Skip to main content
فهرست مقالات

کاربرد حشره شناسی در پزشکی قانونی

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : حشرات ، کاربرد حشره‌شناسی در پزشکی قانونی ، حشره‌شناسی ، جسد ، پزشکی قانونی ، مگسها ، مرگ ، کاربرد حشرات ، بندپایان ، حشره‌شناسی قانونی تخمین زمان مرگ

علم پزشکی قانونی در جهت حل مسائل مربوطه از علوم مختلف کمک می گیرد که یکی از آنها حشره شناسی است. حشرات تقریبا همه جا بر روی زمین یا آب تازه و در تمامی فصول سال یافت می شوند. از این رو همراه شدن حشرات با اجساد در موقعیتهای جالب توجه پزشکی قانونی قریب الوقوع است و حضور آنها می تواند در تخمین زمان مرگ و ارزیابی محل مرگ و حرکت جسد به محل دیگر در پزشکی قانونی اهمیت داشته باشد. در مقاله حاضر سعی شده که تعریفی دقیق و علمی از حشره شناسی قانونی ارائه شود و ضمن بیان تقسیمات، کاربردهای متعدد و بالقوه این علم در حل برخی ابهامات مشخص شود.

خلاصه ماشینی:

"علم پزشکی قانونی در جهت حل مسائل مربوطه از علوم مختلف کمک می‌گیرد که یکی از آنها حشره‌شناسی است. توجه پزشکی قانونی قریب الوقوع است و حضور آنها می‌تواند در تخمین زمان مرگ و ارزیابی محل مرگ و حرکت جسد به محل دیگر در مقاله حاضر سعی شده که تعریفی دقیق و علمی از حشره‌شناسی قانونی ارائه شود و ضمن بیان‌ قانونی»1در کنار دیگر گرایشهای این علم مطرح شده است. «حشره‌شناسی قانونی کاربرد مطالعه حشرات و دیگر بندپایان‌ قانونی وجود ندارد؛اما اثبات شده است که پیشینیان بخصوص‌ تمایلات تخم‌گذاری حشرات اجساد بدست آمده است. (5)- Fauna می‌کند که می‌توان با آن زمان از مرگ (PMI) را قانونی تخمین زمان مرگ است که از جمله اطلاعات اساسی‌ الف-تخمین زمان سپری شده از مرگ (P. گذرد حد اقل زمان سپری شده از مرگ را تخمین زد. سازد زمان مزبور کمترین مدتی است که از مرگ می‌گذرد یا این فرض تنها در صورتی صحیح است که حشرات بلافاصله‌ گونه‌های بسیاری از مگسها را همانند جسد در حال فساد به‌ این نظر خصوصا در اجساد تازه یا متورم شده صدق می‌ و کک‌ها نیز مثل سوسری‌ها از میان خون پاشیده شده با نمودن خون خورده شده روی سطوح مختلف محل جنایت،در حشرات موجود بر اجساد می‌تواند بقایای در حال فساد را اما با استفاده از لارو حشرات موجود بر جسد می‌توان‌ ردپای خون خورده شده توسط حشرات خونخوار(مثل پشه‌ این علم در ایران هنوز جوان است و با توجه به‌ (3)-شمس،شهلا؛شناسائی و اهمیت نسبی گونه‌های حشرات از نظر PMI در اجساد پزشکی قانونی تهران،پایان‌نامه جهت دریافت‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.