و اطلاع رسانی مشخص می‌شود که وضعیت خدمات نمایه‌سازی و چکیده نویسی در ایران تاکنون به‌طور جامع مورد بررسی قرار نگرفته است، ولی برخی نویسندگان و پژوهشگران در مقالات، تحقیقات و پایان‌نامه‌های خود به جنبه‌هایی از این موضوع پرداخته‌اند که به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌شود: بخشی از این نوشته‌ها مراکز مدارک، بویژه مرکز مدارک علمی ایران، را مورد توجه قرار داده‌اند. اگر شرط داشتن تحصیلات کتابداری و اطلاع رسانی را برای مدیران مراکز تولید خدمات نمایه سازی و چکیده‌نویسی لازم بدانیم، می‌توان گفت که (بنابر داده‌های جدول 9) از 45 مرکز مورد بررسی فقط 23 مدیر واجد شرایط هستند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.