Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی متوفیان ناشی از بلع بسته های مواد مخدر ارجاعی به مرکز پزشکی قانونی تهران طی 5 سال (1381-1377)

نویسنده:

(5 صفحه - از 20 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : مواد مخدر ، بلع بسته‌های مواد مخدر ، بسته‌های مواد مخدر ارجاعی ، بررسی متوفیان ناشی از بلع ، پژوهش بررسی حمل مواد مخدر ، مرکز پزشکی قانونی تهران ، بلع مواد مخدر ، درصد مواد بلع بسته‌های مواد ، حمل مواد مخدر به روش ، مواد مخدر به روش انباری

زمینه: هدف این پژوهش بررسی حمل مواد مخدر به روش انباری (از راه حفرات و سوراخ های بدن) و مرگ و میر ناشی از بازشدن و یا نشت آن در اجساد ارجاع شده به مرکز پزشکی قانونی تهران طی پنج سال بود. روشها: 13 پرونده از کل پرونده های ارجاعی به سازمان، مربوط به قربانیان ناشی از بلع بسته های مواد مخدر که از بیمارستان ها و نیروی انتظامی ارجاع شده بود و یا علت فوت نامعلوم بود بررسی شد. اطلاعات لازم همه گیر شناسی و سبب شناسی مرگ و میر ناشی از بسته های بلعیده شده مواد مخدر، به وسیله پرسشنامه گردآوری گردید. یافته ها: بیشترین میزان مرگ و میر در مردان در گروه سنی 20 تا 62 رخ داده بود. 46.5 درصد متوفیان متاهل، 31.46 درصد بیکار، 84.61 درصد با سابقه مثبت اعتیاد، 61.53 درصد دارای سابقه محکومیت بودند. بیشترین ماده کشف شده تریاک بود (84.61 درصد) و هرویین و حشیش (7.63 درصد) در رده های بعدی مصرف قرار داشتند. محل قرارگیری مواد مخدر در 23.7 درصد متوفیان معده بود اما شایعترین محل (38.46 درصد) نامشخص و در تمامی دستگاه گوارش بود. کم وزن ترین بسته 20 گرم و سنگین ترین بسته 1400 گرم بود. حداکثر تعداد بسته ها 60 عدد و حداقل یک بسته بود. تابلوی مرگ در 61.53 درصد موارد نامعلوم ودر 30.76 درصد موارد بلع بسته های مواد بود. علت نهایی فوت در 76.92 درصد متوفیان مسمومیت حاد ناشی از باز شدن بسته های مواد مخدر بود. نتیجه گیری: ترس از قانون، نگرانی از مراجعه به مراکز درمانی، در جریان قرار گرفتن نیروی انتظامی، کم اطلاع بودن حاملین در مورد خطر حمل مواد و عوارض ناشی از نشت آن و نیز عدم امکانات تشخیصی و درمانی در تمام بیمارستانها باعث افزایش مرگ و میر ناشی از روش انباری است.

خلاصه ماشینی:

"زمینه:هدف این پژوهش بررسی حمل مواد مخدر به روش انباری(از راه حفرات و سوراخهای بدن)و مرگ و میر ناشی از باز شدن‌ و یا نشت آن در اجساد ارجاع شده به مرکز پزشکی قانونی تهران طی پنج سال بود. علت نهایی فوت در 92/76 درصد متوفیان مسمومیت حاد ناشی باز شدن بسته‌های مواد مخدر بود. مورد به خطر حمل مواد و عوارض ناشی از نشت آن و نیز عدم امکانات تشخیصی و درمانی در تمام بیمارستانها باعث افزایش مرگ و بلع بسته‌های مواد مخدر به مرکز پزشکی قانونی تهران ارجاع‌ در میزان مرگ و میر ناشی از بلع بسته‌های مواد مخدر را در سه‌ درصد متوفیان مسمومیت حاد ناشی از باز شدن بسته‌های مواد قرارگیری بسته‌های مواد مخدر بلعیده شده در اجساد بسته‌های مواد مخدر مرد بودند که شاید علت آن این مسأله‌ در این بررسی حداکثر تعداد بسته‌های بلع شده مواد مخدر"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.