Skip to main content
فهرست مقالات

اخلاق کسب و کار

نویسنده:

مترجم:

ISC (28 صفحه - از 155 تا 182)

کلیدواژه ها :

اخلاق کسب و کار ،اخلاق اقتصادی ،اخلاق جهانی ،اخلاق کاربردی

کلید واژه های ماشینی : اخلاق ، اخلاق کسب و کار ، تجاری ، اخلاق شرکتی ، مسؤولیت ، تجارت ، اخلاق کسب و کار به‌صورت ، رویکردهای متفاوت به اخلاق کسب ، رفتار ، اقتصاد و اخلاق

نویسنده با بررسی ادبیات موجود اخلاق کسب و کار و رویکردهای گوناگون آن در جهان نشان می‌دهد، اخلاق کسب و کار با چالش‌های عملی و نظری متعددی روبه‌رو است و با پیشرفت جهانی‌شدن در آینده، این چالش‌ها پیچیده‌تر خواهند شد. رویکردهای متفاوت به اخلاق کسب و کار، اغلب خودجوش بوده، فقط از یک‌دیگر می‌آموزند. اخلاق شرکتی مناسب مؤسسات تجاری در سطح جهانی به توضیح بیش‌تری نیاز دارد. مسائل سیستمی باید با صراحت مورد ملاحظه قرار گیرد. اهمیت تصمیم‌گیری‌های افراد و رفتارهایشان باید جدی گرفته شود. اخلاق کسب و کار به صورت رشتة علمی، نیازمند شبکه‌سازی و جهانی‌شدن است در این صورت بهتر می‌تواند رهنمودهای اخلاقی را برای انجام کار عملی تجاری تدارک ببیند. هدف نهایی این رشته آن است که کیفیت اخلاقی تصمیم‌گیری‌ها و عملکردها را در همة سطوح کسب و کار بهبود بخشد.

خلاصه ماشینی:

"نخستین ‌ویژگی‌های که از این مقایسة بین‌المللی به چشم می‌آید «وابستگی معناشناسی» است که به سختی می‌توان برآوردکاملی از آن داشت؛ زیرا مسائل و موضوعات اخلاقی کسب و کار فقط «مسائل عقلانی» نیستند؛ بلکه به طور عمیق در احساسات، عواطف و فرهنگ‌ها ‌ریشه دارند و همچنین راه‌های گفت‌وگو دربارة اخلاق و معنای اصطلاحات‌ اخلاق کسب و کار به شدت از عوامل فرهنگی و عاطفی متأثر هستند؛ به‌طور مثال، نمونة ژاپن، نشان می‌دهد مفهوم Keizai(اقتصاد) و keiei (تجارت) از ارزش آزاد نیستند؛ بلکه دربردارندة بخشی از اخلاق دستوری هستند که ‌می‌گوید: رهبری جهان با هماهنگی (kei) و تلاش بی‌وقفه برای به دست آوردن آن (ei)؛ بنابراین، اخلاق ‌کسب و کار، معانی گسترده‌ای می‌یابد و شامل بسیاری از عوامل اخلاقی در سطوح گوناگون فعالیت‌های‌اقتصادی می‌شود. از بین تعداد فراوانی از مسائل خاص اخلاق کسب و کار که در آن گزارش‌ها یادآوری شده است، ارتشا، (Corraption) فساد اداری، لیاقت رهبری (Leader ship) و مسؤولیت شرکتی (Corporate ResponsibiLity)، توجه ویژه‌ای را به خود جلب کرده است به نظر می‌رسد جهانی شدن اقتصاد با جهانی شدن ارتشا و فساد اداری‌ همراه است و از بین بردن و نابود کردن این فساد، مهم‌ترین چالش برای بسیاری از کشورها شمرده شده؛ زیرا ارتشا بر روابط کاری (سطح میانی) تصمیم‌گیرندگان فردی (سطح خرد) و همة اقتصاد (در سطح‌کلان) همانند هم تأثیر می‌گذارد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.