Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اجساد مجهول الهویه فاسد و اسکلتی ارسالی به سازمان پزشکی قانونی تهران در شش ماهه دوم سال 1379

نویسنده:

(4 صفحه - از 168 تا 171)

کلید واژه های ماشینی : بررسی اجساد مجهول‌الهویه فاسد ، اجساد مجهول‌الهویه فاسد ، سازمان پزشکی قانونی تهران ، بررسی هویت اجساد مجهول‌الهویه ، شناسایی ، علت مرگ ، معتاد ، افراد درگیری کبدی و ریوی ، اعتیاد به مواد مخدر ، اجساد مجهول

زمینه: بخشی از اجساد ارسالی به سازمان قانونی را اجساد مجهول‌الهویه فاسد اسکلتی تشکیل می‌دهند. بدیهی است علاوه بر تعیین علت مرگ، نیاز به شناسایی متوفی چه از لحاظ اجتماعی، اخلاقی و چه از لحاظ اداری، آماری و قانونی بسیار قابل اهمیت است. از آنجا که پزشکان قانونی به عنوان بخشی از سیستم کارشناسی تعیین هویت محسوب می‌شوند، در این مقاله به بررسی هویت اجساد مجهول‌الهویه که سخت‌ترین بخش تعیین هویت است پرداخته شده است. روشها: در این مطالعه آینده‌نگر 176 جسد مجهول‌الهویه فاسد اسکلتی ارسالی به سازمان پزشکی قانونی در 6 ماهه دوم سال 79 مورد بررسی قرار گرفتند. 165 جسد مرد و 11 جسد زن بودند. یافته‌ها: بیشترین فراوانی سنی در دهه سوم (31.8 درصد) و دهه چهارم (30.1 درصد) بود. حداقل سن اجساد بین 10 تا 20 سال بود. بیشترین راه شناسایی را در 37.1 درصد اجساد، خالکوبی و کمترین راه شناسایی را در 5.45 درصد اجساد، دندانها تشکیل می‌دادند. علت مرگ 83 نفر (47.2 درصد) اعتیاد به مواد مخدر و عوارض ناشی از آن بود و فقط 9 نفر (5.1 درصد) آنها شناسایی شدند. دومین علت مرگ (18.2 درصد) بیماری داخلی بود و بیشتر این افراد درگیری کبدی و ریوی (با ظاهری معتادگونه) داشتند. علت اصلی مرگ این افراد هم اعتیاد به مواد مخدر بود. سومین علت مرگ در 14.2 درصد اجساد شکستگی جمجمه و خونریزی مغزی و عوارض ناشی از آن بود. نتیجه‌گیری: بیشتر اجساد مجهول‌الهویه متعلق به مردان بود. بیشتر بودن فراوانی مردان مجهول‌الهویه نسبت به زنان مشابه سایر مطالعات بود. وجود افراد معتاد در بین اجساد مجهول‌الهویه شایع است و بیشتر این اجساد شناسایی نمی‌شوند. در واقع چون فرد معتاد از خانواده طرد می‌شود، حتی متوجه مرگ او هم نمی‌شوند و یا حاضر به تحویل گرفتن جسد او نیستند. در اجسادی که علت فوت بیماری داخلی و عوارض آن بود عمدتا ظاهر بسیار آشفته و آلوده و معتادگونه داشتند و در بررسی هیستوپاتولوژیک درگیری کبدی به صورت هپاتیت مزمن و درگیری ریوی مشاهد شد. شک به اعتیاد در این موارد وجود داشت.

خلاصه ماشینی:

"زمینه:بخشی از اجساد ارسالی به سازمان پزشکی قانونی را اجساد مجهول الهویه فاسد اسکلتی تشکیل می‌دهند. روشها:در این مطالعه آینده‌نگر 176 جسد مجهول الهویه فاسد اسکلتی ارسالی به سازمان پزشکی قانونی در 6 ماهه دوم سال 79 علت مرگ 83 نفر(2/47 درصد)اعتیاد به مواد مخدر و عوارض ناشی از آن بود و فقط 9 نفر(1/5 درصد)آنها شناسایی شدند. دومین علت مرگ(2/18 درصد)بیماری داخلی بود و بیشتر این افراد درگیری کبدی و ریوی(با ظاهری معتادگونه)داشتند. وجود افراد معتاد در بین اجساد مجهول الهویه شایع است و بیشتر این اجساد شناسایی نمی‌شوند. قانونی در صحنه مرگ و معاینه محل راهگشای بسیاری از مشکلات جدول شماره 1-توزیع فراوانی نسبی علت مرگ در 176 جسد فاسد و اسکلتی ارجاعی به‌ یا کوهی پیدا شده است شاید جمجمه به سبب شکل خاصی که دارد در پایین این تپه یا کوه افتاده باشد،یا اگر منطقه در محیطی بارانی قرار"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.