Skip to main content
فهرست مقالات

دانشنامه جهان اسلام

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (6 صفحه - از 191 تا 196)

کلیدواژه ها :

دانشنامه جهان اسلام ،دائرة المعارف نویسی ،دائرة المعارف نویسی در ایران

کلید واژه های ماشینی : دانشنامه جهان اسلام ، مدخلها ، دایرة المعارف فارسی ذیل مدخل ، دائرة المعارف ، دایرة المعارف اسلام ، فارسی ، دایرة المعارف فارسی ، مجلد ، مفاهیم ، انتشار دانشنامه جهان اسلام

دانشنامه جهان اسلام، دائرة المعارفی است در بردارنده مفاهیم وموضوعات گوناگون اسلامی، شرح حال دانشوران اسلامی و... که تدوین آن از نخستین سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده و تاکنون هشت مجلد آن انتشار یافته است. از جمله مزایای این دانشنامه، عبارتند از: اشتمال بر همه مباحث و مفاهیم رایج در زندگی به طور عام، استفاده از تجارب و مآخذ پیشینیان (خودی ـ بیگانه)، برخورداری از همکاری دانشمندان و پژوهندگان مختلف در تمام رشته‌های علوم و فنون و غیره. مجلد هشتم دانشنامه جهان اسلام (تکاثر ـ تیه) در سال 1383 انتشار یافت. از جمله ویژگیها و مزایای این مجلد، این موارد است: میزان توضیح درباره هر مدخل متناسب با اهمیت و حدود قلمرو مفهوم آن، نگارش برخی از مقاله‌ها از وجوه و منظرهای مختلف، استفاده از منابع متعدد. البته، عدم ذکر نام مترجمان در ذیل مدخلها، ذکر فهرست مدخلها در مقدمه کتاب بدون صفحه ارجاع و وجود صورت فرنگی اسامی اشخاص و عناوین کتب در آخر صفحات، از اشکالات آن است.

خلاصه ماشینی:

"در زبان فارسی امروز به جای گواهینامه پایان تحصیلات دانشگاهی یا «دیپلوم» مندرج در دایرة المعارف مصاحب، کلمات «رساله» و «پایان نامه» اصطلاح و رایج شده است و می‌توان گفت که عملا حق به حقدار رسیده و «دانشنامه» معنای اصیل و درست خود را بازیافته است، که البته تدوین و انتشار دانشنامه جهان اسلام در اعاده این حیثیت، نقش و سهم اساسی و عمده داشته است. در همین مبحث به برخی از دایرة‌المعارفهای عالم اسلام ـ بی آنکه این عنوان بر آنها نهاده شود ـ نیز اشاره شده است که عینا نقل می‌شود: در بین مسلمین، تألیف کتابهای جامع مشتمل بر مسائل و مباحث علوم و فنون مختلف سابقه نسبتا مفصل دارد، چنان که مفاتیح العلوم خوارزمی،جامع ستینی فخررازی، درة التاج قطب الدین شیرازی، و نفایس الفنون آملی، هریک به وجهی نوعی دایرة المعارف بشمار است، و کشاف اصطلاحات الفنون تهانوی بحق شایسته این عنوان تواند بود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.