Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اپیدمیولوژیک حوادث رانندگی منجر به مرگ استان لرستان در سالهای 1378 لغایت 1380

نویسنده:

(5 صفحه - از 24 تا 28)

کلید واژه های ماشینی : حوادث رانندگی منجر به مرگ ، رانندگی منجر به مرگ استان ، بررسی اپیدمیولوژیک حوادث رانندگی ، کشته‌شدگان سوانح رانندگی استان لرستان ، تصادفات ، مرگ استان لرستان ، مرگ ، عابرین بیشترین قربانیان حوادث رانندگی ، فوت ، جهت کاهش آمار حوادث رانندگی

زمینه: سوانح رانندگی یکی از معضلات عمده بهداشتی در سراسر جهان است. در کشور ما این سوانح 13 برابر میانگین جهانی است و همه ساله موجب از بین رفتن و مصدوم شدن تعداد زیادی از افراد جامعه می‌شود. روشها: پژوهش حاضر یک مطالعه مقطعی است که با هدف بررسی اپیدمیولوژیک حوادث رانندگی منجر به مرگ استان لرستان در سالهای 78، 79 و 80 انجام گرفته است. اطلاعات از طریق مطالعه کلیه پرونده‌های متوفیان ناشی از تصادف جمع‌آوری و سپس با نرم‌افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان داد که در طول این سه سال 1457 نفر ناشی از تصادف جان باخته‌اند که از این تعداد 449 نفر در سال 78، 470 نفر در سال 79 و 538 نفر در سال 80 فوت نموده‌اند. بیشترین فراوانی کشته‌شدگان مربوط به مردان بوده است. اکثریت قربانیان در رده‌ سنی 40-21 سال و بیسواد بودند. همچنین اکثر قربانیان در محل حادثه و به علت ضربه مغزی جان باخته بودند. اغلب تصادفات منجر به فوت اتومبیلهای سواری اتفاق افتاده بود. از بین شهرهای استان، خرم‌آباد و بروجرد به ترتیب بیشترین آمار تصادف منجر به فوت را دارا بودند. اغلب تصادف نیز در فروردین ماه که از ماههای پرتردد وسایل نقلیه جهت مسافرتهای نوروزی است رخ داده بود. نتیجه‌گیری: همانگونه که ذکر شد در این مطالعه تعداد قربانیان ناشی از تصادفات در سالهای 78، 79 و 80 سیر صعودی داشته است. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر در جهان در طول یک دهه 13 درصد افزایش یافته است. در کشور ایران نیز طبق آمار منتشر شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور، تعداد فوتهای ناشی از تصادفات از یک رشد ده درصدی برخوردار بوده که این می‌تواند ناشی از نامطلوب بودن ایمنی ترافیک در کشور باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود جهت کاهش آمار حوادث رانندگی بویژه در ماههای شلوغ و پر تردد اقدامات جدی توسط مراجع ذیربط صورت گیرد.

خلاصه ماشینی:

"این سوانح 13 برابر میانگین جهانی است و همه ساله موجب از بین رفتن و مصدوم شدن تعداد رانندگی منجر به مرگ استان لرستان در سالهای 78،79 و 80 انجام گرفته است. یافته‌ها:نتایج تحقیق نشان‌داد که در طول این سه سال 1457 نفر ناشی از تصادف جان باخته‌اند نتیجه‌گیری:همانگونه که ذکر شد در این مطالعه تعداد قربانیان ناشی از تصادفات در سالهای‌ بوده که این می‌تواند ناشی از نامطلوب بودن ایمنی ترافیک در کشور باشد. می‌شود جهت کاهش آمار حوادث رانندگی بویژه در ماههای شلوغ و پرتردد اقدامات جدی‌ استان لرستان در سالهای 1378 لغایت 1380 انجام گرفته است. جدول 1-توزیع فراوانی مطلق و نسبی کشته‌شدگان سوانح رانندگی استان براساس سن در سالهای 78لغیت 80 تصادفات منجر به مرگ توسط وسایل نقلیه سواری صورت گرفته است‌ نتایج این تحقیق نشان داد که اکثریت قربانیان مرد بوده،در رده‌ نتایج بررسی حوادث رانندگی منجر به مرگ استان همدان‌ نیز نشان می‌دهد که بیشترین رده سنی تصادفات در این استان مربوط به‌ جدول 2-توزیع فراوانی مطلق و نسبی کشته‌شدگان سوانح رانندگی استان لرستان براساس میزان تحصیلات در سالهای 78 لغایت 80 جدول 3-توزیع فراوانی مطلق و نسبی کشته‌شدگان سوانح رانندگی استان لرستان براساس وضعیت متوفی در سالهای 78 لغایت 80 دیگر نیز نشان می‌دهد که قربانیان حوادث جاده‌ای غالبا عابرین هستند. عابرین کشته‌شده در سطح کشور 39 درصد است‌1که این امر می‌تواند متوفیان استان لرستان بوده است،که این امر به دلیل فرهنگ غلط عشایری‌ راهنمایی و رانندگی بر عدم استفاده از این وسایل نقلیه به منظور جابجایی‌ بررسی فراوانی کشته‌شدگان براساس شهرهای استان نشان داد"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.