Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به کتاب احیای حکمت

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (4 صفحه - از 179 تا 182)

کلیدواژه ها :

معاد ،الهیات ،حدوث ،قدم ،طبیعیات ،احیای حکمت

کلید واژه های ماشینی : حکمت اثر علیقلی بن قرچغای، کتاب احیای حکمت اثر علیقلی، اثر علیقلی بن قرچغای خان، کتاب احیای حکمت، کتاب احیای حکمت اثر علی، طبیعیات، الهیات، بن قرچغای خان به ارزشها، حدوث، کتاب احیای حکمت شاهکار فلسفی

در این نوشتار، نویسنده کوشیده است تا ضمن معرفی اجمالی کتاب احیای حکمت اثر علیقلی بن قرچغای خان به ارزشها و اهمیتهای این کتاب در حوزه فلسفه اسلامی و نیز جالبترین نکات و آراء موجود در آن که در آن وجود دارد و امتیازات تصحیح حاضر اشاره کند.

خلاصه ماشینی:

"چکیده: در این نوشتار، نویسنده کوشیده است تا ضمن معرفی اجمالی کتاب احیای حکمت اثر علیقلی بن قرچغای خان به ارزشها و اهمیتهای این کتاب در حوزه فلسفه اسلامی و نیز جالبترین نکات و آراء موجود در آن که در آن وجود دارد و امتیازات تصحیح حاضر اشاره کند. کتاب احیای حکمت اثر علی قلی، فرزند قرچغای خان ـ از اشراف و امرای حکومت شاه عباس صفوی ـ یکی از حکمای بزرگ، اما گمنام این دوره است. کتاب احیای حکمت شاهکار فلسفی او به شمار می‌آید؛ زیرا در این اثر که یک دوره منطق، الهیات و طبیعیات است، اندیشه‌های فلسفی استاد خویش ملا رجبعلی تبریزی را که سخت تحت تأثیر فلسفه مشاء است، به زبان فارسی به خوبی تقریر کرده است. احیای حکمت در قالب 2 مجلد: جلد اول در طبیعیات شامل 754 صفحه و جلد دوم در الهیات با 620 صفحه به کوشش سرکار خانم دکتر فنا، به نیکویی تصحیح و از سوی مرکز نشر میراث مکتوب منتشر شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.