Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش مورد: گزارش یک مورد بسیار نادر کیست هیداتید ساکروم

نویسنده:

(3 صفحه - از 41 تا 43)

کلید واژه های ماشینی : کیست هیداتید ، اکینوکوکوس گرانولوزوس ، نادر کیست هیداتید ، ساکروم ، بیماری ، هیداتید ساکروم ، هیأت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید ، علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، انگل ، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی

اکینوکوکوس گرانولوزوس یکی از عوامل کیست هیداتید بوده، کرم بالغ این انگل که از خانواده سستودها می‌باشد در روده سگ و گربه زندگی می‌کند. تخمهای دفع شده، اگر توسط انسان خورده شوند، جنین اکینوکوکوس گرانولوزوس فعالانه به داخل جدار روده نفوذ نموده، وارد عروق خونی می‌شود. لاروها می‌توانند در هر اندام یا بافتی جایگزین شوند و به کیست هیداتید تکامل یابند. شایعترین محل آن کبد و سپس ریه‌ها می‌باشد اما گاهی استخوانها هم گرفتار می‌شوند. در این مقاله یک مورد نادر کیست هیداتید که در استخوان ساکروم مشاهده شده، گزارش می‌شود که سالها از تشخیص آن می‌گذرد و با وجودی که سه بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است، هنوز بیماری وی ریشه ‌کن نشده است.

خلاصه ماشینی:

"متخصص جراحی مغز و اعصاب-عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد متخصص جراحی مغز و اعصاب-عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد بوده،کرم بالغ این انگل که از خانواده سستودها می‌باشد در روده سگ‌ کیست هیداتید که در استخوان ساکروم مشاهده شده،گزارش‌ کیست هیداتید در بسیاری از نقاط دنیا بخصوص استرالیا، درد هرگز علامت اصلی و ثابت کیست هیداتید نمی‌باشد و در که تورم بافت نرم در این بیماری از تجمع تعداد زیادی کیست که در از آن خارج می‌شود که ممکن است حاوی بقایای هیداتید باشد4. بیماری هیداتید استخوان خاجی‌2(اکینوکوکوس گرانولوزوس) شیوع این انگل،کیست هیداتید استخوان به ندرت گزارش می‌شود. بدن بجز گرفتاری استخوان گزارش شده است. توسط انسان یا بقیه پستانداران خورده شود و باعث ایجاد کیست در شرط اول تشخیص این است که در میان تشخیصهای افتراقی به‌ بررسی کیست هیداتید از سال 1360 بررسی موارد کیست هیداتید کیست هیداتید نخاع و گزارش یک مورد نادر آن."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.