Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی ویژگی های شخصیتی افراد مراجعه کننده به علت خودزنی به مرکز پزشکی قانونی شهر کرد

نویسنده:

(5 صفحه - از 187 تا 191)

کلید واژه های ماشینی : خودزنی ، مقیاس میانگین نمره گروه خودزن‌ها ، خودزن ، تصادفی‌ها ، پزشکی قانونی ، مقیاس میانگین نمره خودزن‌ها ، تجزیه و تحلیل واریانس ، مقیاس ، نزاعی‌ها ، گروه خودزن

زمینه و هدف: خودآ‍زاری عملی است عمدی، تکانه ای، غیرکشنده که باعث صدمه به بدن شخص می گردد و به شکل های مختلف بروز می کند. شایع ترین روش، مجروح سازی یا ایجاد پارگی در بافت هاست که تحت عنوان خودزنی گفته می شود. خودزنی در انواع اختلالات روانی و شخصیتی دیده می شود ولی عده ای نیز خودزنی را برای گرفتن غرامت یا پیگردهای قانونی انجام می دهند که این افراد به پزشک قانونی مراجعه می کنند. تحقیق حاضر برای مشخص کردن ویژگی های شخصیتی گروه اخیر انجام شده است. روش بررسی: 50 نفر که در پزشکی قانونی برای آنها تشخیص خودزنی داده شده بود، 50 نفر نزاع کننده و 50 نفر که در اثر تصادف با وسایل نقلیه صدمه دیده بودند به صورت تصادفی ساده انتخاب شدند و با آزمون شخصیتی مینه سوتا (MMPI) فرم کوتاه (71 سوالی) مورد ارزیابی قرار گرفتند. یافته ها: گروه خودزن در مقیاس های خود بیمارانگاری یا (P=0.032) Hs، هیستری یا (P=0.030) Hy و پارانویا یا (P=0.007) Pa با گروه صدمه دیده در اثر تصادف تفاوت معنی دار داشت ولی با گروه نزاع کننده تفاوت معنی داری مشاهده نشد. نتیجه گیری: بر اساس نتایج به دست آمده افراد خودزن که به پزشکی قانونی مراجعه می کنند دارای ویژگی های ذیل هستند: افرادی خودراضی و خود شیفته هستند؛ خشم و خصومت خود را متوجه دیگران می کنند؛ از دیگران انتقاد می کنند؛ افراد دیگر را مقصر در خرابکاری های خود از هر نوع می دانند؛ در روابط اجتماعی سطحی هستند؛ نیاز به توجه و محبت و حمایت دیگران دارند؛ برای جلب توجه یا نگهداری نفوذ بر دیگران از جسم خود استفاده می کنند. اینها اختلالات افسردگی و اضطراب نشان نمی دهند.

خلاصه ماشینی:

"بررسی ویژگی‌های شخصیتی افراد مراجعه کننده به علت خودزنی به مرکز (****)دکترای روانشناسی عمومی-استاد دانشگاه اصفهانچکیدهزمینه و هدف:خودآزاری عملی است عمدی،تکانه‌ای،غیر کشنده که باعث صدمه به بدن شخص می‌گردد و به شکل‌های مختلف بروز می‌کند. شخصیتی دیده می‌شود ولی عده‌ای نیز خودزنی را برای گرفتن غرامت یا پیگردهای قانونی انجام می‌دهند که این افراد به پزشک قانونی مراجعه‌ تحقیق حاضر برای مشخص کردن ویژگی‌های شخصیتی گروه اخیر انجام شده است روش بررسی:50 نفر که در پزشکی قانونی برای آنها تشخیص خودزنی داده شده بود50 نفر نزاع کننده و 50 نفر که در اثر تصادف با وسایل‌ نقلیه صدمه دیده بودند به صورت تصادفی ساده انتخاب شدند و با آزمون شخصیتی مینه‌سوتا1( MMPI )فرم کوتاه(71 سؤالی)مورد ارزیابی‌ نتیجه‌گیری:بر اساس نتایج به دست آمده افراد خودزن که به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند دارای ویژگی‌های ذیل هستند:افرادی خودراضی و افراد خودزن مراجعه کننده به پزشکی قانونی در خود کند این تحقیق در پی آن بوده است تا ویژگی‌های شخصیتی این‌ که در آزمون دانکن این اختلاف بین تصادفی‌ها با گروه خودزن بود در این مقیاس میانگین نمره گروه خودزن‌ها 64/6 و تصادفی‌ها در این مقیاس میانگین نمره گروه خودزن‌ها 64/6 و تصادفی‌ها در این مقیاس میانگین نمره گروه خودزن‌ها 64/6 و تصادفی‌ها در این مقیاس میانگین نمره گروه خودزن‌ها 64/6 و تصادفی‌ها روابط اجتماعی سطحی هستند،در مورد اظهار نظر دیگران درباره خود با مطالعه شخصیتی این افراد مشخص می‌گردد اینها افرادی هستند هر دو نوع افراد خودزن به نظر می‌رسد که افرادی که نزاع می‌کنند و دوم اینکه گروه‌های نزاعی که به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند(افراد"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.